Práca načierno.

Písmo: A- | A+

Správa TASR 2. apríla 2014 - Počet ľudí pracujúcich "načierno" v minulom roku oproti roku 2012 vzrástol. Stúpol však aj počet kontrol u zamestnávateľov zo strany inšpektorov úradov práce a Národného inšpektorátu práce (NIP). Vyplýva to z Informatívnej správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2013, ktorú dnes vzala na vedomie  vláda SR.

 

V správe sa ďalej píše: Ako kontroly ukázali, až 685 zamestnávateľov porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania a "načierno" pracovalo 1323 osôb, zatiaľ čo v roku 2012 zákaz nelegálne zamestnávať porušilo 359 zamestnávateľov a "načierno" pracovalo 692 ľudí. Okrem toho sa na potieraní nelegálnej práce v minulom roku podieľal aj špeciálny útvar inšpektorátu práce, takzvaná Kobra. Tak už máme Kobru nielen na cestách, kde nás odchytia ak prekročíme rýchlosť, ale aj na NIP. To je dobre. Vidno, že naše úrady pracujú koncepčne. A výsledky sa hneď dostavili. No, dostavili. Tak si to zosumarizujme. Počet ľudí pracujúcich „načierno vzrástol oproti roku 2012 o 631. Skoro raz toľko. Zaujímavé. Nepopierateľný úspech NIP spolu s Kobrou dokopy. Takže máme viac kontrolórov, ktorých výsledkom práce je viac pracujúcich „načierno". Prepočítavať koľko nás stáli kontrolóri vrátane Kobry (ich mzdy aj s odvodmi) asi nemá význam. Možno by niekto mohol očakávať inú úmeru - napríklad viac kontrolórov a menej pracujúcich „načierno". Možno počet pracujúcich oproti roku 2012 ani nevzrástol, to len úrady o nich v roku 2012 nevedeli. Alebo možno jednoducho občan do problematiky nevidí, krivdí NIP aj ministerstvu práce a hneď berie kalkulačku, prepočítava a trepe o nejakej úmere. Akoby nestačilo to, čo bolo konštatované v správe TASR - vláda zobrala správu na vedomie!

 

Špekulovať o tom, prečo sa toľkým podnikateľom oplatí zamestnávať ľudí „načierno" nemá zmysel. Ty občan len pekne pracuj (ak máš prácu), využívaj istoty ktoré ti dala najsociálnejšia vláda zo všetkých sociálnych  a nevymýšľaj. Na rozmýšľanie sú tu iní.

 

Skryť Zatvoriť reklamu