Advokáta z kauzy takáčovci usvedčuje iba bývalý klient, ktorého pre výpalné čaká súd

Člena výjazdu údajnej skupiny takáčovcov Pavla K. čaká o pár dní súd za vyberanie výpalného. Začal však spolupracovať s políciou a vypovedá aj proti svojmu advokátovi, ktorý ho v prípade zastupoval. Obvinili ho a poslali do väzby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vyšetrovateľ 2. oddelenie vyšetrovania odboru Bratislava NAKA obvinil pri akcii Apač 25 osôb. Podľa polície ide o skupinu takáčovcov. Policajti zadržali 19 mužov a 16 sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli vzal do väzby. Dôvodom je obava, že by sa vyhýbali trestnému stíhaniu, ovplyvňovali svedkov a pokračovali v trestnej činnosti. Obvinení podali sťažnosť, rozhodovať bude najvyšší súd. Medzi obvinenými je aj bratislavský advokát Martin R. Policajti mu pripisujú založenie zločineckej skupiny, návod na krivú výpoveď a vydieranie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyšetrovateľ v uznesení o vznesení obvinenia, ktoré mám k dispozícii uviedol, že advokát bol od roku 2006 činný pre spoločenstvo. „Táto činnosť bola maskovaná poskytovaním právnych služieb členom skupiny, ovplyvňoval a usmerňoval ich postoj počas trestných konaní tak, aby nedošlo k ohrozeniu vyššie postavených členov skupiny, pričom za túto činnosť bol odmeňovaný z finančných prostriedkov skupiny a jednotliví členovia, ktorých zastupoval neuhrádzali žiadnu sumu,“ konštatoval vyšetrovateľ.

Z biletára do výjazdu

Kľúčovým a zároveň jediným svedkom proti advokátovi je jeho bývalý klient Pavol K., ktorý podľa vlastných vyjadrení do partie vstúpil roku 2004 a o dva roky neskôr sa zaradil do výkonne zložky a zastával pozíciu biletára, to znamená, že chránil podniky patriace údajnej skupine, alebo také, ktoré mala na starosti a v roku 2009 už pôsobil vo výjazde.

Skryť Vypnúť reklamu
Pavol K.
Pavol K. (zdroj: archív pir)

 „Výjazd bol zložený z dvoch skupín o počte štyroch osôb v každej skupine, po vzore výjazdov sýkorovcov a piťovcov, pracovalo sa v dvoch smenách, smena „ťahala“ 48 hodín a výjazd sa pohyboval po Bratislave na bielej Škode Octavia Combi,“ opisoval Pavol K. svoju „prácu“ vyšetrovateľovi.

Vypovedal, že výjazd bol kontaktovaný cez telefón, ktorý sa menil podľa potreby. „Čierny výjazd bol nasadzovaný keď bolo treba niekoho zbiť, alebo biletári nezvládali situáciu v podniku, tiež sa využíval na to, keď bolo treba niekomu podpáliť auto, alebo dom,“ povedal.

Pavol K. dostával mesačne „odmenu“ a v prípade úspešného splnenia úlohy – spáchania trestnej činnosti aj „osobitnú prémiu“. Výšku „platu“ a „prémie“ vyšetrovateľ v uznesení neuvádza rovnako ako ani dôvod, prečo s prácu pre skupinu v roku 2009 skončil.

Skryť Vypnúť reklamu

Poradil mu mlčať o podpálení domu

Istého Dionýza R. napádali muži zo zločineckej skupiny sýkorovcov. Od svojho brata sa to dozvedel Pavol K. s tým zašiel tak za jedným z vyššie postavených členov údajnej skupiny, Dionýz R. bol ochotný platiť 20 – tisíc slovenských korún (663,88 eur) mesačne. Išlo vraj o štvornásobne vyššiu sumu, ako v tom čase platili iní. Údajní takáčovci mu tak začali poskytovať ochranu. Peniaze Dionýz R. odovzdával od februára 2009 až do mája 2009 v pizzeri v Senci, vždy štvrtý deň v mesiaci. Celkovo mal zaplatiť spolu 120 504 slovenských korún( 4 - tisíc eur).

Medzi Dionýzom R. a Pavlom K. došlo k sporu, Dionýz R. mal totiž zobrať zálohu na výstavbu domu, nič však neurobil, odmietol vrátiť peniaze a chcel Pavla K. udať za platenie výpalného na polícii. Vedenie údajných takáčovcov vraj rozhodlo, že mu podpália dom. Urobiť to mali traja „kolegovia“ Pavla K. v čase, keď on bude na dovolenke.

Skryť Vypnúť reklamu

To sa naozaj stalo v júli 2009 a keď sa Pavol K. vrátil z Egypta jeho traja „kolegovaia“ z údajnej skupiny sa mu pochválili, že Dionýzovi R. podpálili dom v dedine Nový Život -Tonkovce.

Dionýz R. však aj tak na Pavla K. kvôli plateniu výpalného podal trestné oznámenie a Pavla K. aj obvinili.

Advokát Martin R. mal podľa vyšetrovateľa Pavla K. spolu s ďalšími mužmi považovaných za šéfov skupiny usmerňovať, aby zamlčal na polícii informácie, ktoré sú mu o čine podpálenia domu Dionýza R. známe a zamlčal osoby, ktoré čin vykonali a aj tých, ktorí čin prikázali a na polícii mal povedať, že nevie kto to urobil.

Kto je obeť Dionýz R.? Držal v dome otrokov

Dionýz R. figuroval aj v známom mediálnom prípade vydierania, sprenevery a podvodu. Vo svojom dome podľa prokuratúry držal otca so synom, z ktorých si urobil otrokov a bral na ich mená pôžičky, nezvládli tlak a obaja sa obesili na strome v jeho záhrade. Stalo sa to v apríli 2009.

Prípad vyberania výpalného od Dionýza R. sa dostal na Okresný súd v Dunajskej Strede. Obžalovaný je z nátlaku. Tento rok v lete Pavla K. oslobodili. Zastupoval ho advokát Martin R. Krajský súd v Trnave však rozsudok zrušil a prípad vrátil späť na súd do Dunajskej Stredy.

“Členovia skupiny „ takáčovcov“ začali na neho vyvíjať nátlak a to za tým účelom, aby ho donútili naďalej držať sa pôvodnej výpovede,“ napísal vyšetrovateľ do uznesenia. Pavol K., mal pred vyšetrovateľom, vypovedať , že okrem odkazov, ktoré mu mal od členov skupiny odovzdávať jeho obhajca Martin R, začali ho osobne vyhľadávať traja „kolegovia“ zo skupiny, ktorí samu vyhrážali, že ak zmení výpoveď „roz..bú ho na kašu“.

K advokátovi uviedol, že „mu ho nastrčili“, aby zabezpečil jeho mlčanlivosť, aby nevypovedal skutočnú pravdu o skutku, pre ktorý čelil obžalobe.

Toto sú dôvody obvinenia advokáta

 • Poskytoval právne služby členom údajnej skupiny.
 • Povedal klientovi, aby nevypovedal o podpálení domu.
 • Zabezpečil stretnutie s ďalšími mužom z údajnej skupiny.

Vyšetrovateľ sa v uznesení odvoláva na ďalšiu výpoveď Pavla K., že „obhajca mu prízvukoval, aby sa držal toho čo bolo dohodnuté, súc si vedomí skutočnej pravdy o priebehu skutku, nakoľko bol osobne prítomný pri tom, keď sa dohadovalo znenie jeho výpovede bezprostredne po podpálení domu Dionýza R.“

Advokát mal následne svojmu klientovi zabezpečiť stretnutie s jedným so šéfov údajných takáčovcov, ktorý ho mal na schôdzke upokojiť, že všetko bude dobré a snažil sa ho prehovoriť, aby sa opätovne vrátil pracovať pre skupinu. Vyšetrovateľ tvrdí, že „takto chcel jeden zo šéfov údajných takáčovcov Kmeťa donútiť k požadovanej mlčanlivosti voči iným členom skupiny a to cestou budúcej kriminalizácie jeho osoby, v spojitosti s jeho prípadnou obnovenou činnosťou pre túto skupinu.“

Pavla K. čaká už o pár dní znovu opäť pojednávanie na súde v Dunajskej Strede pre prípad vyberania výpalného od Dionýza R.

Jeho ohajca považuje obvinenie za nedôvodné

 „Uznesenie o vznesení obvinenia vo vzťahu k môjmu klientovi považujem vzhľadom na to, že je založené iba na výpovedi jedného svedka za nezákonné,“ povedal pre môj blog obhajca obvineného advokáta.

Keď advokáta obvinia a stíhajú vo väzbe, Slovenská advokátka komora mu automaticky pozastaví činnosť. Obvinený advokát môže o pozastavenie činnosti požiadať aj sám, tak sa aj stalo v tomto prípade.

Svedok z výjazdu údajných takáčovcov

 • Výjazd je výkonná zložka skupiny a jej členovia plnili príkazy osôb z riadiaco – výkonnej zložky.
 •  V rámci výkonnej zložky bola vytvorená najskôr od roku 2003 a však minimálne do roku 2013 samostatná pracovno- výkonná skupina – čierny výjazd, ktorého členmi boli osoby patriace do výkonne zložky.
 • Pôsobil predovšetkým na území Bratislavského kraja, ako aj na doposiaľ nestotožnených miestach na území Slovenskej republiky.
 • Poskytoval ochranu prevádzkam poskytujúce rôzne služby aj ochranu drogovým dílerom, pričom za ochranu platili v pravidelných mesačných intervaloch.
 • Takto získaný zárobok bol prerozdeľovaný jednotlivým členom podľa zastávanej funkcie v rámci štruktúry ako odmena – výplata a časť sa odkladala na chod skupiny, platby advokátom, pre rodiny väzobne stíhaných, či úplatky pre policajtov, prokurátorov a sudcov a tiež boli používané pre osobnú potrebu najvyššie postavených členov.

(Zdroj: Uznesenie vyšetrovateľa)

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  314
 •  | 
 • Páči sa:  82x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu