Kšefty s obrazmi Warhola: Muža z kauzy zavlečenia Kováča ml. chcú obžalovať

Luboša Kosíka žiadajú obžalovať za vydieranie. V inej kauze vydierania už obžalobu podali. O pár týždňov ho čaká súd v prípade falšovania zmeniek. Kosík je známy z kauzy zavlečenia Michala Kováča mladšieho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Od februára do júna 2015 chcel podnikateľ Herbert Gorge 300-tisíc eur od biznisového partnera Martina Švajdu, s ktorým obchodovali s umeleckými dielami. Vyšetrovateľ tvrdí, že ho mal k zaplateniu prinútiť Ľuboš Kosík a ďalší muž.

Vlani v júni všetkých troch zadržali a obvinili z vydierania. Pri zásahu bol jeden policajt zranení a strážcovia zákona museli zastreliť psa. Kosík aj Geoge boli istý čas vo väzbe. Súd ich však po čase prepustil na slobodu. Prečo si môžete prečítať tu.

Ukázalo sa však napríklad, že Švajda predával obrazy Andyho Warhola, ktoré si požičal v múzeu Moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach. Riaditeľku galérie to stálo miesto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O celom prípade som podrobne informovala v článkoch na spravodajskom webe Aktuálne.sk (Viac si môžete prečítať tu: Prvý článok , Druhý článok, Tretí článok, Štvrtý článok )

V kauze vydieranie kvôli obrazom Andyho Warhola polícia už ukončila vyšetrovanie.

„V prípade obzvlášť závažného zločinu vydierania vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry skončil vyšetrovanie koncom minulého mesiaca návrhom na podanie obžaloby na dve osoby,“ uviedol pre môj blog hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Ide o Kosíka a Gorgeho. Tretiemu mužovi vyšetrovateľ obvinenie zrušil. 

O čo ide v prípade?

Podnikateľ Gorge oslovil Kosíka, lebo sa domnieval, že ide o policajta a má dostatočné právne vedomie. Myslel si, že nemôže dôjsť k protiprávnemu konaniu a vraj ho neinštruoval, ako postupovať. Chcel len vyriešiť pohľadávku, ktorá vznikla v rámci obchodu s obrazmi Andyho Warhola.

Gorge vo februári podľa vyšetrovateľa nútil Švajdu, aby mu dal 150-tisíc eur a mal ho udrieť do tváre a hovoriť, že mu „ho dostane do basy a pokazí mu život“, že „skončí totálne sám a všetci ho odvrhnú“. Švajda mu dal 140-tisíc eur. Po dvoch dňoch mu dal u advokáta podpísať dohodu o zverení peňazí. Dohoda hovorila, že Gorge poskytuje Švajdovi peniaze v troch častiach ako pôžičku.

SkryťVypnúť reklamu

Zavlečenie Kováča ml.

Kosík čelil aj obžalobe z trestného činu zavlečenia do cudziny Michala Kováča mladšieho. Podľa prokurátora im príslušník Slovenskej informačnej služby Michal Hrbáček v auguste 1995 prikázal, aby ho uniesli. Prípad sa nedostal pred súd, lebo Vladimír Mečiar, ktorý bol v tom čase zastupujúcim prezidentom, v roku 1998 vyhlásil amnestiu, ktorá sa vzťahovala na túto kauzu.

Švajda mu mal potom postupne dať 160-tisíc. V apríli 2015 sa Gorge telefonicky dohodol so Švajdom a stretli sa v kancelárii u jeho právnika. Švajda čiastočne dlh priznal a prejavil aj vôľu ho uhradiť.

Do prípadu sa zapojil Kosík a ďalší muž. Nútili Švajdu zaplatiť.

Kosík mu mal povedať, že bol v tejto veci splnomocnený, aby „ mu vybavili basu“, ukázali mu fotografiu jeho priateľky, že „na neho čakajú vlčiaci, ktorým vie dať povel“.

„V mojom veku a s mojimi skúsenosťami viem, že s pohľadávkami sú veľké ťažkosti. Keď idem do nejakého vymáhania, vždy ako prvé zisťujem, či sú vo veci notárske zápisnice, prípadne uznanie dlhu,“ vypovedal Kosík. V tejto veci ho oslovil kamarát, že by mohol „robiť pre Herberta“ on sám ho nepoznal. 

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa stretli, zisťoval, či je k dispozícii mandátna zmluva a notárska zápisnica. Navštívil právnika, a ten mu poskytol „nejaké zmluvy“ a bianko zmenky. Išli na stretnutie, Švajda vraj zdôrazňoval, že chce problém riešiť a tvrdil, že niečo z toho vrátil a niečo dlhuje. Voči Švajdovi vraj nikdy nepoužíval žiadne vyhrážky, ani mu nehrozil fyzickou silou.

Policajti však majú k dispozícii SMS-kovú komunikáciu medzi Kosíkom a Švajdom a aj medzi Gorgem a Švajdom.

„Predchádzala tomu aj moja snaha získať späť finančné prostriedky mimosúdne, alebo podaním žaloby na súd. Švajda mi spôsobil škodu 530-tisíc eur,“ povedal George. "Odkedy som mu dal peniaze na kúpu obrazov, mi vrátil 76-tisíc a ďalších 76-tisíc mi vrátil vo forme obrazu Hans Christian Andersen. Teda ešte mi má vrátiť 387-tisíc eur,“ tvrdil pred vyšetrovateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred obvinením Gorge dal advokátovi podklady na podanie trestného oznámenia na Švajdu. To však vyšetrovateľ odmietol.

Ďalšie vydieranie s Čapatým

Na Ľuboša Kosíka pred viac ako mesiacom podali obžalobu aj v ďalšom prípade vydierania. Podľa prokurátora chcel na jar v roku 2010 získať fiktívny dlh 2,4 milióna eur a objednal si u sýkorovca Juraja Billika alias Čapatého zbitie poškodeného a tak ho mal donútil zaplatiť.

Čapatý ho najskôr prinútiť vystaviť a podpísať tri zmenky na meno Kosíka, každú v hodnote 800-tisíc eur. Koncom septembra toho istého roku, muža prepadla ozbrojená skupina, vtrhli do jednej z herní v Malackách, hostia si museli ľahnúť na zem, vydieraného muža napadli a boxerom ho udierali do hlavy.

Orgány činné v trestnom konaní sa dozvedeli o spáchaní trestného činu na základe trestného oznámenia poškodeného majiteľa herne. 

Čapatý sa k spáchaniu trestného činu vydierania pre Kosíka dobrovoľne priznal a plne spolupracoval s políciou. Špecializovaný trestný súd schváli jeho dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. 

„Súd u obvineného upustil od uloženia súhrnného trestu, lebo trest uloženým skorším rozsudok Špecializovaného trestného súdu považuje za dostatočný,“ povedala hovorkyňa súd Katarína Kudjaková. A predchádzajúci trest bol osem rokov. Za založenie zločineckej skupiny.

Ako dopadli ďalší aktéri kauzy? Karol B. dostal 18 mesiacov a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo na 4 roky (Okrem toho totiž predtým šoféroval opitý.) Július K. dostal 18 mesiacov s podmienečným odkladom na 2 roky.

Tresty podľa prokurátora vychádza z príslušných ustanovení trestného zákona a boli určené aj s prihliadnutím na mieru spoluprácu obvineného v priebehu jednotlivých trestných konaní a tiež na ich predchádzajúce odsúdenia.

Posledný obvinený v prípade tiež požiadal o konanie o dohode o vine a treste, musel však byť vylúčený na samostatné konanie zo zdravotných dôvodov.

(Článok pokračuje pod šedým boxom.)

Kto je Čapatý

Do skupiny sýkoorvcov „nastúpil“ v roku 1996, keď sa vrátil z väzenia. Do partie ho priviedol Peter Čongrády alias Čongi, ktorý je už po smrti. „Vyčistili obchod,“ a za prvú „robotu“ dostal značkové tenisky. O rok neskôr začal slúžiť šéfovia gangu Róbertovi Lališovi alias Kýblovi a dostával výplatu15-tisíc korún, potom 1500 eur mesačne.

Policajti zadržali Čapatého v marci 2011 pre založenie zločineckej skupiny a prípravu vraždy sýkorovca s prezývkou Rezeň.

 Na jar 2013 sa spoza mreží rozhodol priznať k trestnej činnosti, ktorej sa dopustil. V liste adresovanom predsedovi senátu, ktorý prejednával prípad kde figuroval ako obžalovaný. Išlo o spomínaný prípad prípravy vraždy. Uviedol, že chce vypovedať. Spustil tak lavínu ďalších svedectiev.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svoje postavenie kľúčového svedka si užíva. Z väznice, kde si odpykáva osemročný trest, ho pravidelne aj niekoľkokrát mesačne vozia na výsluchy na políciu aj pojednávania na súdy.

„Kýblovi som bol sluha, poskok aj ochranka. Tri v jednom. Len riť si utieral sám,“ vyhlásil a tvrdí, že bol pri pätnástich vraždách,“ uviedol. Činy opisuje bez emócií a nazýva ich „robota“ alebo „špinavá robota“.

Prípad falšovania zmeniek

Vo februári 2015 Kosíka odsúdili na 14 rokov za falšovanie zmeniek za 2,4 milióna eur. Podľa prokuratúry dal sfalšovať podpisy na troch zmenkách svojho bývalého obchodného partnera. Rozsudok nie je právoplatný. Keďže sa Kosík odvolal, bude rozhodovať Najvyšší súd. Verejné zasadnutie je naplánované na 21. júna.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu