Šéf piešťanských piťovcov Róbert Bíly si odpykáva trest vo väznici v Nitre. Požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu. Informáciu pre môj blog potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Nitre Lenka Kiradžiev. Rovnako urobil aj Bíleho kumpán Matúš Šelestiak, ktorý sedí v base v Dubnici nad Váhom. Informoval zase hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. Termín kedy budú súdy rozhodovať, podľa hovorcov ešte nie sú známe.
Obaja sú za mrežami od júla 2013 a obaja sú odsúdení na osem rokov. O podmienečné prepustenie mohli požiadať po odpykaní si dvoch tretín trestu. V tomto prípade po šiestich rokoch.

Bíleho, Šelestiaka, Ľuboša Ferusa, expolicajta Milana K., ktorý pôsobil na piešťanskej kriminálne aj na Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) a ďalších zadržali v júli 2013. Obvinili ich zo založenia zločineckej skupiny, ktorú nazvali piešťanských piťovci a ďalších trestných činov.
Z obvineného svedok
V počiatočnom štádiu vyšetrovania Bíly vystupoval ako hlava zoskupenia takzvaných piešťanských piťovcov. Vinu popieral, potom sa iniciatívne prihlásil ako „dôležitý" svedok a vypovedal proti ostatným. Najmä proti Ľubošovi Ferusovi, bývalému policajtovi, či Miroslavovi Abrahámovi zo zločineckej skupiny Juraja Ondrejčáka alias Piťa.
Bíly bol v minulosti bol evidovaný ako informátor práve dnes už expolicajta Milana K.
Súd Bílemu v januári 2015 schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Za založenie zločineckej skupiny, vydieranie, lúpež, poškodzovanie cudzej veci, poisťovací podvod a podplácanie dostal ako som už spomenula osem rokov. Koordinoval totiž trestnú činnosť, dával najmä príkazy ďalším, aby násilným a hrozbami vymáhali pohľadávky. Nechal podpáliť firemné auto, aby mu bolo vyplatené poistné plnenie.Tiež podplatil policajta, za to chcel, aby prípad, kde boli podozrivý neriešili. Predvolávajú ho ako svedka do takmer každej kauzy na Slovensku.
Listy z basy do basy
Šelestiak v kauze piešťanských piťovcov v decembri 2015 na Špecializovanom trestnom súde odsúdili za založenie zločineckej skupiny, vydieranie a ďalšie skutky. Ako som už uviedla odsúdili ho na osem rokov a tiež dostal trest prepadnutia majetku. Pred súdom sa priznal. „Vyviňoval ostatných a sám seba usvedčoval,“ zhodnotil predseda senátu, ktorý pojednával kauzu piešťanských piťovcov.
Keď už sedeli vo výkone trestu, obaja začali vypovedať aj v prípade takáčovcov. Bíly a jeho už spomínaný kumpán Šelestiak sú priatelia. Najskôr boli aj spolu vo väznici v Dubnici nad Váhom, potom ich preložili a rozdelili.
Kontakt však udržiavali aj ďalej. Písali si listy. Cez korešpondenciu sa dohadovali, ako budú vypovedať v kauze takáčovcov tak, aby všetko sedelo. Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže na základe príkazu sudcu urobili aj prehliadku cely a korešpondenciu zadržali.
Svedkovia v kauze takáčovci si ladili výpovede cez listy
Abraháma v prípade piešťanských piťovcov oslobodil. Verdikt je právoplatný. Rovnako oslobodili aj Ferusa a bývalého policajta Milana K. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor totiž podal odvolanie. Rozhodovať bude Najvyšší súd.
Hrubalov senát oslobodil Ferusa
Pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu súd berie do úvahy aj správanie sa v base. Napríklad odmeny, či potrestania. Boli Bíly a Šelestiak za mrežami disciplinárne riešení kvôli spomínaným listom? Väznica sa ku konkrétnym osobám nevyjadruje. Dozvieme sa to až na súde, kde sa správy z ústavu na výkon trestu čítajú.
Kauza piešťanskí piťovci
- Partiu zadržali v júli 2013. Obvinili ich zo založenia zločineckej skupiny, ktorú nazvali piešťanských piťovci a ďalších trestných činov.
- Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v kauze takzvaných piešťanských piťovcov obžalobu na 16 osôb za 18 skutkov z obdobia od mája 2006 do augusta 2012. Medzi obžalovanými bol Miroslav Abrahám (Ten bol už skôr odsúdený na 21 rokov v inom prípade.) , Ľuboš Ferus, bývalý policajt Milan K. a ďalší.
- Obžalobu najskôr senát Špecializovaného trestného súdu odmietol. Podľa nich neexistovalo odôvodnenie obžaloby a boli porušené práva obvinených na obhajobu.
- Prokurátor obžalobu „opravil“ a znovu ju podal na súd a začalo pojednávanie.
- Na Špecializovanom trestnom súde padol rozsudok. Z 18 skutkov bolo šesť úplne oslobodených, 11 obvinených bolo spod skutku založenia zločineckej skupiny oslobodených, medzi nimi bol aj Milan K. (Toho oslobodili ešte aj v ďalšom bode obžaloby.)
- Za zločineckú skupinu (takzvaných piešťanskí piťovci) uznali za vinných Róberta Bíleho v konaní o dohode a treste a ďalších dvoch mužov, ktorí urobili na hlavnom pojednávaní vyhlásenie o vine. Priznali sa len preto, aby dostali trest osem rokov. Miroslava Abraháma, ktorého prokurátor po Bíleho výpovedi označil za hlavu takzvaných piešťanských piťovcov oslobodili. Rozsudok si môžete prečítať tu.
- V prípade boli podané odvolanie. O Abrahámovi a ďalších Najvyšší súd už právoplatne rozhodol skôr. Odvolanie prokurátora zamietol. Uznesenie si môžete prečítať tu.
- Ferus a Milan K. boli vylúčení na samostatné konanie. Najvyšší súd rozsudok Špecializovaného trestné súdu zrušil a vec vrátil na Špecializovaný trestný súd. Uznesenie si môžete prečítať tu.
- Na Špecializovanom trestnom súde nanovo začalo pojednávanie vo veci Ferusa a expolicajta.
- Senát ich oslobodil. Prokurátor podal odvolanie, rozhodovať bude opäť Najvyšší súd.
- Bíly požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu. Rovnako urobil aj jeho kumpán Matúš Šelestiak.