Informácie o existencii falošných dokladoch odzneli z úst sýkoriek ešte minulý rok na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde s gangom na čele s Róbertom Lališom alias Kýblom v prípade založenia zločineckej skupiny a šiestich vrážd z 90-tych rokov minulého storočia.
Boss Kýbel bol v tom čase ešte na úteku. Skrýval sa od začiatku roka 2012, dolapili ho vlani v októbri v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. A pri sebe mal falošné doklady totožnosti.
Na pojednávaní na súde za prítomnosti početnej verejnosti minulý týždeň zo záverečnej reči prokurátora vyplynulo, že Lališ mal falošné doklady na meno Juraj Barna.
Podľa mojich zistení muž s takýmto menom existuje a na dokladoch boli uvedené jeho skutočné údaje – dátum narodenia aj adresa. Fotografia však bola Lališova.
„Dvojičky“
Do „čistého“ preukazu sa vpíšu údaje inej osoby, ale dá sa tam fotografia toho, pre koho je doklad určený. Ten sa potom odborne „zaleje“. Vyrábali sa tak najmä „fóliové“ občianske preukazy bielo-ružovo-zelenej farby. Takéto doklady sa volajú "dvojičky".
Chodil na pojednávania
Vplyvný a bohatý podnikateľ Marek Trajter pôvodne čelil obžalobe za to, že si u sýkoriek objednal vraždu Romana Deáka z októbra 1999. V čase keď ešte sedel na lavici obžalovaných sa muž s menom Juraj Barna zúčastňoval pojednávaní, sprevádzal Trajetorovu družku a minulý rok v marci bol aj pri jeho prepustení z väzby.

Chlap s menom Juraj Barna v minulosti figuroval v spoločnosti, kde pôsobil aj Trajter. V súčasnosti je konateľkou a spoločníčkou vo firme Trajterova družka.
Nie je známe, či Juraja Barna vedel o tom, že jeho údaje boli zneužité na výrobu falošných dokladov pre Kýbla.
Príbuzný vypovedal ako svedok
Príbuzný Juraja Barnu - Milan Barna, zase v kauze vraždy Deáka vypovedal ako svedok. V prospech Trajtera. Býva neďaleko od neho a bol prevádzkar v podniku „Tenis“ v Bratislave. Práve tam malo podľa svedkov dôjsť v lete 1999 k objednávke vraždy Deáka.
Senát špecializovaného trestného súdu vlani v júli trestné stíhanie voči Trajterovi zastavil. Dôvodom je, že skutok vraždy, ktorý sa stal v októbri 1999, je vo vzťahu k nemu premlčaný. Viac o prípade si môžete prečítať tu.
Doklady preverujú Nemci
„Vzhľadom na to, že hlavné pojednávanie ešte nie je právoplatne ukončené, nebudeme sa v súčasnosti vyjadrovať k informáciám, ktoré odzneli v rámci dokazovaniu na súde,“ uviedla k informáciám o falošných dokladoch hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Policajné prezídium tvrdí, že „v predmetnej veci koná nemecká polícia a k otázke sa vzhľadom na uvedené nemôže vyjadriť.“
Toto povedali sýkorky
Obžalovaný Martin Kováč s prezývkou Rybička priznal svoju vinu na účasti vraždy Romana Deáka a aj členstvo v zločineckej skupine. Vyhlásil, že Lališ mal falošné občianske preukazy a aj preukazy príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Na súde vypovedal, že jeho niekdajší šéf mal dať urobiť falošné doklady aj pre neho, Martina Bihariho s prezývkou Rus a Juriho Fejera alias Malého Rusa. „Neviem ako ostatným, ale mne také preukazy nikdy nedal,“ podotkol.
Fejer, ktorý patril do sýkorovského vražedného komanda na súde ako svedok tvrdil, že Kýblovi dal falošný občiansky Marek Trajter. "Kýbel mi ho ukázal, na fotke bol zarastený,“ opísal. Na aké meno bol doklad vystavený, povedať nevedel.
Martin Bihári alias Rus, ktorý tiež čelí obžalobe a bol rovnako dlhodobo na úteku na pojednávaní povedal, že najskôr mal len svoj doklad totožnosti. „Po prvom mesiaci (úteku - pozn. autorky) mi dal Lališ vyrobiť falošný občiansky preukaz na meno muža, ktorý chodieva do fitka vo Fiate,“ skonštatoval. Údaje mali podľa Biháriho slov získať policajti, známi Juraja Billika alias Čapatého. Ten tiež patril do skupiny a asistoval pri vraždách. „Kýbel mi povedal, že doklady sú od Mareka Trajtera,“ skonštatoval, s tým, že neskôr mu dal na to isté meno vyrobiť nové doklady aj vodičský preukaz s platnosťou do roku 2018.
Trajter ešte ako obžalovaný na pojednávaní poprel, že by dal Kýblovi falošné doklady.
Kýbel všetko popiera
Róbert Lališ na súde vypovedal, že nezaložil žiadnu skupinu, nedával ľuďom výplatu, nedával pokyny za usmrtenie, prezývky sýkoriek počul, ale on týchto známych volal menom. Tvrdil, že pre nikoho nezabezpečoval falošné doklady. Uviedol, že nemal kontakty na polícii a za informácie nikomu neplatil.
Predseda senátu čítal vyjadrenie znalca - psychológa, z ktorého vyplynulo, že Kýbel si myslí, že „všetko je to politika“. Aj to ako ho priviezli a bolo v médiách prezentované, je podľa neho „politické divadlo, horšie ako bolo s Ondrejčákom (Piťom)." Uráža ho, že ho kumpáni medzi sebou pre jeho krutosť volali Gestapák.
Prokurátor mu navrhol uložiť doživotný trest. Pojednávanie bude pokračovať v stredu záverečnými rečami obhajcov a obžalovaných.