Kauza nákupu odpočúvacieho systému: Polícia obvinila Lipšicových mužov

Písmo: A- | A+

V kauze nákupu odpočúvacieho systému obvinili Krajniaka a Klimeka, ktorí pôsobili na ministerstve vnútra za éry Lipšica.

Aktualizované 2. 9. 2014 o 16,45

„Vyšetrovateľ oboch obvinil z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva,“ uviedol pre môj blog zdroj blízky advokátom obvinených. Spresnil, že v prípade ide o nákup odpočúvacieho zariadenia cez firmu ORGA - TRADE. „Celková spôsobená škoda je 8 756 640 eur,“ dodal. K obvineniu došlo ešte v polovici augusta.

"Vzhľadom na to, že v súčasnosti prebieha vyšetrovanie a pýtate sa na uznesenie, ktoré vydal vyšetrovateľ, môžete sa s podrobnými otázkami priamo obrátiť na políciu, "uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Z policajného prezídia odpísali, že sa treba informovať na Ministerstve vnútra SR. „Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Ministerstvo vnútra do vyšetrovania nevstupuje,“ poslali stanovisko na záver dňa z tlačového odboru.

Milan Krajniak

Bol na ministerstve vnútra Lipšicovým poradcom pre rómsku problematiku. Z funkcie odišiel v januári 2012, pretože sa jeho meno objavilo v údajnom spise Gorila, v ktorom sa okrem iného hovorilo o Krajniakových aktivitách ako člena prezídia Fondu národného majetku (FNM). V spise sa uvádza, že Krajniak mal byť jedným z „rozhodujúcich piatich hlasov“, ktoré mala na svojej strane Anna Bubeníková (podľa spisu neoficiálne viedla Výkonný výbor FNM).

Keď Lipšic v lete založil stranu NOVA, Krajniak sa pridal k jeho družine. Tento rok v júni zo strany odišiel. O dôvodoch svojho rozhodnutia napísal článok na svoj blog.

Krajniak na moje otázky nereagoval. Pre denník SME však povedal: "Považujem to za jednoducho preukázateľný nezmysel."

Marcel Klimek

Je aktuálne podpredsedom NOVA, v čase keď Lipšic šéfoval ministerstvu vnútra bol na ministerstve vedúcim služobného úradu.

Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku

§ 237

(1) Kto inému spôsobí malú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu alebo vyplývajúcu zo zmluvy opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo

b) z osobitného motívu.

(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo

b) závažnejším spôsobom konania.

(4) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

Trestné oznámenie podal občan

Podľa informácií, ktoré som získala, orgány činné v trestnom konaní začali konať na základe trestného oznámenia istého Miroslava Boldiša. Už nevie, kedy oznámenie podal. „Je to už dlhší čas, aj niekoľko rokov. Som už starší človek, nepamätám si,“ povedal v telefonickom rozhovore. Na otázku, aký má vzťah k ministerstvu vnútra, Lipšicovi, Klimekovi a Krajniakovi odpovedať nechcel. „Som znechutený našimi politikmi, ako občana ma uráža ich správanie,“ vyhlásil. Viac sa o veci zhovárať nechcel „Nebudem sa vyjadrovať. Obráťte sa na môjho právneho zástupcu,“ dodal Boldiš.

"Nakoľko náš klient, ako oznamovateľ, nemá v zmysle platnej právnej úpravy postavenie účastníka trestného konania, podrobnejšie informácie o tejto veci poskytnúť nevieme," uviedol advokát Martin Modlitba. Upresnil však, že trestné stíhanie vo veci bolo začaté ešte 20. septembra 2013.

Lipšic : Za obvinením stojí Penta

V utorok ( 2. septembra 2014) o 9 - tej hodine som prostredníctvom e-mailu oslovila Lipšica a Klimeka, aby sa vyjadrili k veci. Na otázky neodpovedali, na urgencie nereagovali. Keď som o 12 - tej hodine zverejnila tento článok, Lipšic k téme zvolal tlačovku v parlamente.  Keďže nemám príslušnosť k žiadnej redakcii, nedajú mi akreditáciu na vstup do parlamentu. Lipšicovi som tak nemohla položiť otázky.

Lipšic na tlačovej besede obvinil prokuratúru a políciu, že pracuje na pokyn finančnej skupiny Penta a Jaroslava Haščáka. Investigatívny novinár Tom Nicholson ho vraj varoval, že pre Haščáka bude vždy nepriateľom číslo jedna.

Lipšic priznal, že keď sa pred časom dozvedel, že sa „na neho niečo chystá“ a išiel to oznámiť generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Skonštatoval tiež, že Klimek a Krajniak si uznesenie o vznesení obvinenia prevzali iba v utorok.

Chcel moderný systém

Práve Lipšic, keď bol ministrom vnútra, rozhodol, že pre Slovensko je potrebné kúpiť nové zariadenia na odpočúvanie. „Máme tu systém, ktorý bol inštalovaný v roku 1997 Slovenskou informačnou službou počas pôsobenia Ivana Lexu. Ktovie, ako ten systém bol presne inštalovaný a či umožňuje alebo neumožňuje nelegálne odpočúvanie. To dnes nie je schopný na sto percent garantovať nikto,“ vyhlasoval ako minister.

Na návšteve v Izraeli

Pôvodne plánovalo Ministerstvo vnútra SR modernizovať súčasný odpočúvací systém. Lipšic dokonca podpísal zmluvu v hodnote 6 miliónov eur. Vo vtedajšej koalícii však prevládol názor, že bude efektívnejšie kúpiť nový. „Nakupujeme ho teda po dohode v koalícii a s predsedníčkou vlády,“ tvrdil tlačový odbor ministerstva v čase, keď mu šéfoval Lipšic.

Ministerstvo pri výbere oslovilo osem výrobcov odpočúvacej techniky, vrátane súčasného dodávateľa, ktorým je firma Verint Systems z Izraela. Touto firmou dodaný systém sa používa od roku 1995.

Súčasné odpočúvacie zariadenie neumožňuje napríklad sledovanie multimediálnych správ. Modernizácia systému mala priniesť spravodajským službám a polícii možnosť monitorovať aj Skype, MMS či dotykové telefóny, ktoré využívajú viaceré komunikačné aplikácie (Viber. WhatsApp a podobne).

Lipšic odôvodňoval nákup nového systému aj tvrdením, že Slovenská informačná služba môže kontrolovať, koho odpočúva polícia, Vojenské spravodajstvo, Kriminálny úrad Finančnej správy, Zbor väzenskej a justičnej stráže. Naopak to možné nie je, správcom systému je totiž Slovenská informačná služba.

V novembri 2010 Lipšic navštívil Izrael, aby sa stretol s predstaviteľmi spoločnosti Veritn. Sprevádzali ho Krajniak, policajný viceprezident Ľubomír Ábel a aj podnikateľ Miloš Žiak, ktorý je šéfom Izraelskej obchodnej komory na Slovenska.

Mimochodom, Žiak podniká s Františkom Borbélym, čelným predstaviteľom skupiny podsvetia – sýkorovci, ktorý je ako jediný z bossov z tejto partie na slobode.

Denník SME na ich spoločné aktivity upozorňoval už v auguste 2012.

V januári 2011 prišli zástupcovia izraelskej firmy do Bratislavy. Rokovaní s predstaviteľmi rezortu vnútra sa opäť zúčastnil aj Žiak.

Keď som sa na prítomnosť Žiaka na rokovaniach pýtala ešte ako redaktorka Nového Času Ministerstva vnútra SR, odpovedali mi: „Ministerstvo si nevyberalo a nemalo vplyv na to, kto bude prítomný za izraelskú stranu.“ A viac o rokovaniach povedať nechceli s tým, že ide o utajované skutočnosti.

Zmluva je tajná

Zmluvy a sprostredkovateľské zmluvy na dodávku odpočúvacieho systému spadajú pod zákon o ochrane utajovaných skutočností, a preto niektoré informácie o jeho nákupe dodnes nie sú známe. Zákon o verejnom obstarávaní tak dáva obstarávateľovi v takýchto prípadoch voľnú ruku, je prakticky bez akejkoľvek kontroly. Odpočúvací systém totiž patrí do režimu utajenia. Verejnosť sa tak oficiálne nedozvie, aká bola jeho skutočná cena.

Podľa viacerých zdrojov blízkych ministerstvu vnútra však v apríli a máji 2011 podpísal zmluvy s firmou ORGA - TRADE bývalý vedúci služobného úradu Klimek.

V spoločnosti je predsedom predstavenstva Rastislav Fábry, dlhoročný priateľ bývalého šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša, ktorý sa do roku 2011 angažoval vo firme Atemsec.

 Mojžiš v minulosti pôsobil aj ako vysoký funkcionár Slovenskej informačnej služby.

V marci 2011 denník SME priniesol informáciu, že Atemsec sa uchádzal o zákazku na údržbu odpočúvacieho systému.

Nový odpočúvací systém dodnes nefunguje.

"Za rezort vnútra môžeme konštatovať, že nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov dostupných na trhu pred odbornou komisiou. Nakúpený systém patril v tom čase k najlepším na trhu. Architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011, plánuje Ministerstvo vnútra SR vcelku využiť na jeho kompletné dokončenie a uvedenie do prevádzky. Rezort vnútra nemôže komentovať výšku škody a nevieme povedať, ako došlo k jej výpočtu vzhľadom na to, že plánujeme plnú funkčnosť systému vrátane už zakúpených súčasti," informoval tlačový odbor ministerstva vnútra, s tým, že akékoľvek ďalšie informácie týkajúce sa odpočúvacieho systému sú v režime utajenia.

Skryť Zatvoriť reklamu