Boss sýkoriek Borbély ostáva vo väzbe

Písmo: A- | A+

V kriminálnom prostredí sa už pár týždňov hovorilo, že jeden zo sýkoriek začal vypovedať proti Borbélymu.

Obvinenie sýkorovského bossa Františka Borbélyho súvisí s akciou keď boli vlani v januári zadržané iné osoby. Podľa polície poskytol nehnuteľnosť iným osobám, ktoré tam vyrábali drogy, predovšetkým pervitín.

Borbély čelí obvineniu zo založenia zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti.

Sudca vzal Borbélyho do väzby pre obavu, že by ušiel, ovplyvňoval svedkov a pokračoval v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu si podal sťažnosť. Najvyšší súd ju vo štvrtok 16. októbra 2014 zamietol.

František Borbély
František Borbély (zdroj: archív pir)

 Väzba sa nenahrádza dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ informovali z kancelárie predsedníčky súdu. Rovnako aj ďalší dvaja obvinení – P.Z. a M. W. ostávajú vo väzbe. Ich sťažnosti boli zamietnuté ako nedôvodné.

Posledného obvineného Milana L. sudca Špecializovaného trestného súdu minulý týždeň prepustil. Prokurátor podal sťažnosť. „Predsedníčka senátu berie na vedomie späťvzatie sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR ohľadom obv. L.,“ uviedli z kancelárie predsedníčky Najvyššieho súdu SR. Ostáva tak na slobode.

Jašter

V bratislavskom kriminálnom prostredí sa v posledných týždňoch šepkalo, že jeden z chlapov od sýkoriek, ktorý sedí vo väzbe, začal „spievať“ a vypovedá proti Borbélymu.Tento muž s prezývkou Jašter doteraz mlčal. Rozhodol sa však spolupracovať s políciou.

"Raz sme riešili dílera s prezývkou Jašter. Bol ako zajac, raz u piťovcov a raz u sýkoriek. Za ochranu platil 20-tisíc korún (660 eur) nám a rovnako aj piťovcom,“ vypovedal na hlavnom pojednávaní na súde s údajnou skupinou piťovcov Juraj B. alias Čapatý od sýkorovcov.

Jašter napokon zakotvil u sýkoriek. S Borbélym bol v každodennom kontakte. Jaštera mal rád, patril k jeho obľúbencom. Staral o kasíno v bývalom hoteli Junior v bratislavskom Ružinove.

 „Vie zohnať kšeft, nerobil nič zlé, začal podnikať, veľmi sa snažil žiť normálny život,“ povedal mi Borbély krátko po tom, čo Jaštera vlani v januári zavreli a obvinili z drogovej trestnej činnosti. Tiež priznal, že vedel, že Jaštera zadržia. Bol s ním krátko pred tým. „Platil mu advokáta,“ prezradil môj zdroj.

Jašter sa tento rok v máji dostal pre pochybenie prokurátora z väzby na slobodu. Skúsený prokurátor, ktorý úspešne dozoruje tie najzávažnejšie kauzy sa vyjadril, že ho pochybenie mrzí. (Nadriadený podal návrh, aby ho disciplinárne potrestali.)

„Iba tak šumím. Snažím sa vyšumieť do stratena,“ vravel Jašter, keď som ho tento rok v júli stretla na ulici.  Pár dni na to, ho obvinili z ďalších trestných činov a opäť putoval do väzby.

Dá sa však predpokladať, že policajti majú v rukách viac, ako iba Jašterovo svedectvo.

Nedostal echo

Borbély mal na polícii, prokuratúre súdoch aj v tajnej službe svojich ľudí. Vždy vedel čo sa bude diať. Pred policajnými raziami, alebo krátko po nich vždy odcestoval. 

Tí čo správy o tom, že Jašter vypovedá „pustili“ predpokladali, že sa dostanú Borbélymu do uší veľmi rýchlo. Borbély však na dovolenku neodcestoval a tentokrát sa pokojne premával po Bratislave. Zrejme informáciám neveril, alebo ich považoval za pascu. A vedel, že ak by ušiel bol by to jeho definitívny koniec. Na úteku by dlhodobo existovať nevedel.

Policajti si tentokrát tiež dali pozor a konkrétne informácie o presných plánoch na zadržanie držali v úzkom spoľahlivom okruhu. Borbély musel byť veľmi prekvapený, keď ho zadržali. Stalo sa tak v stredu 8. októbra 2014 ho na Panónskej ceste v Bratislave.

Živil Kýbla a Rusa?

"Zisky z drogovej trestnej činnosti používali na podporu iných obvinených osôb na úteku, " skonštatoval zástupca riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Martin Krčmárik. S tým, že túto trestnú činnosť polícia dokumentovala od roku 2012.

Na úteku je vrchný boss sýkoriek Róbert Lališ alias Kýbel, ktorý je obvinený z desiatich vrážd a ďalších trestných činnov a šéf seneckej vetvy Martin Bihári s prezývkou Rus odsúdený na 21 rokov.

Zadržali nedotknuteľného sýkorovského bossa Borbélyho!

Skryť Zatvoriť reklamu