Kočner už 18 rokov podniká s exšéfom Zsuzsovej šoféra

Marian Kočner podniká s mužom blízkym k sýkorovcom, na vyššom riadiacom poste oficiálne pôsobil aj štruktúrach sýkorovskej SBS-ky a tam šéfoval aj šoférovi Aleny Zsuzsovej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Mariana Kočnera so sýkorovcami nespája iba kauza televízie Markíza, keď tam v auguste 1998 napochodoval so sýkorovskou SBS-kou DKFB (Detektívna kancelária Františka Borbélyho).

Kočner podniká s mužom, ktorý má blízko k tejto skupine a na vyššom riadiacom poste pôsobil aj v oficiálnych vyšších štruktúrach v DKFB. Ide o Róberta Baumana.

Sýkorky mu odovzdávali peniaze

Bauman figuruje v skupine sýkorovcov aj na mafiánskych zoznamoch, ktoré v roku 2011 unikli z polície. Kočner bol v týchto policajných databázach zaradený do skupiny piťovcov, v predchádzajúcich z roku 2005 patril podľa zoznamov práve k sýkorovcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bauman mal v rámci sýkorvskej SBS-ky veľmi blízko k Vladimírovi Mosnárovi, ktorý v tejto strážnej službe pracoval a aktuálne spoločne s Alenou Zsuzsovou čelí stíhaniu v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka z júla 2010.

Baumana spomínali aj v kauze sýkorovci na verejnom hlavnom pojednávaní s bossom Róbertom Lališom a spol. alias Kýblom. „Ja osobne som jak sa povie vypaľoval nejaké podniky, každý mesiac som vyzbieral dohodnutú sumu. Kýblovi som to neodovzdával, odovzdával som to na začiatku si nepamätám či som to odovzdával nebohému Faťolovi, hovorím je to strašne dávno, ale vrátim sa, že pár rokov naspäť pred mojim zadržaním tie peniaze som odovzdával Baumanovi,“ vypovedal vo februári 2015 Martin Kováč alias Rybička.

SkryťVypnúť reklamu

Kováč ďalej uviedol, že Bauman patril priamo pod Borbélyho. Podľa neho „Kýbel zistil od Baumana konečnú sumu so všetkých vyzbieraných peňazí, tak určil, že budete mať toľko, ale hovorím ja som vždycky dostal tak jak som mal dostať.“

Vražda exprimátora Hurbanova a Zsuzsová

Za vraždu Lászloa Basternáka je odsúdený iba bývalý esbeskár Štefan Kaluz, ktorý tiež pracoval v DKFB. Dostal trest 25 rokov. Motív a kto bol objednávateľ sa v tom čase zistiť nepodarilo.

Pred pár týždňami v prípade obvinili aj Basternákovho konkurenta Romana Ostružlíka, Zsuzsovú, Mosnára a ďalšieho esbeskára Ladislava Végha. Ostružlík, Zsuzsová aj Mosnár predtým v kauze vystupovali v pozícii svedkov. Zsuzsová robila predvolebnú kampaň Ostružlíkovi, Mosnár bol v čase vraždy náhodou v Hurbanove a Zsuzsová poslal na účet jeho družky po čine peniaze, vraj to bola pôžička. Zsuzosvá vypovedala, že s Mosnárom sa zoznámila tak, že raz mala defekt a on jej pomohol a neskôr jej robil šofér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zsuzsová je obvinená aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ďalší obvinený z tohto prípadu Zsoltán Andruskó spolupracuje s políciou. Tvrdí, že mu Zsuzsová mala povedať, že vraždu si u nej objednal Kočner.

Za pozornosť stojí aj to, že Zsuzsovú po vražde v Hurbanove policajti nerozpracovali. To, že o nej nemali až do zadržania pre obvinenie z vraždy Kuciaka potvrdil v nedávnej debate Aktulity.sk šéf protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian. Evidentne tak mala zabezpečené zaručené krytie.

Aktuality.sk v stredu tiež priniesli informáciu, že policajti sa dostali na stopu Zsuzsovej niekoľko mesiacov pred raziou na obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

Do firmy TRANZ-TEL a.s. Bauman aj Kočner vstúpil do firmy v rovnaký deň, v novembri 2001 a figurujú v nej dodnes. Akciovka vznikla v júni 1997 pod názvom Noram - AŽD, a. s. a v júli 1998 ju premenovali.

Keďže ide o akciovku nie je ľahké vidieť, kto ovláda akcie. Záujmy akcionárov (je ich zjavne viac, ak by bol iba jeden bol by zverejnený) má dohliadať dozorná rada, teda aj Bauman. Tá kontroluje, čo robí s firmou Kočner, lebo ten ako predseda predstavenstva rozhoduje, čo bude spoločnosť robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak Kočner a firmu ovláda cez akcie, tak si pravdepodobne dal do dozornej rady blízkych ľudí. Ak má akcie niekto iný, práve cez Baumana a dozornú radu kontroluje Kočnera.

Podľa Finstat mala firma v roku 2017 nulové tržby a majetok iba okolo 30 – tisíc eur. Z toho vyplýva, že buď sa tejto firme darilo v minulosti, alebo to je len formálna firma, možno na nejaký projekt, ktorý padol. Na čo inak, by bola firma, čo nič nerobí, nemá žiaden zisk a minimálny majetok?

Bauman v minulosti pôsobil vo firmách aj s Borbélym a aj s ďalšími ľuďmi, ktorých policajti zaraďujú k sýkorovcom a tiež pôsobili v DKFB. Bauman sa k jeho pôsobeniu vo firme, k jeho vzťahu ku Kočnerovi, Mosnárovi a Zsuzsovej vyjadriť nechcel.

SkryťVypnúť reklamu

Sídlo s Kmotríkom, Repákom aj advokátom Keményho

Firma TRANZ-TEL a.s. má podľa obchodného registra sídlo na Krížnej ulici 47 v Bratislave. Na budove na tabuľke v zozname firiem, ktoré tam sídlia chýba. „Majú tu iba sídlo, nenájdete ich tu“ odpovedala pani, ktorá vyšla z budovy, keď som pýtala na spoločnosť, v ktorej figuruje Kočner. Dá sa im poslať pošta, majú schránku. „Momentálne ju však nikto nepreberá,“ dodala.

V minulosti tam sídlila aj Kočnerova forma Gatex. Podľa obchodného registra si na adrese uvádza sídlo 15 firiem. Sú to aj firmy podnikateľa Ivana Kmotríka, ktorý v budove cez spoločnosti vlastní aj nebytové priestory. Firmy a aj advokátsku kanceláriu tam má i Dušan Repák. Repák zastupoval pred Ústavným súdom skupinu poslancov, ktorí žiadali zrušenie Špeciálneho súdu. V minulosti mal spor s exministrom spravodlivosti a vnútra Danielom Lipšicom. Exmanželka Repáka, Miriam Repáková je sudkyňa, ktorá rozhodovala v kauze Technopol.

V budove sídlia aj ďalšie advokátske kancelárie, napríklad advokáta Petra Jankovského, ktorý zastupuje Dušna Keményho, bývalého príslušníka Lexovej tajnej služby. Kemény šéfoval oddeleniu, ktoré kompromitovalo opozičných politikov a novinárov. Obvinený je kvôli podvodom s DPH. V jednom z predchádzajúcich blogov som písala o jeho možnom prepojení so Zsuzsovou.

Manželka Keményho advokáta Petra Jankovského, Monika Jankovská je prokurátorka v Bratislave, podľa viacerých zdrojov cez rodinné väzby má blízko k Pente. Ďalšou zaujímavosťou je, že Jankovský ako advokát vystupuje aj v prípade daňovej kauzy Zoltána Andruskóa.

Repák aj Jankovský v minulosti boli prokurátori.

Obžalovaný z krádeže nafty

Sýkorovská SBS-ka DKFB mala v minulosti zabezpečovať ochranu prístavu, podľa prokuratúry spolupracovala s organizovanou skupinou kradnúcou naftu z lodí. Róberta Baumana v októbri 2013 chytili policajti spolu s ďalšími mužmi pri akcii Dallas. Obvinili 14 osôb. Prípad je už na súde. „Obžalobu podávala generálna prokuratúra ešte v júni 2015 na osem obvinených,“ uviedla pre môj blog hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová, s tým, že „so šiestimi obvinenými bola uzavretá dohoda o vine a treste v samostatnom konaní.“

Podľa obžaloby kradli naftu tak, že posádky najmenej troch lodí vrátane kapitána poskytovali ďalším členom skupiny informácie o tom, koľko je na lodi pohonných hmôt a kedy bude vhodná chvíľa na ich prečerpanie, ako aj ďalšie logistické údaje. Ďalší členovia pristavili vozidlá, do ktorých v prepravných nádobách prečerpávali naftu z lodí, a potom ich vyvážali do garáži na distribúciu.

V skupine bol začlenený aj zamestnanec SBS-ky. Dokonca umožnil vstup vozidiel čo najbližšie k lodiam. Strážnik o krádežiach informoval aj vedenie služby, preto obvinili aj výkonného riaditeľa a administratívneho pracovníka. Tým, že nekonali a ešte si nechali za to zaplatiť, akoby odsúhlasovali tieto krádeže.

Skupine pomáhal aj pracovník colného úradu, ktorý poskytoval prehľad o pohybe lodí a tiež mal informácie o možných kontrolách. Úloha policajta spočívala v rozvoze nafty, šoféra robil skupine vo voľnom čase. Škoda je vyčíslená na viac ako 44 tisíc eur.

Následne spoločnosť Slovenská plavba a prístavy vypovedala DKFB zmluvu.

Bauman bol od novembra 2013 do februára 2014 z dôvodu obavy, že by ovplyvňoval svedkov a pokračoval v trestnej činnosti vo väzbe. Na slobodu ho pustil Krajský súd v Bratislave.

Pojednávanie v nedohľadne

Posledné hlavné pojednávanie na Okresnom súde Bratislava 1 vo veci krádeži nafty, v ktorej figuruje Bauman bolo vytýčené na 9. novembra 2018. „Bolo odročené na neurčito. Nakoľko zákonný sudca v tejto trestnej veci JUDr. Stanislav Dutko má od 1. februára 2019 prerušený výkon funkcie sudcu z dôvodu odchodu do starobného dôchodku, bude uvedená trestná vec, tak ako aj ďalšie jeho trestné veci Dodatkom Rozvrhu práce prerozdelené novým zákonným sudcom,“ informoval hovorca súdu Pavol Adamčiak. Nový sudca po oboznámení sa s prípadom zvolí ďalší postup.

Kto je Borbély?

František Borbély, ktorému SBS-ka patrila bol čelný predstaviteľ sýkorovcov. Zadržali ho v októbri 2014. Odpykáva si sedem ročný trest za drogovú trestnú činnosť, za to, že finančne prispel na to, aby podpálili auto jednému z piťovcov. K činom sa priznal a súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. V kauze vyberania výpalného v podniku u Matúša následne sudkyňa upustila od potrestania, lebo predchádzajúci trest považovala zo dostatočný. Na budúci rok v januári bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu. Kontakty mal na polícii, prokuratúre, súdoch v tajnej službe i politike.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu