Ikonu a odpadlíka spojil hnev na Šufliarskeho

Písmo: A- | A+

Mišíková prepožičala svoj kredit Trnkovi, môže sa mu podariť udržať na prokuratúre.

Článok bol pôvodne zverejnený 13.7.2014 o 20:00 , mal karmu 10.86, prečítaný bol 9627-krát a bolo pod ním desať diskusných príspevkov.

Kvôli bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi sa Eva Mišíková v roku 2004 vzdala funkcie námestníčky pre trestný úsek na Generálnej prokuratúre SR. Vlani z rezortu odišla pre nezhody s nadriadeným Petrom Šufliarskym. Teraz ako advokátka zastupuje Trnku pred súdom. Disciplinárna komisia ho totiž pre kauzu Glance House zbavila prokurátorského taláru. Spoločne tvrdia, že sa tak stalo nezákonne pre zásah Šufliarskeho.

Ikona Mišíková

V roku 2004 Eva Mišíková ako námestníčka pre trestný úsek na Generálnej prokuratúre SR nesúhlasila s prepustením Jozefa Majského z väzby. Trnka ako generálny prokurátor argumentoval tým, že sú porušované ľudské práva Majského, ktorý sa v tejto veci obrátil aj na Ústavný súd SR. Mišíková sa s tým nestotožnila a Trnkovi povedala, že pred rozhodnutím súdu nevydá pokyn, aby bol prepustený z väzby.

„Zvážila som viacero aspektov. Boli okolo toho všelijaké šumy, ktoré nasvedčovali, že za tým môže byť aj nejaká služba. Preto to nechcem bližšie rozoberať," vysvetlila odstúpenie z funkcie pre časopis .týždeň. V kuloároch sa šírili informácie o snahu ju zdiskreditovať. „Veľmi rýchlo som zvážila situáciu a radšej som sa stiahla sama. Nechcela som byť súčasťou nejakej kampane," vyjadrila sa.

Eva Mišíková
Eva Mišíková (zdroj: Peter Hudec)

V roku 2009 sa stala zástupkyňou odboru osobitného určenia. Šéfoval jej Peter Šufliarsky. Mišíková sa podieľala na vyšetrovaní závažných káuz, vybudovala si imidž bojovníčky s mafiou. Medzi novinármi bola veľmi obľúbená. Cez médiá si získala priazeň verejnosti a stala sa ikonou.

V roku 2010 ju Most-Híd, SaS a KDH navrhli za kandidátku na post generálnej prokurátorky.

Mišíková vlani z prokuratúry odišla pre spory so Šufliarskym, o nezhodách poskytla viacero rozhovorov pre média, okrem spomínaného magazínu .týždeň aj pre týždenník Plus 7 dní a portál topky.sk, potom sa stala advokátkou.Bojovníčka s podsvetím obhajuje obvineného z mafiánskej vraždy

Odpadlík Trnka

V roku 1989 pôsobil ako vyšetrovateľ Vojenskej obvodnej prokuratúry v Bratislave. V období rokov 1999 – 2004 pôsobil ako námestník generálneho prokurátora, vo februári 2004 bol zvolený do funkcie generálneho prokurátora.

Nevyberane sa vyjadril na adresu viacerých poslancov. Expremiérku Ivetu Radičovú zase nazýval klamárkou.Rovnako nevhodne sa choval aj k novinárom.

Aj Trnka v roku 2010 opäť kandidoval na post generálneho prokurátora. Navrhol ho SMER-SD. Úspešný nebol, rovnako ako Mišíková. Stal sa námestníkom a teraz na prokuratúre pôsobí ako radový prokurátor.

V kauze Glance House je Trnka podozrivý, že zneužil funkciu, keď bytovku v Bernolákove, ktorú zablokovala špeciálna prokuratúra, umožnil v roku 2012 previesť na firmy blízke podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Vlani v novembri Trnku pre to disciplinárna komisia zbavila funkcie prokurátora. Trnka sa odvolal na súd.

Nepriateľ Šufliarsky

„Ľudia, ktorí sú vo funkciách, by nemali udržiavať nadštandardné vzťahy s politikmi či podnikateľmi. V takom prípade sú totiž zraniteľní, pričom verejnosť môže mať oprávnený pocit, že pred zákonom si nie sme všetci rovní. To znamená, že kamarátom sudcov a prokurátorov sa nikdy nemôže nič stať," odpovedala Mišíková tento rok v januári na otázku o vzťahu Trnku s podnikateľom Mariánom Kočnerom redaktorovi časopisu .týždeň.

Teraz Trnku zastupuje pred súdom súdom.

Mišíková aj Trnka na pojednávaní tvrdili, že Šufliarsky ako námestník zasiahol do výberu disciplinárnej komisie nezákonne. Komisiu, ktorá mala riešiť konanie Trnku na začiatku, vyberal Juraj Bartošek, ktorý pracuje na organizačnom a kontrolnom odbore Generálnej prokuratúry SR a je švagor Kočnera. Šufliarsky jeho rozhodnutie zastavil a pridelil prípad inej komisii. (Dokument je však podpísaný generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.) Tá Trnku zbavila funkcie.

„Námestník pre trestný úsek Šufliarsky zasiahol do obehu spisu,“ povedala Mišíková. Tvrdí, že „veľa prokurátorov“ zastáva názor, že disciplinárne konanie proti Trnkovi bolo zmanipulované. „Myslia si, že ani ten trest nebol primeraný.“

Emócie na súde

Mišíková obsiahlo vysvetľovala sudkyni, čo namieta. „Je tu verejnosť," zdôvodnila svoju dlhú reč. „Nie sme v divadle," zahriakla ju sudkyňa. Tiež niekoľkokrát Mišíkovú upozornila, aby sa pri svojom prednese postavila. Mišíková pokračovala v plnom nasadení. „Bez emócií,“ požiadala ju sudkyňa.

Keď Trnka opisoval krivdu sudkyni, Šufliarskeho tituloval doktor. Mišíková ho však opravila: "Magister!"

Trnka na pojednávaní radil Mišíkovej, tá si totiž nebola istá niektorými postupmi.

Trnkovi bolo na pojednávaní pridlho, otočil sa a napil sa vody z fľaše. Sudkyňa sa ho spýtala, či potrebuje prestávku. Prikývol. „Vidím, že sa pokúšate o trestné konanie. V civile máme toľko roboty, že prestávky nemávame," komentovala to sudkyňa.

Mišíková počas pauzy poskytovala novinárom na chodbe rozhovor, opäť si tak užívala mediálnu priazeň. A to až natoľko, že sudkyňu aj protistranu nechala po prestávke pár minút čakať. Znova tak využila situáciu, aby si získala pozornosť. Novinári však majú pamäť a kládli jej aj nepríjemné otázky, na ktoré nevedela reagovať. Zastupovanie Trnku vysvetľuje tým, že boli 20 rokov kolegovia. Na otázku novinára o nie najlepších vzájomných vzťahoch s Trnkom neodpovedala. „Prebrala som to preto, že po oboznámení sa so spisovým materiálom bolo jasné, že tu došlo ku kulantnému porušeniu, veľmi hrubým spôsobom, ústavných práv a práva na spravodlivý proces,“ vysvetľovala.

Prepožičaný kredit

Novinári si musia dobre pamätať, ako sa Trnka a Mišíková navzájom kritizovali a podsúvali im najrôznejšie informácie jeden na druhého. Častokrát kompromitujúceho až likvidačného charakteru.

Nespochybňujem to, že advokátka Mišíková neobhajuje skutok klienta, ale háji jeho zákonom priznané práva. Je však komické, že tak robí v prípade Trnku, človeka s ktorým si ešte pred pár mesiacmi nevedela prísť na meno a verejne sa kriticky vyjadrovala na jeho adresu. Smutné je, že v nenávisti voči Šufliarskemu stratila svoju zásadovosť. A Trnka využil nie len Mišíkovej schopnosti, vedomosti a zručnosti, ale aj jej hnev. Ikona tak prepožičala svoj kredit odpadlíkovi a môže sa mu podariť udržať na prokuratúre...

Prokuratúra: Disciplinárna komisia bola v poriadku

„Zloženie disciplinárnej komisie bolo zákonné. Generálna prokuratúra SR by skôr očakávala, že sa právna zástupkyňa JUDr. Dobroslava T. vyjadrí k meritu veci. Pán JUDr. Dobroslav T. mal počas celého konania pred disciplinárnou komisiou možnosť namietať jej zloženie, čo však neurobil,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová, s tým, že až do právoplatného rozhodnutia súdu sa nebude prokuratúra k predmetnej veci ďalej vyjadrovať.

Pojednávanie sudkyňa odročila na október.

Farizej Lipšic

Exminister vnútra v súčasnosti nezaradený poslanec Daniel Lipšic Trnku verejne často kritizoval, o Kočnerovi hovoril ako o záujmovej osobe.

K prípad okolo bytovky v Bernolákove sa vyjadril, že mu pripomína konkurznú mafiu. Lipšic nepovažuje za náhodné, že nehnuteľnosti skončili vo firmách, kde je v nejakej miere angažovaný Kočner. Trnka podľa Lipšica vo veci konal nezákonne. „Myslím si, že ak by takýto krok urobil ktorýkoľvek iný prokurátor v tejto krajine, tak by už bol v cele predbežného zadržania. A to myslím vážne. Odporúčam pánovi Tichému (v čase vyjadrenie bol zastupujúci šéf prokuratúry – pozn. aut.), aby vyšetrovanie tohto prípadu zveril špeciálnej prokuratúre," konštatoval Lipšic.

Šufliarskeho zase obviňoval, že nedal polícii včas vedieť, že nitriansky súd vydal zatykač na Karola Mella, ale čakal niekoľko dní.

Mišíkovú chválil, vyhlasoval, že z Generálnej prokuratúry SR bola vyštvaná. „Je smutnou vizitkou našej spoločnosti, ak slušní a odvážni prokurátori, policajti ako Eva Mišíková či Rudolf Cádra (zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite v čase, keď rezortu vnútra šéfoval Lipšic – pozn. aut.), ale aj ďalší sú doslova vyštvaní do súkromného sektora," povedal.

K premene Mišíkovej by už však konečne mohol zaujať principiálny postoj.

Skryť Zatvoriť reklamu