... politickej strany, ktorá gniavila český a slovenský národ. Československo počas prvej republiky patrilo k najpriemyselnejším štátom sveta, čo sa samozrejme prenieslo aj do komunistického štátneho zriadenia. Šikovné, pracovité ruky a mozgy Čechov a Slovákov vyniesli Československo v rámci socialistického bloku na popredné miesta v priemyselnej, ale aj poľnohospodárskej produkcii.
Socialistické plánovanie v počiatočnej dobe vlády komunistov malo snahu rozširovať najmä vojenskú produkciu zapríčinenú vznikom Severoatlantickej aliancii v roku 1949, takže ťažký priemysel rozkvital, ale stavali sa aj byty, nemocnice, ľahké strojárenské podniky, ktoré sa buď rozširovali alebo stavali na zelenej lúke. A tak dieselové lokomotívy, nákladné riečne lode, bagre, stavebné a obrábacie stroje, rýpadlá, časti osobných i nákladných aut zásobovali celý socialistický tábor. Hlavnou výrobnou náplňou všetkých závodov ťažkého strojárstva ako som už spomínal bol zbrojná výroba, ako Turčianske strojárne Martin a pridružené závody, Podpolianske závody Detva, Dubnica nad Váhom vyrábali tanky, obrnené vozidlá, delá ako aj komponenty do strategických rakiet. V ďalších rokoch sa na Slovensku vo veľkom stavali a rozširovali potravinárske závody, mliekarne, mäsopriemysel, mlyny, cukrovary, pivovary veď u nás bola vo veľkom rozšírená poľnohospodárska výroba, ktorá musela prejsť tortúrou združstevňovania. V Československu sa vyrábalo všetko od obrovských kotlov, lodí, tankov, nákladných a osobných aut až po ihly.
Štruktúra slovenského priemyslu dotvárali aj závody valivých ložísk v Považskej Bystrici, Kysuckom Novom Meste, Bytčici, Skalici, ale aj elektrotechnické závody, či už Kablo Bratislava, Tlmače, Krompachy, Elektrosvit Nové Zámky, sústava závodov Tesla - Bratislava, Liptovský Hrádok, Vráble, Piešťany, Nižná na Orave, Tatramat Poprad, Calex Zlaté Moravce no nesmie sa zabudnúť na Mostáreň Brezno, Vagónka Poprad, Slovenská armatúrka Myjava, Vzduchotechnika Nové Mesto nad Váhom, Trnavské automobilové závody Trnava, Východoslovenské strojárne Košice a v 60. rokoch aj VSŽ Košice viacero iných závodov.
Medzinárodná spolupráca socialistických krajín nebola taká výhodná ako sa uvádzalo najmä zásluhou Sovietskeho zväzu, ktorý nás nútil na také obchodné transakcie, ktoré neboli pre nás výhodné a tak nám po zániku komunistického bloku ostali dĺžny: Sýria viac ako 1miliarda dolárov, Irak 400 miliónov dolárov, Lýbia 160 miliónov. Kým v r.1948 z celkového exportu sme vyviezli na západ 44 % produktov, v r.1983 iba 16%. ČSR po februárovom prevrate sa priemyselne dostalo do spolku menej rozvinutých štátov, čo dlhodobo zanechalo stopu v rozvoji národného hospodárstva.
Martin Skadecký, tajomník okresného výboru strany, člen Predsedníctva Ústredného výboru KSČ a poslanec Národního shromaždení v Prahe, všetky tieto funkcie získal najmä kvôli tomu, že bol partizán komunista. S otcom Martinom si po politickej stránke vôbec nerozumeli. Starý Skadecký bol v okrese najväčší gazda, na starosť ponechal gazdovstvo dcére Alžbetke a zaťovi Andrejovi. Svoje deti miloval. Syna aj napriek jeho názorom o budúcnosti socialistického Slovenska na čele s komunistami mal veľmi rád, ale stále mu oponoval a trval na svojom: Demokracia je najvyšší výdobytok spoločnosti. A tu niekde bol medzi nimi zadrheľ. Otec obhajoval západnú demokraciu a syn ruský bolševizmus.
-- Atómové šialenstvo môže priviesť civilizáciu k zániku. Keď ju Rusi majú nech ju majú. A čo teraz ? Sily sa vyrovnali. Nás by malo zaujímať, ako sa žije a bude žiť u nás na Slovensku. Našťastie roboty je stále dosť, no obchody by mohli byť aj lepšie zásobené, aby bolo kde minúť koruny. Martin keby u nás vládlo demokratické zriadenie boli by sme oveľa ďalej, malí, strední podnikatelia by tiež doniesli zamestnanosť a náš export na západ by rozkvital. Ako uvádza Hlas Ameriky Československo sa v priemyselnej produkcii prepadá a nedosahuje predvojnový stav. Je päť rokov po vojne a my šľapeme na mieste.
"" Otec, päťročnica bude v priemyselnej produkcii udávať tempo porovnateľné so západnými krajinami. "" -- Ale kedy ? Západné stanice hovoria o obrovských problémoch na úseku hospodárstva všetkých ľudovodemokratických štátov včítane sovietskeho Ruska. Takže kde je pravda? U vás... alebo na západe ? ""Možnože iné bratské štáty majú problémy, ale my ich máme iba malinko. Priemysel pracuje naplno a taktiež sa darí stavebníctvu, musíme naštartovať chemický priemysel, potravinárstvo a najmä ľahký priemysel. "" -- Naštartovať ako naštartovať... už to malo byť. Mnoho naslovovzatých odborníkov ste odstavili a namiesto nich postavili do funkcii komunistov, aj keď tomu nerozumejú.