... panstvo nechalo následky do dnes. Kým v 1950 roku sme boli životnou úrovňou 28 rokov pred Rakúskom, v 1990 iba na 54%. Netvrdím, že sa za komunistickej éry nič nerobilo, robilo až veľa: Slovensko ako agrárny región sa stal počas ich hospodárenia priemyselno - agrárna republika, ale vyrábať od ihly po obrovské kotle, turbíny a vyrábať všetko, čo trh potreboval bolo nerozumné, načo vymýšľať, čo už bolo vymyslené, vyrobené, no dovážať vo veľkom zo západu boli potrebné devízy, platilo sa v dolároch a tie komunisti nemali a tak sa to muselo vyrobiť doma lebo občan potreboval. Kým v roku 1950 bol priemyselný export na západ vo výške viac ako 40% v roku 1989 iba 18%. Tento stav neumožňoval nakupovať nové, pokrokové technológie, súčiastky, čo zákonite viedlo k poklesu priemyselnej výroby zameranej hlavne na vývoz do západných štátov.
A tak sa od piky vybudovali nové alebo zveľadili staršie veľké fabriky: VSŽ Košice, Slovnaft Bratislava, ŽŤS Martin, Detva, Prakovce, Duslo Šaľa, Chemické závody Juraja Dimitrova Bratislava, Vagónka Poprad, VSS Košice, Chemlon Humenné, Cvernovka Bratislava, Považské strojárne, Kablo Bratislava, Ferozliatinové závody Orava, Tesla Nižná na Orave, Tatramat Matejovce, Kysucké drevárske závody, veľa závodov na spracovanie mäsa, mlieka, všetkých poľnohospodárskych produktov a mnohé iné. Vybudovali sa nové nemocnice, každé okresné mesto malo svoju nemocnicu, v každom meste sa vybudovali nové sídliska. Zaujímavé bolo to, že lekári a sestry v tých časoch nechýbali. Po západnom tovare bol veľký dopyt, z časti sa kapitalistické produkty predávali v Tuzexe a niečo išlo aj na trh, predávalo sa to najmä po známosti. Niečo o tom viem aj ja, tiež som takto nakupoval najmä v Tuzexe a Priori.
Aj keď sa vybudovalo množstvo nových fabrík, centrálne plánované hospodárstvo, príkazová ekonomika prinášala neefektívnosť, nepružnosť, neinovatívnosť, jednoducho chýbalo slobodné, voľné trhové hospodárenie, konkurencia. Plánovači určili koľko, pre koho a za koľko, toto bol princíp príkazovej ekonomiky, pričom mnohokrát bolo niečoho prebytok a iného zasa nedostatok.
"" Ale aj tak je to nespravodlivé, družstvám sa pomôže a súkromný roľníkom nie a tí budú ešte zopár rokov dorábať potraviny pre celé Slovensko.Alebo chceš povedať nie ? "" -- Budú musieť, veď z niečoho sa musí žiť. "" Máte to dobre premyslené ako v priebehu pár rokov skonkurovať maloroľníkov tak, aby vstúpili do družstiev. No ľudia na dedine budú chovať dobytok, ošípané, ovce, hydinu tak či tak, ale budú musieť odvádzať kontigenty, bez tých by mesto, robotníci nemali čo jesť, pokiaľ družstvá začnú fungovať naplno.
""Martin povedz mi čo ste okrem poľnohospodárstva prejednávali s krajským tajomníkom ? "" -- Krajský nás chválil, že nám všetko funguje včítane strany. Fabrika vyrába na stodva percent, všetci vedúci a majstri sa vo výrobe dobre uchytili a na všetkých dôležitých postoch sú komunisti. Takže v okrese všetko šľape tak, ako má byť. Lepšie by to mohlo byť práve v tom poľnohospodárstve, ale dočkaj času ako hus klasu. Verím, že aj tu to pôjde správnym smerom.
"" Ten správny smer boli gazdovia, všetko čo sa týkalo potravín dorobili, všetkého bol dostatok, či na dedine, či v meste. Vy komunisti ste pokazili na celej čiare aj čo sa týka obchodov, živnostníkov ste zrušili, reťaz dopytu a ponuky sa narušil a obchody zívajú prázdnotou, ale čierny trh veselo funguje ďalej. ""