Kaliňák, Počiatek a Pintér platili mafii. Tvrdí prokurátor

Ak by sa obvinený v kauze takáčovci dostal na slobodu, mohol by ovplyvňovať ministra vnútra, exministra dopravy a financií a policajta, ktorý zastáva významný post. Napísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Súd tak rozhodol, že muž s prezývkou Kofola ostane vo väzbe. Čo na to hovoria Robert Kaliňák, Ján Počiatek a Róbert Pintér?

AKTUALIZOVANÉ 29. 12. 2016 o 9, 35 hod. o vyjadrenie Jána Počiatka

V máji 2016 elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry udreli na zločineckú skupinu takáčovci, na takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Padli obvinenia zo založenie zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Trinásť mužov vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do kolúznej (ovplyvňovanie svedkov) a preventívnej (pokračovanie v trestnej činnosti) väzby. Henrich Szűcs policajtom ušiel a je na neho vydaný zatykač

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí obvinení sa medzičasom dostali z väzby na slobodu. Základná sedemmesačná lehota väzby mala ostatným skončiť v januári 2017. Prokurátor žiadal o predĺženie. Sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský však obvineným väzbu predĺžil len do marca, zrušil kolúznu väzbu a troch mužov dokonca prepustil na slobodu. Medzi ktorými bol aj Richard Benčič s prezývkou Kofola. (Známy je z prípadu vraždy Miroslava Sýkoru.) Prokurátor tak podal sťažnosť a rozhodoval Najvyšší súd.

Senát pod vedením Libora Duľu rozhodnutie zrušil. Na slobodu nepustili nikoho a väzbu pre všetkých obvinených predĺžili do júla 2017. 

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie mi Najvyšší súd poskytol podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Z rozhodnutia vyplývajú zaujímavé informácie.

Vypalovali ich?

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v dôvodoch sťažnosti o nepredĺžení väzby pre niektorých z takáčovcov, medzi nimi, ktorými bol aj Benčič s prezývkou Kofola argumentoval výpoveďou obvineného Jozefa Walzera prezývaného Tatranka, ktorý sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedá proti parťákom.

 „Obvinený Richard Benčič sa mal podľa prokurátora spoločne s obvineným Hentichom Szűcsom zaoberať vyberaním výpalného z podnikov Steam & Coffe a Harley v Bratislave, pričom táto činnosť nebola časovo ohraničená,“  píše sa v uznesení Najvyššieho súdu.

Prokurátor tvrdí, že má pritom ísť o jedného z najstarších členov zločineckej skupiny takáčovci, ktorý mal v minulosti pôsobiť ako ochranca popredného člena skupiny.

Z toho podľa prokurátora vyplýva dôvodná obava, že v prípade prepustenia obvineného Benčiča na slobodu, by sa mohol dopustiť ovplyvňovania svedkov a to najmä vo vzťahu k svedkom, ktorí doposiaľ neboli vypočutí a ktorí mali platiť takzvané výpalné za podniky Harley a Steam & Coffe.

Skryť Vypnúť reklamu

Podniky

Sieť reštaurácií Steam &Coffe v hlavnom meste prevádzkuje firma, v ktorej figurujú minister vnútra Robert Kaliňák a exminister dopravy a financií Ján Počiatek. 

V spoločnosti pôsobil aj Róbert Pintér. V súčasnosti je z neho policajt a pôsobí na ministerstve vnútra ako generálny riaditeľ Sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku. Je to uvedené na webe ministerstva vnútra. (O Pintérovi som písala tu.)

Od Nového roka bude fungovať už iba prevádzka na Vajnorskej. Reštaurácia na Mýtnej ulici končí, ostatné zavreli už dávnejšie.

Podnik Harley vlastnil zase Ján Počiatek.

Kaliňák: Kofolu ani Tatranku nepoznám, nič sme neplatili

Na otázky odpovedal pre môj blog minister vnútra Robert Kaliňák.

Poznáte Richarda Benčiča, Jozefa Walzera, Tibora Fülleho? Ak áno, ako a kedy ste sa zoznámili a aký máte s nimi vzťah?

Ani jedno z týchto mien mi nič nehovorí a tieto osoby nepoznám.

V súvislosti s prevádzkovaním reštaurácií platili ste niekedy takzvané výpalné? Alebo je Vám známe, že by ho platil nejaký prevádzkar, či iná zodpovedná osoba?

Nikdy sme s takouto vecou neboli konfrontovaní. A neviem o tom, žeby ktokoľvek z mojich spolupracovníkov bol s týmto konfrontovaný.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kontaktovala Vás v súvislosti s podozrením, že vo Vašich podnikoch sa vyberalo výpalné niekedy polícia? Ak áno, kedy a s akým výsledkom?

Vzhľadom na predchádzajúce odpovede je táto otázka irelevantná.

Aj Počiatek výpalné popiera

Počiatek mal mobil vypnutý, na SMS-ky zatiaľ nereagoval.  " Úplný nezmysel," odpovedal v SMS-ke Počiatek na rovnaké otázky ako dostal Kaliňák.

Skryť Vypnúť reklamu

O platení výpalného pre časopis Plus 7 DNÍ v januári 2008 tvrdil: „Viem, že sa takéto veci diali, ale to išlo mimo nás. Podobné fámy vznikali hlavne preto, lebo z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov ostal mýtus, že motorkári sú len veľmi zlí chlapci a sú ako stvorení na to, aby robili zlé veci.“

S Róbertom Pintnérom sa mi zatiaľ skontaktovať nepodarilo.

Prepustenie z väzby by bolo predčasné

Najvyšší súd dospel k názoru, že záver Špecializovaného trestného súdu o tom, že u obvineného Benčiča zanikli dôvody kolúznej väzby je v tomto štádiu konania predčasný.

„Pokiaľ ide o splnenie podmienok na predĺženie lehoty trvania väzby, je potrebné predovšetkým uviesť, že vzhľadom na rozsah trestnej činnosti, ktorá je predmetom konania, jej charakter, počet obvinených a svedkov, ide nepochybne o vec obťažnú, vyšetrovanie ktorej nebolo možné v základnej sedemmesačnej lehote väzby v prípravnom konaní skončiť,“ vysvetlil Najvyšší súd prečo predĺžil väzbu, s tým, že napríklad aj výpoveď spolupracujúceho obvineného Walzera bude treba ešte preveriť.

Takáčovci, Takáčky alebo Téčka

Skupina je aktívna od konca 90. rokov minulého storočia. Začali pôsobiť v bratislavskom Ružinove. Poskytovali „ochranu“ stovkám podnikov. Meno nesú po Jánovi Takáčovi. Delia sa na viacero skupiniek. Vodcovia jednotlivých partií sa nepoznajú. Takúto schému im podľa vzoru talianskej mafie poradil vysoký funkcionár z bezpečnostných zložiek.

Takáča zavraždili v júli 2003, jeho nástupcu Jozefa Surovčíka v septembri toho istého roku tiež. Vraždy sú neobjasnené. Prvým dôstojníkom bol Róbert Pál, toho o dva mesiace neskôr zabili sýkorovci. K čelným predstaviteľom patrí aj Ivo Ružič. (Čelí obvineniu z podvodov s DPH.) „Armáde“ teraz velí Martin M.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boss je Ľubomír Kudlička. (Obvinený je v kauze pozemkovej mafie.) V najnovšom prípade medzi obvinenými nefiguruje. Svedkovia, či spolupracujúci obvinení z prípadu ho však ako najvyššie postaveného člena skupiny spomínajú vo výpovediach.

Chronológia prípadu

  • 2. mája 2016 sa v Bratislave a okolí konala policajná razia. Zadržali 14 osôb. Neskôr polícia uviedla, že ich zadržala 15. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia vyšetrovateľ obvinil 16 mužov.
  • 3. mája 2016 prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na súd a žiadal väzbu pre 13 obvinených.
  • 5. mája 2016 sudca Špecializovaného trestného súdu poslal všetkých za mreže, z dôvodu obavy, že by ovplyvňovali svedkov a pokračovali v páchaní trestnej činnosti. Obvinení podali sťažnosť. Aj prokurátor podal sťažnosť, keďže väzbu žiadal aj z dôvodu obavy úteku. Rozhodnutie však potvrdil Najvyšší súd.
  • Medzičasom Najvyšší súd z väzby prepustil na slobodu Jána M. aj niektorých ďalších obvinených.
  • 9. novembra 2016 sudca Špecializovaného trestného súdu, prepustil troch obvinených na slobodu, niektorým zrušil kolúznu väzbu a predĺžil ju len do marca 2017, nie o ďalších sedem mesiacov ako žiadal prokurátor.
  • 22. novembra 2016 senát Najvyššieho súdu rozhodnutie zrušil, všetkých zvyšných obvinených nechal vo väzbe a predĺžil ju do júla 2017.
Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  160x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu