Článok bol pôvodne zverejnený 11.5.2014 o 20:00, mal karmu 12.45, prečítaný bol 12374-krát a bolo pod ním 59 diskusných príspevkov.
Politici, ktorí zvyknú kritizovať všetky neetické prešľapy a upozorňujú na kontroverzné dianie v spoločnosti, už zrazu nie sú principiálni. Až na výnimky. A novinári tému nevidia alebo ju vidieť nechcú. Majú tak dva metre. Prečo?
Eva Mišíková na prokuratúre pôsobila od roku 1973. V roku 2004 sa stala riaditeľkou trestného odboru na Generálnej prokuratúre SR, z funkcie sama odstúpila. Od novembra 2009 pracovala na odbore osobitného určenia, ktorý sa zaoberal najzávažnejšími prípadmi organizovaného zločinu. Dozorovala napríklad kyselinárov, vraždu v Moste pri Bratislave, kauzu bytovej mafie alebo policajného gangu, ktorý zavraždil Jána Kubašiaka v Polomke. Pracovala aj na prípade bossa Mikuláša Černáka.
Bojovníčka
„Nenávisť a hnev obvinených považujem za prirodzenú súčasť povolania prokurátora. Neviem, do akej miery si to uvedomujú kolegovia, ale ja som s tým bola vyrovnaná od samého začiatku. Prokurátor je pre zločinca niekto, kto mu škodí, robí zle. S istou mierou invektív, s častým osočovaním aj s faktom, že mám viac nepriateľov ako priateľov, som musela počítať. Prokuratúra nie je Červený kríž," uviedla Mišíková pre časopis Plus7 dní. Týždenník ďalej konštatuje, že máloktorý prokurátor vyvolával medzi zločineckými skupinami takú paniku ako Mišíková. „Jej záverečnú reč v kauze policajného gangu si prišiel vypočuť z miesta určeného pre verejnosť bratislavský advokát vplyvných a nebezpečných Peter Filip až do Banskej Bystrice," pripomína magazín.
Poslanecké kluby Most - Híd, KDH a SaS Mišíkovú v roku 2010 navrhli na generálnu prokurátorku. „Išla som do toho aj preto, že považujem za neprijateľné, keď sa dostávajú na slobodu vrahovia či mafiáni na základe chýb, ktoré urobia orgány činné v trestnom konaní. Vidím aj rozdiel v prístupe k právam obvinených a poškodených: u nás sa nadštandardne vychádza v ústrety tým prvým, pričom sa argumentuje údajným porušovaním ľudských práv," vysvetlila svoju kandidatúru Mišíková pre časopis .týždeň. Napokon ju však nezvolili.
Advokátka
Vlani v decembri Mišíková z prokuratúry odišla a vyhlásila, že dôvodom odchodu boli zlé vzťahy v rezorte aj s nadriadenými. O svojej práci, o bližších dôvodoch odchodu a kritike rezortu poskytla začiatkom roka rozhovory Marekovi Vagovičovi pre časopis .týždeň, Ľudmile Lackovej pre magazín Plus7 dní a Miroslave Ščobíkovej pre webový portál topky.sk.
V marci 2014 sa stala advokátkou. Informáciu ako prvá priniesla agentúra TASR a správu prevzal iba portál sme.sk Agentúrnu správu z jesene 2013 o tom, že na Generálnej prokuratúre SR končí, však prevzali takmer všetky spravodajské weby.
„Otázka zodpovednosti je podľa môjho názoru úplne rovnaká tak na strane prokuratúry, ako aj advokácie. Ak je človek zodpovedný a svedomitý, nevidím v tom rozdiel," povedala Mišíková pred pár dňami pre môj blog o rozhodnutí stať sa advokátkou.
Jeden z jej prvých klientov je podnikateľ Marek Trajter, obvinený je z objednávky vraždy Romana Deáka. Podľa polície si popravu objednal u gangu sýkorovcov. (Viac o prípade nájdete pod čiarou.)

Na otázku, kto ju oslovil, aby ho zastupovala, reagovala: „To nebudem komentovať. To je nefér pýtať sa na toto. Ani nie je mojou povinnosťou to povedať. To sa mi zdá podpásová otázka. A pokiaľ ide v tomto prípade o oboznámenie sa so skutkovým stavom, tak môžem povedať, že tam nie je dôvodne vznesené obvinenie. Ja by som ho nevzniesla."
Informácie, ktoré majú cenu zlata
Mišíková môže v advokácii mimoriadne efektívne zužitkovať vedomosti, ktoré nadobudla na prokuratúre. Vie, ako pracuje polícia, prokuratúra a súdy, čo je obrovskou výhodou. Okrem toho však má v hlave množstvo informácií, ktoré získala počas dlhoročného pôsobenia v rezorte. Ide o informácie operatívneho a spravodajského charakteru, ktoré získali policajti, no nie vždy sa dajú procesne použiť proti obvineným. A tieto informácie majú cenu zlata.
Viacerí prokurátori označili Mišíkovej aktivitu v advokácii za neetické počínanie. K tomuto názoru sa pridávajú dokonca i niektorí advokáti, ktorí roky zastupujú aj obvinených zo založenia zločineckých a organizovaných skupín a ďalších závažných trestných činov. Iní advokáti zase tvrdia, že Mišíkovej premena nie je neetická, ale kontroverzná.
Mnohé osoby, pohybujúce sa na hrane zákona, ktoré majú blízko k organizovanému zločinu, sa tešia a zisťujú si jej telefónne číslo. Pre prípad, že by potrebovali vplyvného advokáta...
Otázniky
Nie je problém v tom, že advokáti zastupujú rôzne typy obvinených. Je to ich práca a obvinení majú na obhajobu právo. Otázkou však zostáva, či kandidátka na post generálneho prokurátora, ktorá sa nechala pasovať do pozície bojovníčky s mafiou, sa musela vybrať práve takouto cestou. A keď sa ňou už vybrala, sú tu ďalšie otázky:
Prečo novinári, ktorí znej urobili ikonu, už zabudnú svojim čitateľom priniesť informáciu, akou premenou prešla táto žena a nepýtajú sa jej na dôvody?
Čo si myslia politici, ktorí Mišíkovú navrhli na kandidátku na generálneho prokurátora?
Čo si myslia tí, ktorí pravidelne upozorňujú nie len na podozrenia zprotizákonných aktivít, ale aj neetické, či kontroverzné správanie vnašej spoločnosti?
Prinášam reakcie politikov a novinárov. (Otázky aj odpovede zverejňujem v plnom znení.)
Politici, ktorí Mišíkovú navrhli
Otázka: Vaša strana (hnutie) v roku 2010 navrhla Evu Mišíkovú na kandidátku na post generálneho prokurátora. Ako hodnotíte fakt, že táto osoba sa po odchode z prokuratúry stala advokátkou a jeden z jej prvých klientov je obvinený z objednávky vraždy u zločineckej skupiny?
BÉLA BUGÁR, predseda Most - Híd:
„Keď sme v minulosti navrhli niekoho do politickej alebo verejnej funkcie, neznamená to, že tým preberáme zodpovednosť aj za jeho ďalší profesný alebo odborný život. Ako advokátka v súkromnej praxi dnes môže pani Mišíková zastupovať hocikoho, len musí počítať s tým, že to bude mať vplyv na jej prípadný návrat do verejného života. Ako advokátku, ktorá zastupovala člena zločineckej skupiny by sme ju do žiadnej verejnej funkcie v budúcnosti nemohli navrhnúť."
JÁN FIGEĽ, predseda KDH:
„Bývala prokurátorka Eva Mišíkova vo svojom doterajšom profesionálnom živote ukázala, že stojí na strane práva a spravodlivosti."
RICHARD SULÍK, predseda SaS:
„Ústava SR zaručuje občanom právo na spravodlivý proces. Nevyhnutnou podmienkou pri uplatňovaní tohto práva je právo na kvalifikovanú obhajobu, ktorú v trestných veciach spravidla vykonávajú špecializovaní advokáti - buď na základe výberu obžalovaného a jeho dohody s advokátom alebo ex offo. JUDr. Mišíková sa po odchode z Generálnej prokuratúry SR rozhodla stať advokátkou, čo je jej rozhodnutie, na ktoré mala právo. S výkonom advokácie, prirodzene, súvisia určité povinnosti. Ak by advokáti odmietali zastupovať trestne stíhaných a obžalovaných z dôvodu, lebo odsudzujú ich skutky, bolo by zásadne narušené právo na spravodlivý proces. A keby spoločnosť (médiá) robili pod rôznymi zámienkami a rôznymi formami na advokátov nátlak, aby odmietali kriminálne kauzy, išla by tým sama proti sebe. Veríme, že JUDr. Mišíková odvedie v danom prípade profesionálnu prácu, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť."
Najväčší kritici
Otázka: Často kritizuje a poukazujete na rôzne prešľapy, či neetické, kontroverzné dianie v spoločnosti. Ako hodnotíte fakt, že bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry SR Eva Mišíková sa stala advokátkou a jeden z jej prvých klientov je muž obvinený z objednávky vraždy u zločineckej skupiny?
ĽUBOMÍR GALKO, podpredseda SaS:
Pripojil sa k stanovisku Sulíka.
LUCIA ŽITŇANSKÁ, poslankyňa NR SR, členka MOST - HÍD, kritička pomerov v justícii a na prokuratúre:
„Záleží mi na etike a transparentnosti vo verejnom živote spoločnosti. Pani Mišíková po svojom odchode z Generálnej prokuratúry už ale nie je súčasťou verejného života a môže ako právnička v súkromnej praxi zastupovať koho chce. Musí však rátať s tým, že jej konanie má isté konzekvencie. Ak by v budúcnosti uvažovala o návrate do verejného života alebo do politickej funkcie, zastupovanie člena zločineckej skupiny by už bol problém."
DANIEL LIPŠIC, nezaradený poslanec, predseda neparlamentnej NOVA, kritik pomerov v justícii a na prokuratúre
Mišíkovú verejne viackrát verejne chválil a zastával sa jej. Vlani na jeseň bola aj na oslave jeho štyridsiatky. Na otázky neodpovedal, na urgencie nereagoval.
TOM NICHOLSON, investigatívny novinár:
„Evu Mišíkovú som rešpektoval ako prokurátorku pre svoje principiálne postoje. Nepoznám podrobnosti z prípadu, ktorý uvádzate, ale som presvedčený, že ako súkromná osoba si dobre uvedomuje, ktorých klientov si môže dovoliť obhajovať."
Novinári, ktorí začiatkom tohto roka robili s Mišíkovou rozhovory
MAREK VAGOVIČ (.týždeň)
O Míšikovej napísal v minulosti viacero článkov, o Trajterovi písal okrajovo v súvislosti s kauzou Slovenského pozemkového fondu a Branislavom Brízom. Je autorom viacerých príspevkov o advokátoch. V jednom z nich sa pozastavoval nad tým, že advokáti si nekladú morálne otázky a riešil problematiku, z akých peňazí sú platení. Spomínal v ňom najmä advokáta ktorý bol pred tým tiež prokurátorm na Generálnej prokuratúre SR. V inom článku zase písal o podozrení z disciplinárneho previnenia sudkyne, čo bola téma vo verejnom záujme. Pospomínal však aj to, že dcéra sudkyne je advokátka a pracuje v kancelárii so známym advokátom.
Otázka: Ako hodnotíte, fakt, že žena, ktorá bola označovaná za bojovníčku s mafiou a roky, resp. celý život bola na strane štátu, zrazu prešla do advokácie a ako jeden z prvých prípadov vzala obvineného z mafiánskej vraždy?
Vagovič: „Eva Mišíková patrí medzi najlepších odborníkov na trestné právo na Slovensku. Je veľká škoda, že po štyridsiatich rokoch odišla z Generálnej prokuratúry SR. Jej rozhodnutie však môžem len rešpektovať. Ak zoberie renomovaný advokát kontroverzný prípad, vždy je to vnímané citlivo. Predpokladám však, že Eva Mišíková si dobre zvážila, do čoho ide - to znamená, že by neriskovala svoje meno pre kauzu, o ktorej má vážne pochybnosti. Keďže ju považujem za čestného a slušného človeka, som presvedčený, že aj v novej pozícii bude robiť len to, čo jej umožňuje zákon."
Otázka: Keďže ste s Mišíkovou v januári priniesli profilový veľký rozhovor, necítite potrebu informovať vašich čitateľov aj o jej premene a rozhodnutí pracovať v advokácii a obhajovať obvineného z mafiánskej vraždy?
Vagovič: „Eva Mišíková je už v tejto chvíli súkromná osoba. Ak budem o nej v budúcnosti informovať, tak len za predpokladu, že by bola podozrivá zo spáchania trestného činu alebo sa angažovala v spoločensky významnej kauze. Momentálne na to nevidím dôvod."
MIROSLAVA ŠČOBÍKOVA (topky.sk)
V minulosti písala články aj o sýkorovcoch, kde spomínala Trajtera. Na otázky neodpovedala, lebo „interné predpisy redakcie jej nedovoľujú sa vyjadrovať". Šéf spravodajstva Branislav Karvaš na otázky nereagoval.
ĽUDMILA LACKOVÁ (Plus 7 dní)
O mafii, podsvetí roky píše pravidelne odvážne a nekompromisne. Poukazuje na nekalé praktiky osôb z prostredia organizovaného zločinu, či prešľapy policajtov a verejných funkcionárov. O Míšíkovej napísala viacero článkov. O Trajerovi, ani sýkorkách nepísala vôbec. K otázkam sa nevyjadrila. Čas ukáže, či a ako sa s vecou redakcia vysporiada, keďže odkedy vyšla skutočnosť o Mišíkovej premene najavo uplynula pre týždenník krátka doba.
Prípad Deákovej vraždy
Romana Deáka zavraždili v októbri 1999. Policajtom sa roky nedarilo prípad objasniť. Až v októbri 2012 obvinili z vykonania vraždy bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla a ďalších mužov z tejto partie - Martina Biháriho alias Rusa, Martina Kováča, prezývaného Rybička, Juriho F. s prezývkou Malý Rus a Ivana Cuppera alias Vincka . Kýbel sa od začiatku roka 2012 skrýva a je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Trajter sa od svojich informátorov dozvedel, že svedok Daniel V. vo výpovedi o Deákovej vražde spomína aj jeho. Policajtom to však vtedy na obvinenie ešte nestačilo.
Následne jeho traja kamaráti - Richard K., Boris V. a Anton N. - prišli v decembri 2012 na policajné prezídium. Chceli vypovedať o Deákovej vražde a robiť Trajterovi alibi. Bavili sa s nimi „iba" kriminalisti a nie vyšetrovateľ, nič nepodpísali a ich rozprávanie nebolo nijako oficiálne zaznamenané. Vybrali sa preto na Generálnu prokuratúru SR a tam znova vyrozprávali, čo ich roky ťažilo na srdci a posťažovali sa aj na postup policajtov. Odprevadil ich tam samotný Trajter! Prokurátor o ich návšteve spísal úradný záznam. Na postup polície sa išli sťažovať aj do viacerých médií.
Po „svedkovi" Richardovi K., pár dní od návštevy na polícii a prokuratúre, niekto strieľal len niekoľko metrov od Trajterovho domu. Udalosť spustila rozsiahlu policajnú akciu v pokojnej štvrti hlavného mesta. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pokusu úkladnej vraždy. Nikoho neobvinili. Vlani v decembri vyšetrovanie zastavili, lebo sa nepodarilo nájsť páchateľa. Existuje však podozrenie, že šlo o zinscenovaný útok.
Trajter sa ešte v decembri 2012 stihol v televízii odprezentovať ako dobrák a v relácii Modré z neba daroval finančný obnos.
Vyhlasuje tiež, že cez známeho si zistil, že autá, ktoré Richarda K. pred útokom sledovali, boli policajné. Zistil si to cez známeho na polícii. Uviedol, že útok na jeho kamaráta bol zámienkou, aby sa polícia mohla dostať do jeho domu, vyfotografovať si interiér a zábery tak poskytnúť svedkovi Jurajovi B., prezývanému Čapatý. Ten totiž vypovedá, že bol s Kýblom u Trajtera doma po časť peňazí za Deákovu vraždu a opisuje ako vila v tom čase vyzerala. Faktom však je, že od vraždy po vyplatenie, podľa tohto svedka, uplynulo niekoľko rokov.
Trajter, pár dní pred tým, ako ho obvinili z objednávky Deákovej vraždy, v apríli 2013 odišiel na Seychely. V exotickej krajine ho však po niekoľkých dňoch zadržali na základe medzinárodného zatykača a v septembri poslali na Slovensko a sudca Trajtera poslal do väzby.
Jeden z obvinených z Deákovej vraždy - Jurij F. alias Malý Rus, sa priznal a vypovedá aj proti Trajterovi.Teda to je už tretí svedok v poradí!