Hlavne že je predseda spokojný

Písmo: A- | A+

Dostal som e-mail s takýmto obsahom: Vyjadrenia (výhovorky) SK reprezentantov v Soči : Jana Hujerová (Gantnerová) ml. po 27. mieste v zjazde : Prežila som to... Bendik po 45. mieste v zjazde: Som rád že som trať vôbec prešiel... Procházková po 39. mieste: Počasie mi nehralo do kariet.... Bajčičák po 31. mieste: Premazali mi lyže, o lepšie výsledky ma pripravili vosky ... Jana Hujerová (Gantnerová) ml. po vypadnutí v kombinácii: ... začalo bolieť koleno, navyše trať bola mäkká... Stromková po 20. mieste v slopestyle keď v dvoch jazdách dva krát spadla: Stratila som paličku a opäť som to neustála... Hurajt po 52. mieste v biatlone: Prišla mi do nôh slabosť.... Šlapecká po 18. mieste v slopestyle: Som rada že som vôbec odštartovala.. Ninis po 20.mieste v sánkach: Mal som novu sklznicu a chýbal mi pokoj.. Gbúrová po 25. mieste v sánkach: Materiál, na ktorom som jazdila, vôbec nesedel na túto dráhu. Vedeli sme o tom dlhší čas, ale iný sme, žiaľ, nemali.

 

A reakcia zlatej Kuzminovej po 6. mieste v stíhačke s citáciou: Prepáčte mi to, veľmi som sa snažila... Reakcia Kuzminovej mi príde veľmi zvláštna v protiklade k výhovorkám našich reprezentantov. Veď keby nebolo jej, tak sme úplne v prdeli s našimi výsledkami. Títo ostatní nemajú ani štipku sebareflexie, žeby sa ľuďom ospravedlnili, že 4 roky vyžierali rozpočet  a dosiahli takéto výsledky.

Neviem, nakoľko je tento e-mail pravdivý. Po olympiáde nemám chuť, ani silu to skúmať. Bol by som to nechal tak, no po prečítaní článku pána Kušnierika v časopise Týždeň mi to nedalo. Dávam teda tým, ktorí nečítajú časopis Týždeň do pozornosti článok „Chmelár je spokojný" (http://dennik.tyzden.sk/juraj-kusnierik/2014/02/22/chmelar-je-spokojny/. . František Chmelár je predseda Slovenského olympijského výboru.

Čo k tomu dodať? Z tábora športovcov už dávnejšie zaznievajú ojedinelé hlasy nespokojnosti s riadením slovenského športu, s rozdeľovaním peňazí, podporou mládeže, atď. Kompetentní a zodpovední mlčia.  Mlčí najväčší športový fanúšik, ktorý na hrade vyprevádzal športovcov na olympiádu, mlčí premiér zodpovedný za konanie ministrov a teda aj ministra Čaploviča zodpovedného za šport, mlčí samotný Čaplovič (asi mám smolu, no toho som ešte nepočul hovoriť na tému šport), napokon mlčí napríklad aj poslanec Galis, ktorý sa v parlamente tvári, že zastrešuje šport, rozumie mu a záleží mu na športe. Mlčia ďalší zodpovední na jednotlivých zväzoch. Ak náhodou prehovoria, tak plačú, že dostávajú málo peňazí. Z toho logicky vyplýva, že Kuzminová dostáva veľa peňazí? Prečo práve ona? Nie je to diskriminácia ostatných športovcov? Jasné, nemyslím to vážne.  Asi to bude tak, že do športu ide všeobecne málo peňazí v porovnaní s inými krajinami. Nuž, keď je prázdna kasa, nedá sa nič robiť. Ale je ozaj prázdna? Nie je to náhodou tak, že ak sa chce (ak vláda chce, alebo lepšie povedané ak ON chce), tak sa predsa len peniažky nájdu?

Teraz trochu odbočím. Nasleduje skrátená správa z rokovania vlády (Michal Piško v SME) :

Vláda v stredu schválila druhú správu o stave prípravy poľsko-slovenskej kandidatúry na organizovanie zimných olympijských hier v roku 2022. Zo správy vypustila úlohu, predložiť pred podaním oficiálnej prihlášky komplexný materiál kandidatúry. Ten mal obsahovať aj „návrh postupu posudzovania vplyvov na životné prostredie aj s kvantifikáciou nákladov za slovenskú stranu". „Všetky vplyvy na životné prostredie boli konzultované s ministerstvom životného prostredia," povedal hovorca ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Michal Kaliňák. Ministerstvo životného prostredia naopak tvrdí, že ide o agendu školstva a environmentálne podklady im nedodali.

Nuž zaujímavý ping-pong. Vypracovať komplexný materiál ku kandidatúre si vláda stanovila vlani v marci, keď sa prihlásila k spolupráci s poľským Krakovom. Októbrový termín nestihla a predĺžila ho na február, teraz úlohu definitívne zrušila. Takže ubehol rok. V bežnej praxi to zvykne byť tak, že ktosi dostane úlohu, tá sa kontroluje a ak sa úloha neplní, ak na to nie sú vážne dôvody, nasleduje sankcia pre neplniča úlohy. V našej vláde sa úloha zruší.... Rozmýšľam, byť v koži ministra financií, aj tak by som chcel vedieť, koľkože nás bude stáť celá tá sranda dokopy. Predpokladané slovenské náklady by sa podľa ministerstva školstva mali pohybovať okolo 177 miliónov eur. Najväčšou položkou má byť rekonštrukcia ciest.

Vláda však do sumy neráta napríklad náklady na rýchlostnú cestu R3, ktorá by mala do olympiády prepojiť Poľsko so stredným Slovenskom. Len náklady na túto cestu prevyšujú olympijský rozpočet niekoľkonásobne. Koľko to teda bude dokopy pán minister?


Takže sú peniaze na šport, alebo nie? Alebo peniaze na olympiádu sú z iného rozpočtu?

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu