Pár poznámok k hormonálnej antikoncepcii.

Na začiatok musím uviesť jednu skutočnosť. Posledných 12 rokov pracujem ako pôrodník, a mojím hlavným pracoviskom je pôrodný sál. Ak som na ambulancii, tak v drvivej väčšine vediem tehotenskú poradňu pre zdravé a rizikové tehotné. Hormonálnu antikoncepciu predpisujem veľmi sporadicky, poväčšine iba svojim známym a priateľkám. Preto zdôrazňujem, že nie som sponzorovaný žiadnou farmaceutickou firmou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (144)

Pre napísanie tohto blogu som sa rozhodol na základe dvoch podnetov

  1. môj priateľ, vysokoškolsky vzdelaný a rozhľadený mladý muž, mi pri vzájomnom rozhovore načrtol jeho pohľad na hormonálnu antikoncepciu, a bol som prekvapený, koľko neprávd a povier koluje medzi ľuďmi

  2. inšpiroval ma jeden zábavný obrázok dvoch spravodlivo rozhorčených slečien držiacich plagát s nápisom: antikoncepcia je vražda.

Na začiatok Vám ponúkam trošku opakovania biológie pre stredné školy. Ženský menštruačný cyklus je periodické striedanie pomerne veľkých hormonálnych zmien z jediným cieľom, a to je tehotenstvo. Cyklus počítame od prvého dňa menštruačného krvácania - čo je nesprávne, pretože menštruačné krvácanie je vlastne koniec cyklu a nie začiatok, ale je to jediný navonok jasne pozorovateľný prejav hormonálnych zmien.

Prvé dva týždne cyklu je žena pod vplyvom rastúcich hladín čistých estrogénov, sú to hormóny produkované vaječníkom a ich hlavnou úlohou je príprava ženského tela na tehotnosť. Majú pozitívny účinok na pleť a náladu, aby žena bola sexuálne atraktívna, podporujú rast sliznice maternice, zlepšujú prekrvenie pošvy a majú vplyv aj na sexuálne prežívanie. Medzi 12.-14. dňom dochádza k uvoľneniu vajíčka - ovulácii, v prípade, že v tom čase sú vo vajcovode spermie, dôjde k oplodneniu. Po ovulácii vzniká vo vaječníku tzv. žlté teliesko, ktoré produkuje ďalšie hormóny - gestagény. Tieto naopak ženám kazia náladu, zastavujú rast sliznice a udržujú ženu v „kľudovom stave", tak aby mohol v ženskom tele nerušene dozrievať nový život. Ak nedôjde k oplodneniu, žlté teliesko zaniká a klesá hladina gestagénov a dochádza k odlúčeniu sliznice a k menštruácii. Teda menštruáčné krvácanie je neprirodzená vec, je to prejav zlyhania oplodnenia. Biologicky je to vlastne prejav „choroby" - neplodnosti, či už dobrovoľnej, alebo nedobrovoľnej. A v tom je celý problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z biologického hľadiska by žena nemala vôbec menštruovať, pretože prirodzený biologický stav pre ženu v plodnom veku je tehotnosť, pôrod a kojenie. Tým, že ženy v súčasnej dobe sú tehotné iba 2-3 x za život si spôsobujú niektoré závažné komplikácie. Každý mesiac je ich telo vystavené kolísajúcim hladinám pohlavných hormónov a z toho 14 dní iba čistým estrogénom, ktoré pri dlhodobom pôsobení majú rakovinotvorný potenciál. Následkom dobrovoľnej neplodnosti je vysoký výskyt rakoviny prsníka, rakoviny maternice a rakoviny vaječníka, ale aj iných ochorení, vaječníkových cýst, endometriózy, cýst v prsníku a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako účinkuje hormonálna antikoncepcia ?

Hormonálna antikoncepcia navodzuje u ženy stav veľmi podobný tehotnosti. Už dlho sa vie, že u človeka nie je možná tzv. superfetácia - oplodnenie ďalšieho vajíčka počas tehotnosti (samozrejme ako vždy v medicíne, sú popísané aj takéto raritné prípady), teda tehotná žena sa stáva neplodnou, je u nej zablokované dozrievanie vajíčka a tým aj ovulácia. Tehotenské hormóny dávajú mozgu signál, že dozrievanie vajíčka je nežiadúce a tým sa zablokuje. Takže vlastne môžeme povedať, že u žien existuje prirodzený stav, kedy sú neplodné. To je aj odpoveď na to, prečo je veľký problém vyrobiť tabletkovú antikoncepciu pre chlapov, muži sú plodní v podstate od puberty až do smrti a nemajú prirodzený stav neplodnosti. Takže ak my navodíme u ženy pomocou hormónov tehotenský stav, zabránime tým dozrievaniu vajíčka a jeho uvoľneniu a k oplodneniu nemôže dôjsť. Okrem toho je tehotenský hormonálny stav pre ženu veľmi priaznivý - hladiny hormónov sú vyrovnané (pohlavné hormóny sú počas tehotnosti produkované v placente). A dokonca, je tento stav pre ženu „prirodzenejší" ako opakovaný hormonálny nekľud - cyklické výkyvy a menštruácia. Je dokázané, že užívateľky hormonálnej antikoncepcie majú až o 50 % nižší výskyt rakovina maternice a vaječníkov. Na prsník nebol dokázaný pozitívny efekt, prsník jednoznačne chráni kojenie. Antikoncepcia znižuje riziká aj iných ochorení, hlavne endometriózy , vaječníkových cýst, metabolický syndróm a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa robí v braní antikoncepcie prestávka a žena krváca ?

Čisto z psychologického hľadiska, ženy netolerujú stratu menštruácie. Majú podvedomý strach zo zlyhania antikoncepcie, prípadne pocit, že niečo nie je v poriadku. Avšak nie je problém brať niektoré druhy antikoncepcie bez prestávky a ku krvácaniu nemusí vôbec dochádzať.

Spôsobuje hormonálna antikoncepcia neplodnosť?

Toto je veľmi častá povera, že nárast počtu neplodných párov v poslednom období je spôsobený užívaním antikoncepcie. (neplodnosti by som sa rád venoval podrobnejšie v ďalších blogoch). Dlhodobé užívanie antikoncepcie nijako neovplyvňuje plodnosť. Dokázali to mnohé štúdie, pravdepodobnosť otehotnenia do 12 mesiacov od vynechania hormonálnej antikoncepcie je 72-94% - je úplne rovnaká ako u párov, ktoré antikoncepciu nebrali (do roka otehotnie približne 80% párov, čo sa snaží o dieťa). Fakt, že mnoho žien z neplodných párov užívalo antikoncepciu je daný iba tým, že užívanie hormonálnej antikoncepcie je v populácii rozšírené. Rovnako by sme mohli tvrdiť, že materské mlieko spôsobuje neplodnosť, lebo väčšina neplodných mužov a žien bolo kojených.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má žena problémy s nepravidelným cyklom a prípadne i s otehotnením po vysadení antikoncepcie, ide o stav, kedy antikoncepcia dočasne riešila danú hormonálnu situáciu a žena by mala problémy aj keby antikoncepciu neužívala. Hormonálna antikoncepcia je úspešne používaná na liečbu niektorých hormonálnych porúch u žien, ktoré neplánujú otehotnieť. V minulosti dokonca bola používaná aj na liečbu neplodnosti, pri náhlom vysadení tabliet sa odblokuje negatívna spätná väzba v mozgu a môže sa obnoviť ovulácia.

Zabíja hormonálna antikoncepcia nenarodené deti ?

V prvom rade chcem poukázať na skutočnosť, že keby sme všetkým ženám, ktoré nepoužívajú antikoncepciu stanovovali tehotenský hormón pred menštruáciou, zistili by sme, že menštruačné krvácanie je veľmi často včasný potrat. Podľa niektorých štúdii až 65% všetkých zárodkov sa potratí, a to vo veľmi včasnom štádiu, ešte pred uhniezdením sa v maternici. Tehotenský hormón produkuje iba oplodnené vajíčko, takže nie je pochýb, že sa jednalo o nové životy, ktoré sa kvôli nepriaznivým podmienkam (genetická vada, infekcia, toxíny) potratia. Hormonálna antikoncepcia bráni dozretiu vajíčka a bráni oplodneniu. Počas užívania k potratom nedochádza, pretože nedochádza k oplodneniu. Samozrejme, ak sa užíva podľa návodu a doporučenia. Ak sa užije náhodne počas tehotnosti, riziko potratu sa nezvyšuje. Niektoré epidemiologické štúdie potvrdili, že ak žena otehotnie hneď po vysadení hormonálnej antikoncepcie, má až o 60% nižšie riziko spontánneho potratu, uplatňuje sa tu zrejme efekt úpravy hormonálnej situácie. Teoreticky si však viem predstaviť situáciu, že žena užije antikoncepciu tesne po ovulácii, dôjde k oplodneniu ale nedôjde k usídleniu vajíčka (nidácii), kvôli zmenám na maternicovej sliznici spôsobených antikoncepciou. Toto je snáď jediný prípad, kedy má antikoncepcia potenciál zahubiť nový vzniknutý život. Rovnako však môže spôsobiť včasný potrat infekcia zo surového mäsa. Podľa niektorých štúdii i vysoké hladiny hormónu prolaktínu (vylučuje sa pri kojení) zvyšujú riziko potratu. Takže klasická hormonálna antikoncepcia, ak sa užíva podľa návodu znižuje počet potratených detí tým, že bráni ovulácii. Samostatnou kapitolou je tzv. emergentná antikoncepcia, ktorá sa používa pri zlyhaní inej antikoncepcie (najčastejšie prezervatívu). Táto obsahuje oveľa vyššie dávky hormónov než bežné tablety a skutočne má potenciál zabrániť uhniezdeniu oplodneného vajíčka a vlastne sa jedná o tzv. intercepciu - včasný potrat. Preto je vhodné ženám ponúknuť ochranu, ktorá nezlyháva a je vysoko spoľahlivá, aby nebolo nutné uchyľovať sa k týmto metódam.

Riziká a komplikácie hormonálnej antikoncepcie.

Budem sa venovať tomu najzávažnejšiemu riziku, ktorým je žilová trombóza. Ako som uviedol vyššie, antikoncepcia je vlastne hormonálna tehotnosť. Pri jej užívaní sa môžu u ženy vyskytnúť všetky tehotenské príznaky a komplikácie, ktoré sú spôsobené hormonálnymi zmenami. Či už ranné nevoľnosti, zmeny nálady, nízky tlak, prípadne kŕčové žily. Pretože sú ženy počas pôrodu ohrozené krvácaním, sú v pečeni tehotnej ženy produkované zrážacie faktory vo vyššom množstve. Tehotná žena má až 6 x vyššie riziko vzniku žilovej trombózy oproti netehotnej. Užívateľka hormonálnej antikoncepcie má toto riziko 3x vyššie oproti neúživateľke, ale 2x nižšie oproti tehotnej žene. Znamená to, že ak žena trpí nepoznanou vrodenou poruchou zrážania krvi v zmysle zvýšenej zrážanlivosti, má zvýšenú šancu pre vznik závažných komplikácii pri braní antikoncepcie, ale pozor, v tehotnosti bude mať tú šancu až 2x vyššiu oproti antikoncepcii (uplatňuje sa tu aj tlak tehotnej maternice na cievy a iné faktory). Ak dostane žena trombózu pri antikoncepcii je to síce veľmi nebezpečná a nepríjemná záležitosť, na druhej strane je to vždy výrazne jednoduchšie na riešenie, ako keby ju dostala v tehotnosti. Antikoncepciu okamžite vysadíme a môžeme ženu intenzívne liečiť (prípadne operovať) a dôležité je, že pred tehotnosťou už budeme vedieť o tomto riziku a žena bude brať preventívne lieky ešte než otehotnie a znížime tým riziko trombózy v tehotnosti na minimum. Ak žena dostane závažnú trombózu počas tehotnosti, môže to byť až dôvod k ukončeniu gravidity kvôli ohrozeniu života matky, pretože ten stav zvýšenej zrážanlivosti pretrváva. Operačné riešenie v tehotnosti je veľmi rizikové, a nedoporučuje sa. Masívna liečba liekmi na zníženie zrážania síce plodu neškodí, ale žena je potom ohrozená vykrvácaním pri pôrode.

Niektorí lekári navrhujú vyšetriť všetky užívateľky hormonálnej antikoncepcie na prítomnosť zvýšenej zrážanlivosti krvi. Tieto vyšetrenie sú pomerne finančne náročné a ja osobne by som ich radšej venoval ženám pred plánovanou graviditou, kde správna liečba chráni matku i nenarodený život v nej.

Záverom

Myšlienka ochrany života od jeho počiatku je isto správna a chválihodná. Je potreba podporiť ženy i s neplánovanou graviditou v tom, aby v nej pokračovali pokiaľ je to čo i len trošku možné. V našej štúdii sme zistili, že 28% žien, ktoré prvý krát rodili, otehotnelo neplánovane. Nezistili sme žiadny rozdiel v priebehu pôrodu u plánovanej a neplánovanej gravidity, dokonca aj prítomnosť partnera u pôrodu bola rovnaká. Štát a spoločnosť by mali mladým ženám, ktoré neplánovane otehotnejú a dieťa si nemôžu ponechať, ponúknuť pomoc tak, aby mohli prípadne prerušiť štúdium a dieťa donosiť, porodiť a prenechať k adopcii. V tomto vidím obrovskú možnosť pre činnosť cirkví a náboženských spoločností.

Najlepšou prevenciou umelých potratov je účinná antikoncepcia. Metódy prirodzeného plánovania rodičovstva (Billingosva metóda, symptotermálna metóda) sú pomerne nespoľahlivé. Veľmi vhodné sú pre stabilný pár, u ktorého prípadné zlyhanie nepovedie ku skratkovitým riešeniam typu umelý potrat. Ideálnou antikoncepciou pre mladé dievčiny by bola úplná pohlavná abstinencia, čo je však žiaľ nereálne, presviedča nás o tom každodenná prax. Preto, ak zlyháva táto možnosť, musíme ponúknuť niečo iné a hormonálna antikoncepcia je v súčasnej dobe tou najúčinnejšou možnosťou. Zabráni oveľa viac potratom, ako všetky happeningy na svete. Preto by bolo obrovskou chybou šíriť nepravdy a hoaxy o tejto metóde regulácie plodnosti.

Referencie.

Barnhart KT, Schreiber CA.: Return to fertility following discontinuation of oral contraceptives. Fertil Steril. 2009 Mar;91(3):659-63.

Sackoff J, Kline J, Susser M.: Previous use of oral contraceptives and spontaneous abortion. Epidemiology. 1994 Jul;5(4):422-8.

Zahumensky J, Zverina J, Sottner O, Zmrhalova B, Driak D, Brtnicka H, Dvorska M, Krcmar M, Kolarik D, Citterbart K, Otcenasek M, Halaska M.: Comparison of labor course and women's sexuality in planned and unplanned pregnancy. J Psychosom Obstet Gynaecol. 2008 Sep;29(3):157-63.

Jozef Záhumenský

Jozef Záhumenský

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som lekár a vysokoškolský učiteľ. Verím tzv. medicíne založenej na dôkaze. Nezriedka som musel revidovať svoje názory na niektoré odborné problémy na základe nových publikovaných dát. O tom je myslím moderná medicína. Ak si vyberáte lekára, pozrite sa či publikuje a o čom publikuje. Pretože, kto píše, ten musí čítať. Na www.pubmed.com si nájdete všetky slušné publikované práce, stačí zadať priezvisko lekára.Môj aktuálny zamestnávateľ:www.sanatoriumkoch.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

281 článkov
SkryťZatvoriť reklamu