Maďarská okupácia južných časti Slovenska po novembri 1938

Všetko začalo Mníchovskou zradou v septembri 1938, kedy Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Taliansko bez účastí..

Maďarská okupácia južných časti  Slovenska po novembri 1938
regent Maďarska Miklos Horthy v Košiciach na čele armády v novembri 1938 (Zdroj: neznámy)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

... Československa rozhodlo o odstúpení pohraničia ČSR s Nemeckom v jeho prospech, čo neskôr / 15.marec 1939/ došlo k okupácii Čiech, Moravy a z mapy sveta takto zmizlo Československo a vzniká Protektorát Čechy- Morava a 14. marca 1939 je vyhlásený Slovenský štát / neskôr Slovenská republika. Dodatok Mníchovskej dohody bola aj revízia hraníc ČSR s Maďarskom, čo náš južný sused veľmi privítal.

Už krátko po Trianonskej mierovej zmluve si Maďarsko vytýčilo cieľ revíziu tejto pre nich nevyhovujúcej zmluvy, Maďari to považovali za obrovskú krivdu a Trianonskú zmluvu z roku 1920 za vlády regenta admirála Miklosa Horthyho sa snažili revidovať a stávajú sa blízkym spojencom Nemecka a udalosti naberajú ohľadom okupácie slovenských južných území rýchly spád. Už v januári 1938 Maďarská strana predkladá ČSR požiadavky o vyhlásení autonómie južných území a v prevažne maďarsky hovoriacich obciach zrušiť slovenské školy. V júly 1938 Československa vláda odsúhlasila národnostné zákony týkajúce sa národnostných slobôd z oblasti školstva, občianskych práv, kultúry a mal byť aj schválený nový jazykový zákon a autonómia Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Maďari tento štatút odmietajú a opätovne trvajú na autonómii maďarsky hovoriaceho obyvateľstva na Slovensku. V druhej polovici septembra je vyhlásená mobilizácia záloh, ktorá je po Mníchovskej dohode zrušená, ale iba na Českom území. Slovenská vojenská pohotovosť trvala kvôli Maďarsku, ktoré si robilo územné nároky, pričom v októbri 1938 pri Rimavskej Sobote maďarské vojenské oddiely prekračujú našu hranicu, ale Československá armády ich z územia Slovenska vytlačila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Maďarsko na základoch Mníchovskeej dohody pri oslabení Československa v spolupráci s Poľskom nalieha na revíziu hraníc a nielen to, Slovensko / Felvídek /už neskôr považuje za svoje územie a trvá na pripojení k Maďarskému kráľovstvu. V októbri v Komárne jedná s Maďarmi naša delegácia na čele s Jozefom Tisom o hraničných nárokoch, pričom naši predstavitelia kládli tvrdý odpor aj napriek tomu, že boli bez akýchkoľvek skúsenosti oproti Maďarom. Delegácie sa nedohodli ani na plebiscite, ani pri revízii novej a etnickej hranice. Česko- Slovensko na znak ochoty bolo ochotné darovať Maďarsku Slovenské Nové Mesto, Šahy, ale protistránka mala úplne iné nároky a ultimátom požadovala hraničnú čiaru v smere: Bratislava- Nitra - Tlmače - Levice - Lučenec - Rimavská Sobota - Rožňava - Košice - Trebišov - Užhorod - Mukačevo, s čím Československá delegácia nesúhlasila. Koncom októbra sa obidve delegácie dohodli na tom, že tento spor budú ďalej riešiť Nemecko a Taliansko.

SkryťVypnúť reklamu

Arbitráž bola zvolaná na 2. novembra 1938 do Viedne, kde zúčastnené veľmoci v podstate potvrdzujú Maďarsku požadované hranice. Slovensko takto stráca pätinu svojho územia. V niektorých novo pripojených častiach Československa k Maďarsku nastali búrlivé oslavy. Na okupovanom území podľa posledného sčítania obyvateľstva žilo 550 000 Maďarov a 430 000 Slovákov. V Ožďanoch došlo k stretu maďarského obyvateľstva s Československou armádou, do šlo k streľbe a výsledok bol jeden mŕtvy. Návrat častí území bol Maďarmi chápaný ako historická spravodlivosť a koniec českej nadvlády. Jedným z prvých opatrení Maďarska na nových územiach bol zákaz používania slovenského jazyka ako štátny jazyk, odstraňovanie slovenských nápisov a škôl. Maďarské vojsko malo obsadiť nové územia v rozmedzí 5. až 10. novembra. Do Košíc 10. novembra priviedol okupačnú armádu na bielom koni sám regent admirál Miklós Horthy. Viacero dedín a mestečiek - Vráble, Šurany, Komjatice atď. boli väčšinovo slovenské, v dvoch posledných boli po anexii protesty Slovákov, pričom maďarskí žandári v Šuranoch zastrelili dievča.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok Viedenskej arbitráže bol pre Maďarské kráľovstvo iba minimálnym nárokom, pri blízkom spojenectve s Nemeckom si robili nárok na oveľa väčšie územie Slovenského štátu, čoho výsledkom bola aj *tzv. Malá vojna, ktorá síce trvala iba niekoľko dní, po zásahu Nemecka, keď maďarské vojska z Podkarpatskej Rusi napadlo Slovensko s cieľom dosiahnuť územie až po Poprad. Naša armáda ešte stále s českými dôstojníkmi postup zastavila, bola taktiež zmobilizovaná Hlinková garda v počte 27 000 mužov, no po vyhlásení prímeria / Maďarsko s Nemeckom o tomto útoku konzultovalo/ strácame 1700 km2 územia a asi 40 000 obyvateľov, z toho iba 4000 Maďarov. Bojové akcie na jednej aj druhej strane trvali do 17. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Aj z rozprávania môjho otca viem, že pod nadvládou Maďarska sa žilo zle. Slovenské deti stratili svoje školstvo, museli prejsť do prvej maďarskej triedy a od piky sa učiť spisovnú Maďarčinu, najmä spotrebný tovar išiel až o sto percent hore, menová politika znevýhodnila korunu, Slováci museli narukovať do Maďarskej kráľovskej armády, slovenské deti museli absolvovať predvojenský výcvik " Levente ." Je pravdou, že židovskému obyvateľstvu sa počas vlády regenta Horthyho darilo, nebolo prenasledované toľko ako na Slovensku, ale iba do roku 1944, kedy nyilaskí fašisti spolu s Nemcami zavraždili a odviezli do koncentrákov viac ako 500 000 Židov.

Jozef Varga

Jozef Varga

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  277
  •  | 
  • Páči sa:  5 082x

Som obyčajný človek s obyčajnými záľubami... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu