Kajúcnik na súde tajil, že ho obvinili za vraždu

V Šamoríne pracuje ako mestský policajt. Tvrdí, že ho napadli pri kontrole parkovacích lístkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Okresnom súde v Dunajskej Strede sa tento týždeň v piatok začalo hlavného pojednávanie s Csabom A. z Kvetoslavova, ktorý čelí obžalobe z útoku na verejného činiteľa. Poškodený je mestský policajt zo Šamorína Ladislav Végh, ktorý verejný poriadok stráži od septembra 2014.

V inom prípade figuruje ako kajúcník Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Úradu špeciálnej prokuratúry. Ide o kauzu vraždu exprimátora Hurbanova z júla 2010. V januári 2019 ho najskôr obvinili a on začal spolupracovať s políciou, následne mu trestné stíhanie z neznámych dôvodov prerušili. V radoch mestskej polície v Šamoríne ostal pracovať ďalej, aj keď už bez zbrane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potýčka na parkovisku

Prokurátor, ktorý je zároveň aj námestník Okresnej prokuratúry v Dunajskej Strede Marián Jančár, predniesol obžalobu. Vyplýva z nej, že mestskí strážnici 9. novembra 2021 kontrolovali parkovacie lístky v Šamoríne na ulici Gazdovský rad, keďže Csaba A. ho v aute nemal, Ladislav Végh aj s kolegom mu chceli dať na vozidlo papuču, následne ho vyzvali na predloženie dokladu totožnosti, došlo k slovnej potýčke a padli aj vulgarizmy. Podľa obžaloby mal Csaba A. udrieť Végha do hrudníka, mestský policajt však neutrpel žiadne zranenie a nebol ani práceneschopný. V prípade dokázania viny obžalovanému hrozí až trest odňatia slobody až päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Podanú obžalobu aj vznesenie obvinenia považuje advokátka obžalovaného Ivana Polívková za nedôvodné. „Stíhanie sprevádza množstvo procesných nedostatkov a pochybení OČTK, ktorými boli obmedzované práva obžalovaného a ani po námietkach obhajoby neboli odstraňované,“ povedala. Podľa jej názoru zabezpečený dôkazný stav vylučuje vinu jej klienta, stíhanie je založené na účelových vyjadreniach nedôveryhodných svedkov a ich evidentným záujmom bolo dosiahnutie trestného stíhania obžalovaného. „V priebehu súdeného konania bude preukázaná nevina a nedôvodnosť obžaloby,“ uviedol advokátsky koncipient Ján Neszméry.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalovaný vyhlásil, že je nevinný. „Vypovedať budem až po výsluchu všetkých svedkov a vykonaní všetkých dôkazov, ako posledný,“ povedal.

Roztržka na pojednávaní

Následne poškodeného vypočúval prokurátor. Ladislav Végh opisoval, ako s kolegom kontrolovali parkovanie a aj to, ako si spomína na incident s obžalovaným. Na pojednávaní s rozlúpala roztržka medzi advokátmi, prokurátorom, poškodeným a jeho splnomocnencom Ludevítom Rabayom.

Obhajcov obžalovaného zaujímalo, aké predpoklady musel Ladislav Végh splniť, aby sa stal mestským policajtom. Prokurátor otázku namietal a samosudkyňa Dana Molitorys mu vyhovela.

„Ste v súčasnosti trestne stíhaný?,“ pýtala sa advokátka Ivana Polívková a dostala zápornú odpoveď. Nasledujúca otázka, či čelil obvineniu v minulosti však poškodeného rozčúlila. „Nebudem na také veci odpovedať, čo nesúvisí s touto vecou,“ tvrdil Végh.

SkryťVypnúť reklamu

Svedok sa však nemôže rozhodovať, či bude alebo nebude odpovedať na otázky procesných strán a súdu. Odmietnuť vypovedať môže iba z dôvodu, ak by sebe alebo svojim blízkym privodil trestné stíhanie a aj v prípade povinnosti mlčanlivosti. Sudkyňa tak svedka musela opakovane poučiť a pohrozila mu aj poriadkovou pokutou.  

Napokon sa spýtala sama: „Boli ste trestne stíhaný?“ Ladislav Végh sa však vykrúcal a snažil sa odpovedi vyhnúť. Na ďalšiu otázku, či má prerušené trestné stíhanie, odvetil, že podpísal akúsi bližšie nešpecifikovanú mlčanlivosť „Budem vypovedať len vo veci, prečo sme tu,“ opakoval podráždene.

„Kde ste podpísali túto mlčanlivosť a v akej veci?,“ zaujímala sa advokátka. Do výsluchu zasiahol splnomocnec poškodeného Ludevít Rabay. „Namietam otázku, v inom trestnom konaní, čo sa týka závažného trestného činu, svedok - poškodený je zaviazaný v určitom rozsahu mlčanlivosťou a z tohto dôvodu akékoľvek otázky nemôže zodpovedať. Podotýkam, že to nemá súvislosť s prejedávanou obžalobou,“ snažil sa objasniť súdu.

Samosudkyňa jeho námietke vyhovela. Ak by otázku pripustila, advokáti obžalovaného by mohli navrhnúť, aby súd požiadal dotyčnú inštitúciu o zbavenie mlčanlivosti, prípadne by súd mohol zistiť, či Végh o povinnosti zachovávať mlčanlivosť vôbec hovorí pravdu.

Podľa obhajoby otázky smerovali k predmetu dokazovania, teda k hodnovernosti a dôveryhodnosti svedka - poškodeného a nie k druhej veci, týkajúcej sa jeho osoby. „Otázka smerovala k tomu, v akom postavení tam vystupuje a v akom štádiu je vec,“ tvrdila advokátka.

„Nebudem odpovedať na tú stranu, na nič odpovedať, ja som poškodený,“ ukázal na obhajcov a obžalovaného rozčúlený Végh. Pojednávanie bude pokračovať v decembri ešte výsluchom poškodeného a predvolajú aj dvoch ďalších svedkov.

Na súde prejednávaný prípad kvôli potýčke o parkovací lístok odhalil vážny problém v Šamoríne. Végh síce spĺňa zákonné predpoklady o bezúhonnosti, keďže doposiaľ nebol právoplatne odsúdený, no o jeho spoľahlivosti vznikajú dôvodné pochybnosti, keďže svoju účasť na vražde tajil osem a pol roka a práve počas tohto obdobia sa zamestnal na mestskej polícii.

Kauza vraždy exprimátora Hurbanova: Odsúdený vrah napísal Lipšicovi

Exprimátora a regionálneho politika Lászloa Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Za úkladnú vraždu ešte v novembri 2011 odsúdili Štefana Kaluz na 25 rokov. Polícia už vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal, Kaluz však objednávateľa neprezradil. Po rokoch z výkonu trestu napísal Danielovi Lipšicovi, ktorý bol v tom čase advokát (dnes je špeciálny prokurátor) a začal v prípade vypovedať a usvedčovať iných.

V januári 2019 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z tejto vraždy Alenu Zsuzsovú, Romana Ostružlíka, Vladimíra Mosnára a Ladislava Végha.  Prípad vyšetroval vyšetrovateľ NAKA Martin Pučko.

Mosnár a Kaluz pracovali spolu pre rovnakú SBS prepojenú so zločineckou skupinou sýkorovcov. Mosnár bol tiež kedysi šofér Zsuzsovej, ktorá robila Ostružlíkovi politickú kampaň proti Basternákovi. Pomáhal jej aj Zoltán Andruskó, ktorý figuruje v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky a aj v prípade prípravy vrážd Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a Daniela Lipšica.

Hlavným motívom vraždy Láslóa Basternáka bola podľa súdu rivalita medzi miestnymi politikmi a kandidátmi na primátora mesta Hurbanovo. Ostružlík zadal objednávku na vraždu, Zsuzsová ju sprostredkovala, Mosnár zákazku od Zsuzsovej prijal posunul ju strelcovi Kaluzovi.  Ladislav Végh sa v čase vraždy regionálneho politika pohyboval svojim autom v Hurbanove a vraj sprevádzal Mosnára, ktorý viezol nejakú ženu z Komárna, či išlo o Zsuzsovú nevedel povedať.

V októbri 2021 odsúdili Alenu Zsuzsovú, Vladimíra Mosnára a Romana Ostružlíka na 21 rokov. Ladislava Végha v prípade vylúčili na samostatné konanie a následne mu trestné stíhanie prerušili. Dôvody NAKA aj špeciálna prokuratúra taja. Vec na začiatku dozorovali prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan a Juraj Novocký, po ich odchode sa striedali na pojednávaní viacerí prokurátori.

Čo znemená prerušenie trestného stíhania?

Podľa trestného poriadku policajt s predchádzajúcim súhlasom prokurátora môže prerušiť trestné stíhanie, ak sa obvinený významnou mierou podieľa na objasnení napríklad, trestného činu úkladnej vraždy alebo na zistení alebo usvedčení páchateľa tohto trestného činu, a to pre taký trestný čin alebo pre iný trestný čin. Prerušiť trestné stíhanie sa nesmie voči organizátorovi, návodcovi alebo objednávateľovi trestného činu, na ktorého objasnení sa podieľa. Pred prerušením trestného stíhania treba urobiť všetky úkony potrebné na zabezpečenie vykonania trestného stíhania a dosiahnutia jeho účelu. Trestný poriadok hovorí, že ak pominie dôvod na prerušenie, prokurátor alebo policajt o pokračovaní v trestnom stíhaní rozhodne uznesením. Znamená to, že ak by dotyčný spáchal ďalší trestný čin, či sa dopustil priestupku, trestné konanie by pokračovalo a zrejme by sa dotyčný aj postavil pred súd.
Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu