Elitný policajt sklamal matku zavraždeného a znedôveryhodnil celý policajný zbor

Písmo: A- | A+

Príbuzným zavraždeného dal nádej, potom začal poskytovať služby advokátke obvineného z  tejto popravy. Od vraždy Romana Deáka uplynulo pred pár dňami 15 rokov.

Článok bol pôvodne zverejnený 28.10.2014 o 9:00, karmu mal 8.85, prečítaný bol 2910-krát a nebol pod ním žiaden diskusný príspevok.

Na jar 2011 sa Rudolf Cádra vybral ako zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) k manželom Teodorovi a Viere Deákovcom do Pezinka. Ich syna Romana zastrelili v októbri 1999.

Policajti roky nevedeli prísť vrahom na stopu, ale príbuzní zavraždeného v to stále dúfali a verili. Chceli sa opýtať policajtov, či majú niečo nové. “Bol by som rád, ak by som vám ja mohol oznámiť, kto stojí za vraždou vášho syna,“ povedal Cádra Viere Deákovej. Pri rozhovore bol aj ďalší policajt.

Daniel Lipšic odišiel po predčasných parlamentných voľbách v marci 2012 z postu ministra vnútra a v polícii došlo k zmenám vo vedení. Cádru v lete 2012 preradili na iný útvar. V januári 2013 z policajného zboru definitívne odišiel.

Kto stojí za vraždou Romana Deáka, tak jeho rodičom povedali iní. (Bossa skupiny podsvetia - sýkorovcov Róberta Lališa a spol. obvinili v septembri 2012, Mareka Trajtera v apríli 2013.)

Návštevu Cádru a jeho slová mi potvrdila matka Deáka. O tomto stretnutí mi však rozprával aj sám Cádra. Bolo to v decembri 2012 2013, teda v čase, keď už bol v civile, ale ešte nepracoval pre Mišíkovú a tá ešte ani nebola advokátkou. Zhovárali sme sa o starých prípadoch a zmenách v polícii. Keď opisoval spomínanú udalosť, o žene hovoril ako o „mamine Deáka“.

Cádra začal v lete 2014 pracovať pre advokátsku kanceláriu Evy Mišíkovej (pred tým bola 40 rokov prokurátorkou), ktorá zastupuje Mareka Trajtera. Ten je obvinený z objednávky vraždy Deáka.

Cádra sa prácou pre Mišíkovú pochválil v rozhovore pre časopis .týždeň.Nie je problém v tom, kde pracujete, ale to, ako tam pôsobíte. Ak by som bol bezcharakterný, tak beriem úplatky už na polícii. Pani Mišíkovú som oslovil práve preto, že o nej nemám žiadnu pochybnosť. Štyridsať rokov fungovala pre tento štát, vždy bola veľmi aktívna pri vyšetrovaní. Považujem ju za jednu z najväčších odborníčok na trestné právo,“ uviedol pre magazín.

Týždenníku tiež tvrdil, že ani jeden klient advokátskej kancelárie Mišíkovej nie je vykonávateľom ani organizátorom žiadnej mafiánskej vraždy, respektíve členom zločineckej skupiny.

Uznesenie o vznesení obvinenia voči Trajterovi si môžete prečítať kliknutím na tento link.

Nedôvera

Komunikácia policajtov pri stretnutí s príbuznými obetí je rutinou. Je pochopiteľné, že ak chcú prípad vyšetriť, nemôžu udalosti, akými sú stretnutia s príbuznými zavraždených prežívať s veľkými emóciami a kauzy si zosobňovať. Mali by však prejavovať dostatok empatie. A tiež by mali byť dôveryhodní.

Policajtov vzdelávajú

 „Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (pred tým Úrad boja proti organizovanej kriminalite a Úrad boja proti korupcii) majú požadované vysokoškolské vzdelanie, s problematikou komunikácie sa majú možnosť stretnúť v rámci štúdia na Akadémii Policajného zboru v Bratislave, prípadne v rámci špecializovaného vzdelania. Problematike komunikácie vo všeobecnosti, vrátane komunikácie s poškodenými, je parciálne venovaná pozornosť v súvisiacich témach niektorých predmetov vyučovaných na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Konkrétne v predmete Sociálna komunikácia, ako aj v predmete Kriminológia v téme „Viktimológia“ (veda o obetiach trestnej činnosti). Policajti majú možnosť pri komunikácii s príbuznými zavraždených, resp. pozostalými, využívať služby služobných psychológov alebo duchovných, prípadne požiadať aj o ich priamu prítomnosť na stretnutiach s uvedenými osobami,“ tlačový odbor policajného prezídia.

Je však možné brať empatiu a dôveryhodnosť, akú Cádra vyjadril pred príbuznými zastreleného Deáka vážne? Veď po pár mesiacoch ako dal matke zavraždeného nádej, začal poskytovať služby advokátke obvineného z objednávky tejto popravy... 

Pre príbuzných je to sklamanie. Sklamaní však môžu byť aj policajti, ktorým Cádra kedysi šéfoval a v elitnej jednotke naďalej pracujú. A sklamaní môžu byť aj tí, ktorí mu verili a mysleli si, že svoje činy myslí vážne.

Navyše Cádra sa mal možnosť počas pôsobenia vo funkcii na ÚBOKu oboznámiť s informáciami z vyšetrovania v prípade vraždy Deáka. Tie mohol pri práci pre Mišíkovú využiť...

Takáto premena vzbudzuje obrovskú nedôveru. A to nie len nedôveru v jednotlivca, ale nedôveru v celýelitný policajný útvar a aj celý policajný zbor.

Mlčí

Cádrovi som k téme poslala otázky ešte v septembri. Neodpovedal ani po viacerých urgenciách. Na túto premenu som sa pýtala aj jeho bývalého nadriadeného. Odpoveď rovnako neprišla. 

Z Cádru sa však od októbra stal koncipient u úplne inej advokátky – Renáty Zahorákovej.

Najskôr som sa potešila a dúfala, že u Cádru došlo k sebareflexii. Z vyjadrenia Slovenskej advokátskej komory (SAK) však vyplýva, že sa chcel zapísať u Mišíkovej, len mu to neumožnili. A dôvod?

 „V prípade žiadosti o zápis do zoznamu advokátskych koncipientov na žiadosť advokátky JUDr. Evy Mišíkovej bránila zápisu zákonná požiadavka, ktorá vyžaduje, aby školiteľ advokátskeho koncipienta bol advokátom zapísaným v zozname advokátov najmenej tri roky,“ skonštatovala Naďa Ondrišová zo SAK. (Mišíková je advokátkou len sedem mesiacov.)

Po tomto všetkom je ťažké uveriť tomu, že Cádra pre advokátku Mišíkovú teraz už ani nepohne prstom a bude zarezávať len v kancelárii u advokátky Zahorákovej. Nedá sa to to však dokázať.

Koncipient musí robiť o svojej práci podrobné výkazy. Napríklad však stačí, aby Mišíková dala v nejakom konkrétnom prípade Zahorákovej substitúciu. Ona úlohami poverí Cádru. Výsledok práce potom dostane na stôl Mišíková. A všetko bude v súlade s advokátskym poriadkom a inými predpismi. (Týmto však nehovorím, že dotyční to tak robia.)

Rudolf Cádra

Po skončení Stavebnej fakulty STU v Bratislave sa zamestnal na polícii.

V roku 2001 začínal ako radový vyšetrovateľ všeobecnej kriminality. Neskôr pracoval na kauzách mafiánskych vrážd a závažných ekonomických kauzách. V rokoch 2010 – 2012 bol zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Po nástupe Roberta Kaliňáka na post ministra vnútra z ÚBOKu prešiel na odbor boja proti extrémizmu. Riešil divácke násilie. Začiatkom minulého roka na vlastnú žiadosť z polície odišiel.

Založil si firmu, ktorá má názov ako skratka útvaru kde pracoval. V predmete činnosti má aj detektívne služby.

V lete ukončil magisterské štúdium práva na Fakulte práva Janka Jesenského v Sládkovičove.

Exminister vnútra Daniel Lipšic, za ktorého éry bol Cádra vo funkcii, ho často chválil a označoval ho za vyštvaného. „Lipšic mi dal najvyššie spoločenské postavenie a najvyšší plat,“ odpovedal mi Cádra na otázku, či mu nevadí, že Lipšic mu dáva svojimi vyhláseniami nálepku, že je „jeho človek.“

Skryť Zatvoriť reklamu