Kto je pán X zo spisu Gorila?

Písmo: A- | A+

Pohybuje sa okolo politikov, tajných, policajtov, podnikateľov, novinárov aj ľudí z podsvetia.

Článok bol pôvodne zverejnený 28.1.2015 o 19:00, mal karmu12.36, prečítaný bol 3854-krát a v diskusii pod ním boli štyri príspevky.

Niektoré informácie z tohto článku som zistila už v decembri 2012, iné na jar a jeseň 2013, hlavný aktér mi odkázal: „Cítim, že môžem mať problémy, ak neprestanete prijmem opatrenia.“ Neprestala som a zistila som ďalšie skutočnosti. V apríli 2014 som ho prvýkrát s otázkami oslovila zainteresovaných. Začali sa však diať veci....

Dostal som najrôznejšie odkazy, vraj ak text zverejním, zdiskreditujú ma, budú proti mne intrigovať a ohovárať ma, ba aj čosi horšie.... Pripravený článok som nepublikovala. Aj napriek tomu sa začalo očierňovanie mojej osoby a pociťovala som nátlak. Dnes viem, že nezverejniť text bolo chybou. Naviac sa v prípade objavili aj nové súvislosti. Niektoré z informácií tiež odzneli na verejnom hlavnom pojednávaní s gangom sýkorovcov.

Takže tu je článok:

Píše sa o ňom ako vplyvnom mužovi aj v spise Gorila zverejnenom na internete. Mal blízko k Slovenskej informačnej službe (SIS), v čase keď jej šéfoval Jozef Magala.Tajní ho medzi sebou volali aj pán X. Civilné meno má Peter Košč.

Peter Košč

Má dobré vzťahy s politikmi strany SMER – SD, tiež s vplyvnými podnikateľmi. Kontakty má s aj policajnými funkcionármi. Napríklad Jánom Vaľom – bývalým 1. viceprezidentom, dnes policajným pridelencom v Prahe a Petrom Krajíčkom – bývalým šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Ten je dnes už vo výsluhovom dôchodku.

Pozná aj mnohých ľudí z prostredia organizovaného zločinu. Napríklad o stretnutiach Košča s najvrchnejším šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom vypovedal na súde svedok Juraj Bílik alias Čapatý. „Košč sa s Lališom často stretávali u mňa v pizzeri ,“ uviedol. Ide o podnik pizzeria Slezák Rock Pub, bývalý Svenson pub na Mierovej ulici v Prievoze v Bratislave. Bolo to v období koncom roka 2010 a začiatku roka 2011. Košč mal podľa Čapatého auto Toyota Land Cruiser, požičal ho speváčke Tine. Vozidlo ukradli a Čapatý ho vypátral.

Košč komunikuje aj s mnohými novinármi, zisťuje na akých témach pracujú, čo chystajú ich kolegovia a dáva im najrôznejšie tipy.

Podniká aj v biznise bezpečnostných služieb. Podľa centrálneho registra zmlúv jeho firma získala viacero štátnych zákaziek. 

Po hlavnom meste chodí s ochrankármi, drsnými chlapíkmi, ktorí slúžili v cudzineckých légiách.

Od roku 2008 až do mája 2013 podnikal s Marekom Trajterom. 

Marek Trajter
Marek Trajter (zdroj: Jozef Habočík)

Trajter si podľa prokuratúry v roku 1999 objednal likvidáciu Romana Deáka u bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla. (Tento prípad sa prejenáva na Špecializovanom trestnom súde.)

Trajter do jednej spoločnosti vstúpil v roku 2008.Do druhej v roku 2009.Do tretej v roku 2011.Do štvrtej v decembri 2012. Do poslednej firmy vstúpil už v čase, keď boli sýkorovci obvinení z vraždy Deáka. Trajter mal dobré vzťahy s jedným sýkorovských vodcov Petrom Havašim alias Havalom. (Zavraždili ho v roku 2004.) Košč z firiem, ktoré mal spoločne s Trajterom odišiel krátko po tom ako Trajtera obvinili.

Otázky pre Košča

 • Kedy a ako ste sa zoznámili s Marekom Trajterom?

 • Aký je váš vzťah?

 • Kedy ste s ním boli v kontakte naposledy?

 • Prečo ste upustili od spoločných podnikateľských aktivít?

 • Kedy a ako ste sa dozvedeli, že je podozrivý z vraždy Romana Deáka?

 • Boli ste s ním v kontakte aj po tom ako ho obvinili, či už priamo, alebo sprostredkovane cez spoločných známych, či jeho príbuzných?

 • Ak áno, kedy a prečo?

 • Boli ste , alebo ste v kontakte s jeho advokátmi ?

 • Ak áno, kedy a prečo?

 • Prichádzali ste v období počas spoločného podnikania s Trajterom do kontaktu s Róbertom Lališom?

 • Aký bol medzi vami vzťah?

 • Kedy ste boli naposledy v kontakte s Lališom?

Odpoveď?

Na otázky neodpovedal. Dostala som odkazy, že ak informácie zverejním môžem očakávať útoky. Keď som Koščovi otázky o Trajterovi a aj Kýblovi poslala znovu, posielal mi ironické komentáre. Namiesto odpovedí napríklad poslal link na video animovaného filmu. Ryba pripomínajúca Nema, ktorá žije v akváriu v reštaurácii, všetkým nadáva a rozčuľuje sa. (Podľa všetkého tým narážal na moju prezývku Piraňa.) Tiež napísal, že ma má rád, moju prácu si váži a ostane mojim fanúšikom. „Som rád, že máme harmonický vzťah,“ dodal.

Lališ alias Kýbel s ochrankárom.
Lališ alias Kýbel s ochrankárom. (zdroj: archív pir)

Keď som sa Košča pýtala ešte raz, vyžiadal si viac času na odpovede. Tie však neposlal a už sa neohlásil. Z anonymnej adresy som však dostala link. Neznáma osoba, alebo neznáme osoby mi na americkom serveri vytvorili falošný blog. Na prvý pohľad javil ako moja prezentácia, no nemala som vplyv na jeho obsah. Blog mal slúžiť na moje očierňovanie. Dosiahla som čiastočné zmazanie, následne mi cez Viber prišla správa, že „to nie jediný server a „všetko“ zašlú politikom, novinárom, susedom. (Napokon prevádzkovateľ servera zmazal celý blog.)

Zverejnila som tieto články o bossovi sýkoriek Kýblovi: Prvý, Druhý.

Keď neznáma osoba, či neznáme osoby zistili, že sa nebojím, začali informácie „podhadzovať“ ľuďom, ktorých som vo svojich článkoch kritizovala, alebo ľuďom o ktorých vedia, že ma môžu „mať v zuboch“ a tí sú odhodlaní bojovať s celým svetom. Tiež ma začali ohovárať medzi novinármi a ďalšími ľuďmi z môjho okolia. Napokon ma vyšetrovateľ obvinil z ohovárania za článok z roku 2011 o bytovej mafii, ktorý som písala ešte pre denník Nový Čas. (Prokurátor obvinenie napokon zrušil.)

SIS , NBÚ, policajti

SIS označila v apríli 2014 moje otázky o prepojení Košča na Trajtera a Kýbla za klamstvo, konštrukciu a ohováranie. Len pripomínam, že podnikateľské aktivity Košča s Trajterom potvrdzuje výpis obchodného registra. To, že je Trajter obvinený je fakt. (Teraz je už obžalovaný.)

"K veciam nesúvisiacim s výkonom funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu sa nevyjadrujeme," povedala ešte v apríli 2014 Blažena Zimanová hovorkyňa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). NBÚ dnes vedie Magala. Ako som už spomenula, podľa spisu Gorila sa Košč okolo neho pohyboval, keď šéfoval SIS.

Bývalý šéf ÚBOKu Peter Krajíček na moje otázky neodpovedal.

„Dotyčný poskytol vyjadrenie, v ktorom informuje, že nemá záujem vyjadrovať sa k dohadom, subjektívnym názorom a neobjektívnym informáciám,“ odkázal Ján Vaľo cez tlačový odbor policajného prezídia. S tým, že na skutočnosti, s ktorými sa oboznámil pri plnení úloh Policajného zboru sa, vzťahuje povinnosť mlčanlivosti.

Dcéra advokátky dostala job

Trajterovu obhajobu v apríli 2014 prevzala Eva Mišíková, ktorá po štyridsiatych rokoch vymenila prokurátorsky talár za advokátsky. Zaujímavosťou je, že jej dcéra získala prácu v NBÚ. Stalo sa tak pár mesiacov pred tým ako Mišíková začala zastupovať Trajtera.

Fico

Košč sa spolu s Robertom Ficom vo februári v decembri 2011 zúčastnil krstu CD speváčky Tiny. Fico bol krstným otcom albumu. Video z akcie zverejnila na svojom webe strana SMER - SD. Na záberoch vidno pri Ficovi aj Košča. (2:25 – 2:41 a 3:00 - 3:07) Tlačový odbor Úradu vlády SR na otázky v apríli 2014 nereagoval, ani po viacerých urgenciách.

Košč s Ficom na krste CD Tiny
Košč s Ficom na krste CD Tiny  (zdroj: web strany SMER - SD)
Košč s Ficom na krste.
Košč s Ficom na krste.  (zdroj: web Čas.sk)

Nicholson

Investigatívny novinár Tom Nichlson vo svojej knihe Gorila na strane 136 – 137 napísal:

„Ešte pred rokom 2009 som sa začal stretávať s istým mužom – bol holohlavý, neustále sprevádzaný bodyguardom – ktorý poznal korupčné pozadie každého veľkého škandálu ešte skôr, ako sa celý škandál prevalil. Vedel som, že keď mu rozprávam o článkoch, na ktorých pracujem, je to skoro to isté, ako by som to verejne ohlásil celému svetu, ale mal toľko informácií, že mi neprekážalo túto cenu za ne zaplatiť. Viac ma trápilo, že som nemal ani najmenšie tušenie, kto to je a aké sú jeho motívy, prečo mi s mojimi článkami pomáha. V jedno popoludnie sa ma môj záhadný kamarát spýtal, ako ďaleko som sa dostal so spisom Gorila. Priznal som, že SME článok odmietlo a že sa obávam, že tento príbeh je nepublikovateľný. „Nuž, ak sa niekedy rozhodneš, že sa o tom nedá písať, som si istý, že by sa to dalo nejako speňažiť,“ povedal. „Nemusíš to len nechať v šuplíku. Nejakých päť, možno desať miliónov korún by sa dalo zohnať za to, že sľúbiš, že sa prestaneš v tomto spise rýpať.“ Zasmial som sa, tak ako sa niekto zasmeje nad absurdným návrhom, a jeho návrh som zamietol. Cítil som, ako som očervenel. „Veľa novinárov to tak robí, nie je na tom nič zlé...“ Ešte to párkrát skúsil, ale napokon ma nechal na pokoji. Krátko nato sme sa prestali stýkať, pretože mi odmietol prezradiť svoje meno, a ja som mal pocit, že ak v stretnutiach máme pokračovať, chcem vedieť, kto to je. A tak by medzi nami nastalo finálne hluché ticho, keby nebolo toho, že omylom poslal správu oznamujúcu narodenie svojej dcéry všetkým kontaktom, ktoré mal v telefóne, a teda aj mne. Pamätám si, ako som sa celý šokovaný zasmial, keď som si všimol priezvisko jeho dcéry – a uvedomil som si, že po celý ten čas bol mojím zdrojom spolupracovník riaditeľa SIS Jozefa Magalu. Uškrnul sa, keď som mu jeho chybu po voľbách v roku 2010 pripomenul, očividne si neuvedomil, že má v telefóne uložené kontakty ľudí, ktorí nepoznali jeho identitu. Poprel, že mi niekedy ponúkol sprostredkovanie predaja spisu, povedal, že mi len predkladal rôzne možnosti. Som však rád, že som nikdy nedal do slučky, ktorú uviazal, svoju hlavu.“

Tento opis nápadne pripomína Košča.

A na záver

Tento mesiac sa začal mega proces so sýkorkami. Počas pojednávania na povrch vychádzajú aj ďalšie súvislosti o najrôznejších prepojeniach. Verejnosť prítomná v súdnej sieni, ich môže počuť na vlastné uši. Prítomní novinári môžu čitateľom, divákom, či poslucháčom tieto informácie sprostredkovať.

Predpokladám, že po zverejnení tohto textu príde od neznámej osoby, či neznámych osôb ďalšia vendeta. Napríklad vo forme ďalšej diskreditácie a ďalšieho zastrašovania, či nátlaku.

Skryť Zatvoriť reklamu