Kauza krádeže v nitrianskej VÚB: V base sedí iba jeden zo štyroch odsúdených

Písmo: A- | A+

Kde sú ďalší zlodeji?

Po viac ako 18-tich rokoch od krádeže 173 miliónov korún (5 mil. eur) z nitrianskej banky v kauze konečne padol rozsudok. Stalo sa tak 29. októbra 2014.  Trest si však odpykáva iba zlodej Pavel Kováč Pavel, ktorý otvoril bankový trezor.

Obžalovaní si však verdikt nevypočuli osobne. Konalo sa v ich neprítomnosti. Zo súdnej siene ich tak nemohli odviesť priamo do väznice. Predsedníčka senátu tak vydala príkaz na ich dodanie do výkonu trestu.

Pavla Kováča odsúdili na päť rokov. Vo väzbe strávil pol roka. (júl 1999 – január 2000) Podľa informácií, ktoré som získala do väznice v Bratislave nastúpil sám. (29. novembra 2014 - mesiac po vyhlásení rozsudku.)

Jeho parťáci -  Bohuš Sloboda odsúdený na osem rokov, Igor Sloboda odsúdený na päť rokov a Gustáv Iker odsúdený na sedem rokov sú však stále na slobode.

Všetci traja spomínaní majú trvalé bydlisko v Nitrianskom kraji. „Oddeleniu pátrania zatiaľ nebol doručený príkaz na dodanie do výkonu trestu na tieto osoby,“ povedala v pondelok (1. decembra 2014) hovorkyňa nitrianskej krajskej polície Božena Bruchterová. Najvyšší súd SR však tvrdí, že príkazy už dávno odoslal. “Príkazy na dodanie do výkonu trestu boli odoslané poštou 31. októbra 2014,“ uviedla kancelária predsedníčky súdu.

Bohuš Sloboda bol člen bankovej ochrany, vypol poplašné zariadenie a pustil kumpánov do banky. Na akcii sa podieľal aj jeho brat Igor. Gustáv Iker tiež otváral trezor. Sám prišiel na políciu a začal usvedčovať partiu, neskôr pôvodnú výpoveď odvolal a na súde ju už nezopakoval.

Odsúdený Július Buday, ktorý čakal vonku pred bankou a dával pozor dostal podmienku. Nástup do výkonu trestu sa ho tak netýka.

Najväčšia krádež v dejinách Slovenska sa odohrala v nitrianskej pobočke Všeobecnej úverovej banky v centre Nitry v noci 6. januára 1996. Prípad súdy pojednávali od roku 2002.

Polovicu koristi im zobrala mafia

Skryť Zatvoriť reklamu