Bývalý siskár sa sám prihlásil na polícii. V kauze takáčovci ho zobrali do väzby

Bývalého príslušníka spravodajskej služby Františka Böhma zobrali do väzby v kauze takáčovcov. Prihlásil sa sám a spolupracuje s políciou. Kto mu pomáha?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

František Böhm je v súčasnosti podnikateľ. V minulosti pracoval v bezpečnostných zložkách a to až do roku 2010. Za éry Ivana Lexu v Slovesnkej informačnej službe pôsobil aj v 52. oddelení pod vedením Dušana Keményho alias Pastuchu, ktoré bolo zamerané na kompromitáciu politikov a novinárov.

Paradoxne je kamarát aj bývalého novinára a siskára Petra Tótha, ktorý aktuálne vypovedá proti Marianovi Kočnerovi. V minulosti však komando spravodajskej služby, do ktorého patril aj Böhm,Tótha prenasledovalo. Neskôr sa zjavne skamarátili a aj na základe spomienok Böhma napísal Tóth knihy Krycie meno Bežec a Komando 52. Böhm mal priateľský vzťah aj s Marianom Kočnerom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O vzťahu Tótha s Böhmom rozprával v apríli 2019 v rozhovore pre denník SME aj súčasný riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. Spomínal však iba jeho inciály.

Böhma obvinili v rámci akcie Boží mlyn spolu s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom. Makó je vo väzbe a proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu nepodal sťažnosť. Z uznesenia o väzbe vyplýva, že chce spolupracovať s políciou. Portál Topky.sk informoval, že v tejto súvislosti má vzniknúť vyšetrovací tím.

Böhm v čase obvinenia však nebol na Slovensku. Vyšetrovateľ mu pripisuje členstvo v zločineckej skupine takáčovcov. Podľa výpovede svedkov mal okrem iného, napríklad osobám zo skupiny zabezpečovať spravodajské informácie. Angažovať sa mal aj v prepustení z väzby šéfa skupiny Ľubomíra Kudličku.

SkryťVypnúť reklamu

Böhma som po tom ako ho obvinili, kontaktovala, no nedal súhlas na zverejnenie obsahu našej komunikácie.

Neskôr sa však sám prihlásil na polícii. Podľa informácií, ktoré som získala z prostredia bezpečnostných zložiek mu s tým mal pomáhať práve Tóth. Moje zdroje tiež tvrdia, že Böhm spolupracuje s políciou. V tejto súvislosti som sa s otázkami obrátila na vedenie NAKA a na odpovede čakám a následne ich do článku doplním.

Böhma vzal sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala do väzby. „Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti,“ uviedla pre môj blog hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu