... ako konečný výsledok prvej svetovej vojny alebo ako ju aj volali Veľkou vojnou v ktorej zomrelo 20 miliónov ľudí, z toho vojakov 10 a civilistov tiež 10 miliónov a 20 miliónov zranených. Do vojny sa museli zapojiť aj Slováci, počas 1. svetovej vojny padlo asi 70 000 Slovákov, celkovo narukovalo 450 000 Slovákov. Zámienkou na Veľkú vojnu bol atentát na následníka Rakúsko - Uhorského trónu počas vojenského cvičenia v Bosne a Hercegovine v Sarajeve, kde srbsky atentátnik Gavrilov zastrelil arcivojvodu aj s jeho manželkou, čo viedlo k vyhláseniu vojny Srbsku a Nemecké cisárstvo ako spojenec vyhlasuje vojnu spojencovi Srbska Ruskému cárstvu. Na jednej strane štáty Dohody - Francúzsko, Rusko, Veľká Británia, pridali sa taktiež Taliansko, Japonsko, USA na druhej Ústredné veľmoci Rakúsko - Uhorsko, Nemecko neskôr sa pridáva Osmanská ríša a Bulharsko, znamenalo v tých časoch najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva, bojoval sa na troch kontinentoch - Európa, Afrika, Ázia. Trianonská mierová zmluva riešila hranice maďarského štátu, ako dôsledok účasti vo Veľkej vojne na strane porazených.
Veľká vojna znamenala celkový rozvrat Nemeckého cisárstva stráca Alsasko, Lotrinsko, pohraničie s Poľskom, ČSR, Dánskom, Belgickom, Rakúsko - Uhorska, Osmanskej ríše a Ruska. Víťazom štvorročného vojnového konfliktu sa stávajú štáty Dohody, ktoré diktujú podmienky mierovej zmluvy, či už Saintgermainskou ohľadom Rakúska alebo Trianonskou ohľadom Uhorska. Trianonská mierová zmluva dojednávala reparácie, nové hranice, vznik nových štátov a zúčastnili sa jej aj delegácie novovzniknutých štátov - Československo, Rumunsko, kráľovstvo Srbov, Chorvátov, Slovincov, ktoré sa v roku 1929 premenovali na Juhosláviu a zúčastnili sa aj mocnosti Dohody - Francúzsko, USA, Veľká Británia, Taliansko.
Hraničné otázky Trianonskej zmluvy sa prejednávali doslovne dopodrobna až na jednotlivé dediny a mestá. Československú delegáciu viedol minister zahraničia Edvard Beneš. Konečné rozhodnutia boli na strane štyroch víťazných mocností. Na konečné znenie Trianonskje zmluvy boli pozvaní aj maďarskí zástupcovia, ale iba s tým, že im boli odrecitované podmienky, ktorým sa bezpodmienečne musia prispôsobiť a tak aj konať. V konečnom dôsledku je každý výsledok mierovej zmluvy diktát. Tvrdé mierové podmienky Versailskych zmlúv voči Nemecku, Maďarsku neskôr viedli k zárodkom budúcej odplaty.