Kauza svedka proti Mellovi a iným: Najvyšší súd neuznal zaujatosť sudcov z Nitry

Písmo: A- | A+

Sudcovia z Nitry, ktorí majú rozhodovať o prípade svedka proti Mellovi, Mišenkovi a ďalším sa namietali. Tvrdili, že by mohli byť zaujatí a kauzu súdiť nechceli. Na Najvyššom súde však neuspeli.

Usvedčoval veľké ryby v závažných prípadoch. Policajti sa chválili, že sa im podarilo objasniť kauzu, ako vražda bossa sýkoriek Petra Čongrádyho. Svedok však strážcov zákona zavádzal a výpovede si vymyslel.

Ešte minulý rok v septembri nitriansky prokurátor podal obžalobu na Okresný súd Nitra na svedka klamára – Jána Krajčíka.

„Obžaloba bola podaná pre trestný čin krivého obvinenia, krivej výpovede a krivej prísahy," potvrdil vlani v septembri médiám hovorca nitrianskeho krajského súdu Mário Pivarči.

Ján Krajčík
Ján Krajčík (zdroj: archív pir)

Krajčík vypovedal proti Viliamovi Mišenkovi, Karolovi Mellovi, Štefanovi Borkovi, Ľubošovi Ferusovi, Rolandovi Zdichavskému v kauze vraždy sýkorovského bossa Petra Čongrádyho. V máji 2012 policajnom tvrdil, že si Mišenka v roku 2004 objednal vraždu Čongrádyho a na čine sa podieľalali aj Ferus, Zdichavský, Borko a Mello.

V decembri 2013 vyšlo najavo, že Čongrádyho zabili iní muži. Mišenkovi a spol. obvinenie zrušili. Borko sedel v tejto kauze vo väzbe osemnásť, Mišenka desať mesiacov. Z vraždy Čongrádyho obvinili úplne iných mužov a niektorých medzičasom už aj odsúdili.

(Klamal aj v ďalších prípadoch. Viac si môžete prečítať pod čiarou na konci článku.)

Očiernil aj kolegu sudcov

Sudcovia z Okresného súdu Nitra na ktorý, podľa miestnej a vecnej príslušnosti prokurátor podal obžalobu, sa však namietali. Uviedli, že by pri rozhodovaní mohli byť zaujatí. A žiadali, aby o im kauzu odňali a dali na iný súd.

Dôvodom bolo, že Krajčík vyrobil falošné nahrávky, ktoré mali usvedčovať z korupcie nitrianskeho prokurátora na dôchodku. Policajti dokonca exprokurátora aj obvinili. Neskôr znalec povedal, že na nahrávkach nie je jeho hlas, trestné stíhanie prokurátora zastavili a Krajčíka obvinili z marenia spravodlivosti a krivej výpovede. Súd ho už odsúdil a dostal trest deväť rokov.

Vtedy sa sudcovia tiež namietali. Na zvukových záznamoch sa totiž v súvislosti s vymyslenou korupciou spomínal aj jeden z ich kolegov z Krajského súdu Nitra. Ich námietke na Najvyššom súde vyhoveli a o Krajčíkovom odvolaní rozhodoval Krajský súd v Trnave.

Teraz námietku neuznali

 V prípade krivej výpovede, kde ako poškodení figurujú Mišenka, Mello, Ferus, Borko, Zdichavský a ďalší Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí rozhodol inak.

 „ Podľa § 23 ods.1 Trest. por. trestná vec obž. Jána Krajčíka vedená na Okresnom súde Nitra sa tomuto súdu neodníma a rovnako sa neodníma ani Krajskému súdu v Nitre ako súdu II. stupňa v konaní o tejto veci,“ uviedol pre môj blog hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík.

Spis mal byť v stredu 24. februára 2016 expedovaný na Okresný súd Nitra.

--------------

Ďalšie klamstvá

Okrem výmyslov v kauze Čongrádyho Krajčík klamal aj v ďalších prípadoch. Prokurátor ho obžaloval aj za to, že uviedol lži o prípade vraždy Jána Krišku z jesene 2001.

 Polícia totiž považovala na základe Krajčírovej výpovede za strelca Slavomíra Selického. Objednať si ju mal podľa Krajíčokovej výpovede Mišenka. Ukázalo sa, že Selický bol v čase spáchania skutku hospitalizovaný v nemocnici v Chorvátsku.

Prokurátor zrušil obvinenie voči Selickému vo februári 2013 a prepustil ho z väzby. Za mrežami sedel niekoľko mesiacov. Obvinenie voči Mišenkovi však prokurátor zrušil vo februári 2014.

V októbri 2013 po svedkovi Krajčíkovi niekto strieľal. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pokusu o úkladnú vraždu. Ukázalo sa však, že udalosť si Krajčík vymyslel. Prokurátor vlani v auguste trestné stíhanie zastavil.

Skryť Zatvoriť reklamu