V januári 2017 vyšetrovateľka národnej protizločineckej jednotky NAKA obvinila v kauze takáčovcov 21 ľudí. Pripisuje im založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy. Podstata obvinenia je spojená najmä so známou kauzou únosu trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča, poškodený je jeho syn Tomáš. Všetkých obvinených už z väzby prepustili a stíhajú ich na slobode.
Kauza únos
Podnikateľa Ladislava Matoviča uniesli z jeho reštaurácie Stará pošta v Trnave ešte v auguste 2005 muži prezlečení za policajtov, ktorí ho naložili do dodávky s ukradnutými evidenčnými číslami. Matovič bol od svojho zmiznutia nezvestný.
Na návrh syna Tomáša Matoviča vyhlási ho súd v decembri 2014 vyhlásil za mŕtveho. Za únos odsúdili Dagmar Pozdechovú na tri roky. Súd jej uložil najnižší možný trest po tom, ako obžalovaná priznala svoju vinu.
Pozdechová bola dlhodobo na úteku a zatkli ju v júni 2010 v Českej republike. Tam bola za vydieranie podnikateľov a lúpeže v štádiu pokusu odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní 11,5 roka. Pôvodne si nepodmienečný trest odpykávala v českom väzení, potom ju previezli na Slovensko.
Polícia tvrdí, že chceli jeho majetok
Medzi obvinenými v prípade takáčovcov sú dvaja advokáti Juraj Almaši a Peter Tóth. Podľa vyšetrovateľky v úmysle získať finančný prospech mali využiť obavy Tomáša Matoviča (syna uneseného podnikateľa) a predstierať zabezpečenie ochrany jeho majetku a života, čím ho mali podvodne primäť k prevodu nehnuteľností a zároveň ho mali prinútiť k vyplateniu finančnej hotovosti.
Podľa vyšetrovateľky Matoviča mali násilím držať v hoteli, ktorý patrí jednému z obvinených advokátov. Matovič zo strachu pred advokátom a pred ďalšími prítomnými členmi zločineckej skupine mal ako dlžník podpísať fiktívnu zmluvu o pôžičke spolu s uznaním tohto dlhu vo forme notárskej zápisnice. Na tomto skutku sa mali podieľať aj traja bývalí policajti.
Práve spomínaní advokáti Matoviča pôvodne právne zastupovali v rozsiahlom civilnom konaní na súde kvôli majetku po otcovi.
Svedkovia sú piešťanskí piťovci
Kľúčoví svedkovia prípadu sú Róbert Bíly a Matúš Šelestiak, zmámi z prípadu piešťanských piťovcov. V tejto kauze sa obaja priznali a vypovedali proti ostatným.Viacerých z nich však súd oslobodil. Bíleho aj Šelestiaka odsúdili na osem rokov a dostali aj trest prepadnutia majetku. Nedávno ich oboch podmienečne prepustili na slobodu.

Bíly sedel v Nitre a Šelestiak v Dubnici nad Váhom. Počas toho ako si odpykávali trest, sa dohadovali na výpovediach v kauze takáčovci.Písali si listy. Okrem toho si odkazy posielali aj cez telefón. Zavolali na povolené číslo, ktoré mali od riaditeľa väznice schválené, príbuzní ich cez konferenčný hovor spojili, alebo u nich nechávali odkazy. Používali šifry a prezývky. Zháňali uznesenia, či výpovede z prípadu takáčovci. Žiadali, aby im poslali články, ktoré boli o kauze publikované.
Menge pre svedkov
Šelestiak aj Bíly mali povolené telefonovať aj Tomášovi Matovičovi, ktorý je v prípade poškodený. Radili mu čo má robiť. Pýtali si od neho aj peniaze, volali ich menge. Matovič im aj peniaze posielal na meno ich spoluväzňa Martina R., ktorého volali Rumum. Telefonáty vo väzniciach sa nahrávajú. Záznamy za obdobie od januára 2017 do januára 2018 už rieši vyšetrovateľka.
Sedeli v base, odkazy si posielali cez telefón
„On ma zastupoval, obával sa o svoje postavenie, lebo sa obával tej celej skupiny,“ vysvetľoval Bíly. Peniaze jemu aj Šelestiakovi vraj posielal, lebo im bol dlžný. „My sme sa o neho starali, u mňa býval, posielal mi 200 až 300 eur dohromady, za pár mesiacov,“ povedal.
Poprel, že by peniaze by boli za to, že bude vypovedať v prípade, v ktorom je Matovič poškodený. „Poskytoval som výpovede ku všetkým skutkom, ktoré som za posledných 20 rokov zažil, inicioval,“ vyhlásil.
S majetkami, ktoré Tomáš Matovič zdedil po svojom otcovi vraj nemá žiadne plány. „Sľúbil, že nás odškodní, keď ho získa späť, lebo my sme mu venovali čas aj peniaze, ale potom nás zavreli,“ doplnil Bíly.
Šelestiakovi neskôr, v polovici apríla 2017 už hovory Matovičovi nepovolili. Napriek tomu pravidelne komunikovali, cez telemost prostredníctvom Bíleho rodičov. Práve im tiež Šelestiak z väzenia telefonoval.
Tomáš Matovič na moju žiadosť o odpovede na otázky nereagoval.
Polícia a prokuratúra mlčia
„Vo veci obvineného Ľ.K. a spol. v súčasnej dobe prebieha prípravné konanie a sú vykonávané úkony trestného konania. Nakoľko obsah hovorov podlieha telekomunikačnému tajomstvu, nie je možné sa bližšie vyjadrovať, a to aj z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania v tejto veci,“ uviedli z policajného prezídia.
Prípad dozoruje prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Stanislav. „V predmetnej trestnej veci nebolo doposiaľ prípravné konanie skončené, preto nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ sprostredkovala pre môj blog stanovisko hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.