... ktorá despoticky vládla v našom štáte. Komunistický režim na Slovensku mal v rámci uplatňovania triedneho boja podľa vzoru Sovietskeho zväzu niekoľko prístupov k šikanovaniu obyvateľstva, ktoré bolo pre režim nepohodlné. V rámci tzv. akcie B sa sústredili na plošnú očistu miest od nepohodlných osôb vrátane ich rodín. Patrili tu hlavne občania, ktorí mali aké také postavenie v Slovenskom štáte, nedôveryhodné elementy, odporcovia nového režimu, fabrikanti, podnikatelia a skoro vždy predstavitelia inteligencie. Akcia B mala za úlohu týchto nepohodlných obyvateľov pre komunistické vedenie štátu vysťahovať z ich obydlí a odsunúť na iné miesta Slovenska a práceschopní budú začlenení na pracovne miesta vo vápenkách, kameňolomoch, stavebných závodov. Obydlia prepadli v prospech štátu, ktorý tam nasťahoval verných režimu,funkcionári strany ako aj členovia Štátnej a Národnej bezpečnosti, robotnícki vedúci predstavitelia národných podnikov, dôstojníci Československej ľudovej armády.
Jednou z čŕt komunistického režimu boli pracovné tábory, tábory nútených práci, ktoré mali prevychovať najmä nepriateľov štátneho zriadenia, tzv.politických rozvratníkov, osoby ktoré svojou činnosťou mohli rozvracať nové ľudovodemokratické zriadenie, verejnú bezpečnosť, pokoj a poriadok. O ich zaradení rozhodovala osobitná komisia zriadená pri Krajských národných výboroch samozrejme pod kontrolou štátnych orgánov. Zaraďovanie občanov do táborov nútených práci si zobral pod kontrolu Ústredný výbor komunistickej strany Slovenska. V roku 1950 boli zákonom tábory nútenej práce zrušené a vznikli tzv. prechodné pracovné zariadenia a ich členovia sa stali väzňami. Tábory boli nástrojom budovania strachu a neistoty. Po ich zrušení komunistický režim zaviedol sofistikovanejší spôsob likvidácie neprajníkov. Odstavil ich z pracovných pozícii, umelci nesmeli vystupovať, deti sa nedostali do škôl. Podobnou tortúrou som prešiel aj ja, keď moja matka sa postavila proti režimu po odstránení Alexandra Dubčeka z funkcie a okupácii republiky armádou ZSSR, keď iba po známosti a zásahu predsedu prijímacej komisie som bol prijatý na vysokú školu. Môj brat už také šťastie nemal a z politických dôvodov ho neprijali ani na gymnázium. Jednoducho komunistický režim bol režim temná, kvôli ktorému trpeli tisíce občanov. A nato by sa nemalo nikdy zabudnúť a preto aj tie moje články, ktoré sa v podstate zakladajú na pravde a majú za úlohu vzbudiť pozornosť najmä mladej generácie narodenej v slobodnom demokratickom zriadení.
Marin Skadecký junior ako tajomník okresného výboru strany, člen Ústredného výboru a poslanec Národního shromáždení vždy vystupoval ako neochvejný bojovník za komunistickú vec. Mal svoj názor na všetko čo sa v spoločnosti dialo, ale keď prišlo na lámanie chleba, tak vždy dvihol ruku k súhlasu aj napriek tomu, že s tým v hĺbke srdca nesúhlasil. Ako hovoril Martin Skadecký starší: Kto chce s vlkmi žiť musí s nimi viť. A presne tak konal Martin junior. Je pravdou, že z okresu nedovolil Štátnej bezpečnosti / ŠtB / konať voči nikomu. Povedal si, ja som tu najvyšším a voči svojim blízkym nedovolím konať neprajnosti. A bolo ako rozmýšľal. Sedliakov presvedčil aby vstúpili do družstiev, neprajníkov strany a zriadenia si predvolal na pohovor a pohrozil im, No a v okrese bol pokoj. Väčšina sa zamestnala vo fabrike kde pracovalo dva a pol tisíc robotníkov a dnes ráno má pohovor s jej riaditeľom Jánom Feriančíkom.
Sekretárka tajomníka už mala uvarený obľúbený bylinkový čaj s medovicovým medom a dala ho do kancelárie, ako aj literku slivovice, ktorú tak Skadecký ľúbil. """ Marienka dobre ráno... ako ste sa vyspali ? ... ďakujem za čaj. " -- Česť práci súdruh tajomník, vyspala som sa dobre. "" Dnes ráno príde Feriančik, uveďte ho. "" . Za chvíľu dorazil riaditeľ fabriky, sekretárke doniesol bonboniéru. -- To ste nemuseli pán riaditeľ, ďakujem. Súdruh tajomník vás očakáva. "" Vítaj súdruh Feriančík, posaď sa. Ako sa máš ? Ako sa má rodina ? "" - Všetko v poriadku, máme sa dobre Martin. Skadecký otvoril sekretár a vytiahol fľašu slivovice. Nalial a podal pohárik. "" Na zdravie Janko. Zavolal som ťa najmä kvôli tomu, na ústredí navrhli zvýšenie plánu v tvojej fabrike o päť percent. Nie je to iba u teba, ale plošne v celej republike a najmä v ťažkom strojárstve s výrobou zbraní. "" -- Súdruh tajomník sám vieš, že ideme na doraz. Neviem akoby sme zvýšili výrobu. Robíme na tri smeny a elektrické taviace pece sa nezastavia. "" Nenútim ťa ja, ale súdruhovia na ústredí na popud zo sovietskej strany chcú, aby sme vyrábali minimálne o päť až desať percent viac tankov. Ústredie prisľúbilo navýšenie o päť percent a bez tvojej výroby sa to nedá zvládnuť, ale ty to sám vieš. Zvolaj vedúcich pracovísk, majstrov a dielče organizácie Komunistickej strany Slovenska, preberte to a dáš mi do konca týždňa vedieť. Ber to ako stranícku úlohu. ""
Tajomník nalial slivovicu, štrngli si... "" Takže na to aby si splnil úlohu. "" Feriančík nebol nadšený, vedel, tu ide o jeho hlavu. Vyšiel z robotníckej triedy, najprv sústružník, potom majster až ho strana dosadila na miesto riaditeľa fabriky. Po večeroch študoval ekonomiku, účtovníctvo, politické vedy a študoval na dvojročnej strednej škole s tým, že pôjde na vysokú školu. Toto boli jasné jeho politické smernice. Denne spal päť hodín, vo fabrike bol každý deň včítane sviatkov. Poznal každého majstra osobne a všetkých najlepších robotníkov. Každú voľnu chvíľu venoval štúdiu. Rodina si ho užila veľmi málo. Dovolenku nemal, ani si nepamätal. Chcel strane dokázať: Ja na to mám a nesklamem vás. Fabrika pod jeho vedením plnila plán. Po ceste do fabriky takto rozmýšľal: "" Ale zvýšiť výrobu o päť percent to bude veľmi ťažké. Všetko stojí na elektrických taviacich peciach, jedine ak skrátime čas údržby pecí na minimum, to by išlo... Budú sa musieť zvýšiť normy zlievačov, formovačov, brusičov, frézarov, sústružníkov a samozrejme aj údržby, aby to bolo bez porúch. Dám zvolať stranícke schôdze, porady, zadám úlohy a bude to musieť ísť. "" Posmeľoval sa vo svojich myšlienkach: "" Zadám menovite konkrétne úlohy, ako po stráne riaditeľa, tak aj po straníckej. Všetci vedúci funkcionári, majstri vo výrobe sú straníci. Pochopia to a pôjde to. ""