... sa nezľakli totalitného režimu a spolu za obrovskej účasti obyvateľov bolševika porazili, pričom to nebola sranda, dobre vyzbrojené Ľudové milície boli v strehu, no súdruhovia nenašli odvahu.
Československo ako súčasť sovietskeho bloku zostalo po spustení železnej opony izolované od západných krajín, čo sa postupne prejavovalo v zaostávaní vo všetkých oblastiach za vyspelým svetom. V 50. rokoch na Slovensku nastala rýchla industrializácia, išlo často o predvojnové, vojnové projekty, boli koncipované najmä pre sovietsky blok a vojensko - priemyselný komplex. Nemalý podiel v hospodárení komunistov mali aj tábory nútenej práce zriadené už v 1948, išlo o kopírovanie bolševícko ruských gulagov. Dostali sa tam občania bez súdu, rozhodovali o tom trojčlenné komisie, na Slovensku išlo asi o 7000 občanov.
-Určite mám pravdu, Rusáci nám určujú čo a ako. Hlas Ameriky si nikdy nevymýšľa, tie stovky väznených, prenasledovaných, vysťahovaných tiež nie je výmysel. Ešte, že máme takéto rozhlasové stanice, inakšie by sme vôbec nevedeli, kde je pravda a čo sa v republike deje. - Ten tvoj Hlas Ameriky, s tým sa stále oháňaš... čo zjedli celú múdrosť sveta ? Áno, máme sovietskych poradcov, ale iba kvôli napredovaniu nášho národného hospodárstva. - Hahaha... že vraj v národnom hospodárstve, a čo tak v armáde, Štátnej bezpečnosti, rozviedke ? Vy komunisti ste nenaučili ani klamať. - Otec, hovorím ti, pomáhajú nám rozbehnúť ťažký priemysel, ale pripúšťam aj v iných odvetviach štátu.
-Martinko, si môj syn a vždy ťa budem mať rád. Vyštudoval si právo a teraz robíš podradnú funkciu okresného tajomníka vašej strany. Pozri tvoj brat vyštudoval medicínu a je vo svojom fachu. Veď si bol advokátom s dobrou klientelou. - Čo bolo to bolo, som komunista z presvedčenia, nikto ma nenútil, strana ma potrebuje, republika ma potrebuje. - Chápem ťa, zaľúbila sa ti moc, si členom Ústredného výboru strany, poslancom Národného zhromaždenia, v okrese máš všetko pod palcom od školstva cez všetky fabriky, kultúru, družstvá.