Falošné nahrávky o korupcii: Súd poslal korunného svedka na deväť rokov do basy

Písmo: A- | A+

Jána Krajčíka odsúdili za marenie spravodlivosti, krivú výpoveď a krivú prísahu.

Ide o kľúčového svedka, ktorý vo viacerých prípadoch vypovedá proti Karolovi Mellovi a Viliamovi Mišenkovi. Rozsudok, ktorý padol tento týždeň na Okresnom súde Topoľčany, nie je právoplatný. Prokurátorka aj Krajčíkov obhajca si ponechali lehotu, aby sa vyjadrili, či sa voči verdiktu odvolajú.

V januári 2013 vyšiel v denníku Plus 1 deň článok o Krajčíkovi. Ten redaktorovi tvrdil, že bol Mišenkovou pravou rukou. V texte sa píše, že Krajčík bol s Mišenkom v Kanade, kde sa mu staral o kone a bol aj vo Venezuele. „Bol som tam počas návštev veľmi vplyvných ľudí. Vilo im zaplatil cestu a ja som mal za úlohu ich fotiť. Fotografie mám na svoju ochranu a má ich aj Vilo,“ prezradil novinám. Malo ísť o veľmi vplyvných ľudí, politikov, prokurátorov aj vysokopostavených policajtov.

Kompromitujúce fotky by vraj podľa Krajčíka zničili veľmi veľa ľudí. „Som si viac ako istý, že ak by Vila priviezli na Slovensko, tak sa vďaka nim dostane von,“ citovali ho noviny. V tom čase ešte Mišenka nebol na Slovensku. Po zadržaní sedel vo väznici vo Venezuele.

Na základe tohto článku policajti začali vyšetrovanie vo veci korupcie.

Kde sa vzali nahrávky?

Kriminalista z protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry sa stretol s redaktorom, ktorý článok napísal. Ten mu opísal stretnutie s Krajčíkom. „Povedal mi, že si pýtal od neho nahrávky, ale nechcel mu ich dať, potom bol Krajčík vypočúvaný a dal nám nahrávky,“ vypovedal na topoľčianskom súde kriminalista.

Pozornému čitateľovi isto neušlo, že o nahrávkach nie v článku ani reči a spomínajú sa tam iba fotografie.

Vyrobil podvrh

Z nahrávok vyplývalo, že Krajčík bol sprostredkovateľom medzi nitrianskym krajským prokurátorom na penzii Jozefom Mamrákom a Mišenkom. Muž, ktorý vystupoval ako prokurátor, mal za úplatok vykonštruovať trestné konanie za daňové delikty proti Jozefovi Mišenkovi, Andrejovi Mišenkovi (synovci Viliama Mišenku), Jurajovi Šimunymu a ďalšiemu mužovi, a zabezpečiť ich väzobné trestné stíhanie. V nahrávkach padla reč aj o prípade výbuchu vo firme Euromont, ktorý patril Zuzane Mišenkovej – matke Andreja a Jozefa.

Na záznamoch odzneli podrobné informácie z vyšetrovacích spisov.

Z nahrávok vyplývalo, že do „korupčného prípadu“ mali byť zapletení aj sudca Štefan Hrvola z Krajského súdu Nitra a topoľčiansky podnikateľ.

Podľa ďalších záznamov chcela osoba, ktorá vystupovala ako prokurátor Mamrák, získať od Krajčíka prvé nahrávky. (Vyšetrovateľ z vydierania v štádiu prípravy a podplácania podozrieval aj Viliama Mišenku, ktorý sa na nahrávkach spomínal veľmi často.)

„Operatívne sme sa snažili zistiť, či ide o hlas Mamráka. Ľudia z úzkeho kruhu nám povedali, že ide o jeho hlas,“ uviedol na pojednávaní kriminalista z elitnej jednotky. Na prípade podľa jeho tvrdení pracovali viacerí. „Zadovážili sme si spisy z prípadov, o ktorých bola na záznamoch reč. A kontrolovali sme, či to sedí s nahrávkami,“ povedal policajt.

Obchody

Na súde vyšlo najavo, že Krajčík dal nahrávky aj Jurajovi Šimunymu a Andrejovi Mišenkovi. Teda presnejšie, predal im ich. Spolu mu za zvukové záznamy zaplatili asi deväťtisíc eur. Nahrávky kupovali z dôvodu, že sa im nepozdávalo, ako orgány činné v trestnom konaní riešia ich prípad. „Nebolo to čisté. Určite by som v tomto prípade nahrávky použil, aby som mal lepšie procesné postavenie,“ uviedol Šimuny. Na záznamoch odzneli podľa neho také informácie, ktoré korešpondovali s vyšetrovacím spisom. „Napríklad tam bol spomínaný aj môj spoločník z pred 12 rokov, o ktorom nemal Krajčík ako vedieť,“vysvetľoval Šimuny dôvody prečo ich považoval za pravé..

Vlani v auguste bývalého šéfa nitrianskej prokuratúry Jozefa Mamráka policajti obvinili z korupcie. Vyzeralo to na mega škandál, ktorý sa polícii podarilo odhaliť.

Škandál to naozaj bol. Znalecký posudok v októbri 2013 však ukázal, že nahrávky s exprokurátorom sú falošné. Hral ho „herec"!

Zo svedka obvinený

Prokurátor voči bývalému kolegovi minulý rok v novembri zastavil trestné stíhanie a Krajčíka obvinil z marenia spravodlivosti a krivej výpovede.

Krajčík sa pred vyšetrovateľom priznal, že vyrobil podvrh a uviedol, že ho to mrzí.

Z exprokurátora Mamráka sa stal poškodený. Postavenie poškodeného má aj sudca Hrvola, ktorý sa na falošných nahrávach spomína, rovnako podnikateľ a aj Viliam Mišenka.

Krajčík tiež vyhlásil, že nahrávky vyrobil na základe objednávky Františka Uhareka. Toho vyšetrovateľ obvinil tiež. Uharek niečo také poprel a prokuratúra jeho obvinenie neskôr zrušila. Znalec totiž skonštatoval, že Uharek je nepríčetný. Obvinili aj muža, ktorý Mamráka hral. Ten sa priznal.

Tu musím pripomenúť, že Viliam Mišenka čelil obžalobe aj z vraždy svojho synovca Jozefa z júla 2010. Podľa Krajčíka, ktorý v kauze figuroval ako utajený svedok, poskytol na zavraždenie synovca 50 000 eur. Peniaze mali ísť podľa tvrdení Krajčíka z účtu Uhareka. Uharek bol v prípade tiež obvinený. Prokurátor však obvinenie zrušil. Najvyššiemu súdu SR na uznanie viny pre Viliama Mišenku svedectvo Krajčíka nestačilo. "Svedok mal informácie iba sprostredkovane a žiadny iný dôkaz to nepotvrdzoval," povedal predseda senátu, ktorý Mišenku napokon oslobodil. Ďalší však dostali vysoké tresty.

Závažné podozrenia

„Neviem odkiaľ mal Krajčík informácie z vyšetrovacích spisov,“ pokrčil plecami kriminalista na súde. Krajčíka zhodnotil, že vypovedal sebaisto, "spomínal mnoho detailov a pokiaľ sa jeho výpovede opakovali, hovoril to isté."

Krajčík odmietol vypovedať. „Je to všetko v p...,“ pošepkal svojmu obhajcovi a požiadal o konanie v neprítomnosti.

„Ja mám podozrenie, že je za tým Zuzana Mišenková, matka nebohého Jozefa Mišenku, ktorý bol vo väzbe a nechceli sme ho pustiť,“ skonštatoval na pojednávaní bývalý nitriansky krajský prokurátor.

Ako som už spomínala, Jozef Mišenka bol stíhaný za daňové delikty. Mamrák vyhlásil, že mal informácie od policajtov, že sa príbuzní snažili o jeho prepustenie za každú cenu a teda aj cenu úplatku.

„Vtedajší generálny prokurátor tlačil na to, aby bol prepustený z väzby. Povedal som mu, nech mi to dá písomným pokynom,“ tvrdil Mamrák.

Ďalej spomenul, že keď bol na dovolenke, námestník nitrianskej krajskej prokuratúry sľúbil generálnemu prokurátorovi, že Jozef Mišenka bude prepsustený. „Čo mi však zamlčal,“ podotkol. 

„Keď som bol na služobnej ceste, bol naozaj prepustený a predpovedal som, že do troch týždňov bude padlý na chodníku,“ vypovedal na súde Mamrák. (poz. autorky Jozefa Mišenku naozaj zavraždili. Stalo sa tak v júli 2010.)

Exprokurátor Mamrák bol pobúrený, že ho obvinili z korupcie. Viliama Mišenku nepozná a s Krajčíkom sa videl až na polícii, kde prebiehala konfrontácia po jeho obvinení v korupčnej kauze. Na súde vyslovil podozrenie, že všetko bolo zrežírované políciou.

„V protikorupčnej jednotke je to samý poľnohospodársky inžinier a tak to aj vyzerá,“ dodal Mamrák.

Sudca Hrvola na súde vyhlásil, že o Krajčíkovi rozhodoval v prípade vydierania, nedovoleného ozbrojovania a odsúdil ho na tri a pol roka. Mamráka poznal ako prokurátora a osobný vzťah nemajú. Vo veci väzby Juraja Šimunyho rozhodoval senát, ktorého bol členom. Viliama Mišenku nepozná. Tiež vyslovil podozrenie, že Krajčík bol riadený políciou a čudoval sa, že si ho riadne nepreverovali.  „Nepreverili ste, či nejde z jeho strany o akt pomsty voči ľuďom, ktorí o ňom rozhodovali, keď bol stíhaný?“ pýtal sa na súde kriminalistovi.

Nejasnosti

  • Prečo polícia obvinila Mamráka, bez toho, aby mala k dispozícii znalecký posudok, či je hlas na nahrávkach skutočne jeho?

  • Aký mal Krajčík motív na výrobu nahrávok?

  • Kto a prečo Krajčíka na takúto vec nahovoril?

  • Odkiaľ mal Krajčík informácie z vyšetrovacích spisov?

To sú otázky, ktoré aj po súdnom procese ostali bez odpovedí. Kompetentní sa však uspokoja s tým, že Krajčík bol odsúdený a prípadu sa zbavili.

Stále svedkom

V marci 2011 Krajčík policajtom porozprával aj o tom, ako Viliam Mišenka so synovcom Jozefom a Mellom zavraždili v roku 2003 Jozefa Gudábu. Kriminalistom ukázal aj miesto tajného hrobu v Bojnej. Prípad sa dostal na súd. Krajčík je v prípade korunným svedkom.

Obvinený je aj v ďalších kauzách

  • Vo februári 2011 Krajčíka vypočúvali v kauze výbuchu firmy na výrobu plastových okien v Topoľčanoch z augusta 2009. Pri explózii zomrel jeden muž a viacerí ľudia boli vážne zranení. Na základe Krajčíkovej výpovede z vraždy a všeobecného ohrozenia obvinili Mišenku a Milana Pavloviča. Tento rok v marci sa zo svedka Krajčíka stal tiež obvinený.
  • Krajčík ako kľúčový svedok v máji 2012 tvrdil, že si Mišenka v roku 2004 objednal vraždu bratislavského bossa Petra Čongrádyho a na čine sa podieľal aj Ľuboš Ferus, Roland Zdichavský, Štefan Borko a Karol Mello. Vlani v decmbri vyšlo najavo, že Čongrádyho zabili iní. Mišenkovi a spol. obvinenie zrušili. Krajčíka obvinili z krivej výpovede a krivej prísahy.
  • Vlani v októbri po Krajčíkovi niekto strielaľ. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pokusu o úkladnú vraždu. Ukázalo sa však, že udalosť si Krajčík vymyslel. Zrejme v tom čase už vedel, že expertíza zvukových záznamov ukáže, že sú falošné a chcel sa pred policajtmi zdôveryhodniť. Ide tak o ďalší prípad, kde je podozrivý zo spáchania trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy.
Skryť Zatvoriť reklamu