Volebná kampaň - Načo je dobrý tento cirkus

Písmo: A- | A+

Základné informácie o tohtoročných prezidentských voľbách sú: Predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil prvé kolo prezidentských volieb na sobotu 15. marca 2014. Podľa zákona č. 46/1999 z. z. o spôsobe voľby prezidenta SR a doplnení niektorých zákonov, kampaň pred voľbou (čiže predvolebná kampaň) sa začína 15 dní a končí sa 48 hodín pred začiatkom voľby.

Z uvedeného vyplýva, že štart volebnej kampane bude 1. marca 2014. Ak je teraz začiatok februára, tak sa pravdepodobne volebná kampaň ešte nezačala. Alebo áno? Čo teda registrujem už nejaký ten týždeň? Slovensko je oblepené bilboardmi, plagáty upozorňujú na to že práve tento kandidát je pre Slovensko ten najlepší, v médiách sú predstavované názory jednotlivých kandidátov na rôzne otázky nášho spoločenského života, registrujeme prvé prognózy a prieskumy verejnej mienky, osobnosti (hm, hm) kultúrneho a spoločenského života podporujú toho či onoho kandidáta na prezidenta, atď. Ak sa volebná kampaň (predvolebná) nezačala, čo je toto za cirkus (žeby predpredvolebná?)?  A ak sa začala, k čomu slúži vyššie uvedený zákon spomenutý v bode 2? Iste, nemusíme byť až takí dôslední. Veď to nie je až taký dôležitý zákon, chlieb lacnejší nebude ak to prehliadneme. Veď občania majú teraz aj tak iné starosti a riešia iné problémy (napr. kde nájsť prácu).

Tak načo do toho vŕtať? Lebo som od prírody vrták? Alebo sa len tak z nudy zamýšľam nad tým, či by práve budúci prezident (ale aj súčasný), predseda vlády, generálny prokurátor a ďalší  nemali byť tí, ktorí dbajú na to, aby zákony boli dodržiavané a boli prví, ktorí ich aj dodržiavajú? Nemali by byť títo vrcholní predstavitelia štátu náhodou vzorom? Čo potom tí pod nimi, podnikatelia, či radoví občania? Môžu si povedať, že ak nemusia tí hore dodržiavať zákon, nemusíme ani my? Tak pozor! Takto to teda nefunguje. Sme predsa právny štát! Ak porušíte zákon, musíte sa zodpovedať. Komu a ako? To posúdi, vyhodnotí a urobí záver polícia, prokuratúra a hlavne nestranný súd. Príkladov, že v tomto smere (pozor, nie v SMERE, božechráň, to by mi ani nenapadlo) to v našom štáte „funguje" je neúrekom. Skúste ukradnúť susedovi sliepku, pôjdete do basy. Kopnite policajtku do kolena dostanete dvanásť rokov natvrdo. Postavte si dom bez stavebného povolenia na cudzom pozemku, nejak to už zaonačíte a život pôjde ďalej. Tunelujte armádu, či predajte emisie hlboko pod cenu, nepôjdete   nikam, alebo prinajhoršom na Belize, kde v kľude dožijete.

 

Ale vrátim sa k tomu zákonu o volebnej kampani. Nebude to prvý zbytočný zákon, či nariadenie, na ktorom určite pracovali štáby úradníkov, tí to posúvali vyššie po niekoľkých stupňoch riadenia na schválenie, potom to schválil parlament a nakoniec prezident. Nehovoriac o tom, že ústavný súd v mnohých prípadoch rozhodol, že daný zákon je protiústavný. Celý tento proces by sa dal určite vyčísliť v peniazoch, ktoré sme takto vyhodili von oknom. Kríza, nekríza, peňazí je v tomto štáte dosť. Veľmi dobre situáciu nedávno vystihla istá poslankyňa za stranu SMER v reakcii na návrh niektorých opozičných poslancov znížiť počet poslancov v parlamente zo 150 na sto (mohli by sme ušetriť minimálne cca 2 mil. Eur ročne). Takýto návrh vraj nie je témou dňa. Alebo ináč povedané, šetrenie financií nie je teraz témou dňa ..... aspoň pre stranu SMER.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu