Prokuratúra a polícia považuje päťdesiatročného Róberta Lališa s prezývkou Kýbel za najvyššieho šéfa skupiny podsvetia sýkorovcov. Schováva sa od začiatku roka 2012. Celé roky mu zabezpečovali krytie ľudia z najvyšších miest. Pomáhali mu tajní, policajti a vplyvní podnikatelia...
Sýkorovci fungovali od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Prvýkrát Kýbla obvinili až v lete 2012, avšak to sa už skrýval. Sudca na neho vydal prvý zatykač.
Mediá doteraz zverejnili iba fotografiu Lališa, ktorú im poskytla polícia v súvislosti s pátraním.

Získala som exkluzívne zábery na ktorých je Kýbel zachytený na jeseň 2008.

Krutý ako Gestapák
Kýblova zločinecká banda pôsobila v Bratislave, na Záhorí a v okolí Senca.Výpalné, vydieranie, drogy, vraždy, ako aj popravy na objednávku. Takýchto skutkov sa podľa prokuratúry dopúšťala partia sýkorovcov.
Viacerí členovia skupiny tvrdia, že sa z nej nedalo odísť. „Bol by zle dopadol a ak by chcel niekto vypovedať na polícii, Kýbel by sa to dozvedel,“ vyhlásil jeden z nich. Podriadení Kýbla pre jeho krutosť volali aj Gestapák.
Všetko nasvedčuje tomu, že Mikuláš Černák, ktorý je odsúdený na doživotie, doteraz označovaný za najsilnejšieho muža slovenského podsvetia, bol popri Kýblovi iba jedným z mnohých bossov.
Bio pracie prášky a „polystyrén“
Kýbel je nesmierne nedôverčivý a podozrievavý. Juraj Harvan, ktorého volali Zlatinko, zabezpečoval pre Kýbla nehnuteľnosti v čase, keď sa ešte pohyboval po Bratislave a rozkazoval svojej armáde. Na starosti mal aj logistiku a sledovanie ľudí.
Kýbel Zlatinkovi zakázal stretávať sa so závodovými osobami a inými členmi. Okrem Kýbla poznal Juraja B. alias Čapatého a Jurija F. s prezývkou Malý Rus. Čapatý slúžil Kýblovi 13 rokov a práve on sa rozhodol spolupracovať, prehovoriť o starých vraždách a usvedčuje ostatných. Malý Rus pod hrozbou smrti dlhé roky mlčal o tom, čo všetko pre Kýbla vykonával. K činom sa priznal, súd schválil jeho dohodu o vine a treste s prokurátorom. Za štyri vraždy dostal 20 rokov.
Kýbel sa po akciách, ale aj keď mal podozrenie, že „po ňom niekto ide“ často skrýval v tajných bytoch. Obľuboval také, ktoré majú bezpečnostné dvere aj mreže.
Vydrží sám veľmi dlhý čas. „Aj zakopaný v jame v lese, odkiaľ nevylezie,“ prehlásili jeho bývalí kumpáni.
Kýbel je mimoriadne poriadkumilovný a čistotný. „Bielizeň pral zásadne v bio pracích prostriedkoch. Pral každý deň, uprostred izby v tajnom byte bol vždy rozložený sušiak na bielizeň,“ opísal človek, ktorý Kýblovi po akciách nosieval do skrýší jedlo. Často žehlil. „Konzumoval iba špeciálne bio potraviny. Obľuboval špeciálne chlebíky – „polystyrén,“ dodal.
Jeden z jeho poskokov mu tiež pravidelne nosieval lieky na upokojenie z jednej lekárne v druhom bratislavskom okrese.
Kýbel s Harvanom komunikoval cez osobitný utajený mobil. Príkazy však dostával len osobne, medzi štyrmi očami. Cez telefón si dohadovali iba miesto a čas stretnutia. Čapatý vždy Zlatinkovi povedal, kam a kedy má prísť. Niekedy musel čakať aj niekoľko hodín, kým sa zjavila temná, tmavá postava Kýbla, aby od neho prijal ďalšie rozkazy.
Na dôležité stretnutia chodil Kýbel s blízkymi, ktorí vždy pred jeho príchodom skontrolovali priestor. Zaujímali sa o to, či na mieste nie sú nevhodné osoby, polícia alebo odpočúvacie zariadenie. Niekedy kontrolovali aj kanalizácie, či v nich nie sú ukryté nástražné výbušné systémy.

Útek
Kýbel sa začal skrývať začiatkom roka 2012. Vplyvný a bohatý podnikateľ Marek Trajter, obvinený z objednávky vraždy Romana Deáka z októbra 1999 v lete 2012, bol za Kýblom spolu s advokátom v úkryte na Morove. (Bolo to ešte niekoľko mesiacov pred tým ako v prípade došlo k obvineniu z Deákovej vraždy. Kýbla a spol. obvinili v septembri 2012, Trajtera v apríli 2013). Podľa výpovede svedka Kýblovi platil právnika Trajter.
Kýbel vravel, že vie, že polícia chce otvoriť prípad Deákovej vraždy a ponúkal mu úkryt. „Bál som sa, že ma zakope, tak som mu povedal, že sa skryjem sám,“ uviedol svedok.
Prečo sa podarilo mafiánskemu bossovi Kýblovi utiecť?
Kýbel má z čias Miroslava Sýkoru veľa známych nielen v Česku, ale aj v Poľsku a na Ukrajine. Dá sa predpokladať, že sa skrýva v niektorej z týchto krajín.
V minulosti v Brne podnikal, našiel si tam aj partnerku, s ktorou má dieťa. (S ďalšou partnerkou, ktorá žije v Bratislave má druhé dieťa.)
V Čechách má majetky napísané na chlapíka, ktorého volajú Franto. Ten pochádza z Bratislavy.
Je pravdepodobné, že za Kýblom do úkrytu chodia spojky.
Má dvoch verných priateľov, ktorí nie sú obvinení, a žijú si svoj život. Jeden z nich v minulosti pre Kýbla robil aj služby kuriéra, alebo zabezpečoval tieto kuriérske služby. Od šéfa nosil, či nechával nosiť odkazy obvineným, ktorí sa skrývali. Druhý Kýblov kamarát vystupuje ako úspešný bratislavský podnikateľ a a poskytoval mu podobné služby.
Isto však existujú aj ďalší, ktorí vždy boli v Kýblovej blízkosti, ale pôsobili „neviditeľne“.
Ďalšie obvinenia z vrážd
- Z vraždy Alojza Házyho z júna 1998 bol obvinený v apríli 2013.
- Z vraždy Róberta Holuba z októbra 1997 bol obvinený v júli 2013.
- Z vraždy Juraja Matzenauera z apríla 2000 bol obvinený v júli 2013.
- Z vraždy Maxima Malkartiho zo septembra 1998 bol obvinený v júli 2013.
- Z vraždy Dalera Hlavačku z mája 1999 bol obvinený v októbri 2013.
- Z vraždy Róberta Pála z novembra 2003 bol obvinený v októbri 2013.
- Z vraždy Eda Diniča z mája 1998 bol obvinený v októbri 2013.
- Z vraždy Róberta Diniča z októbra 1998 bol obvinený v októbri 2013.
- Z vraždy Miloša Piliara z jari 1998 bol obvinený vo februári 2014.
- Polícia preveruje informácie, že popráv by mohlo byť až 23.
Dezinformácie
„Je v Argentíne,“ usilovali sa osoby blízke sýkorkám zavádzať okolie, keď na Kýbla súd vydal prvý zatykač. Jeho blízki z prostredia tajných služieb a polície tiež vraveli, že je v Kosove, Srbsku či Albánsku. Ďalší zase tvrdili, že sa skrýva v Kambodži.
„Na jeseň 2013 policajti získali informácie o mieste pobytu Kýbla ďaleko za hranicami Slovenska – v Thajsku. Schovával sa medzi Slovákmi, ktorí tam dlhodobo žijú, ale tí ho bonzli,“ povedal človek blízky prostrediu polície. Dodal, že policajti pripravili akciu na jeho zadržanie, informácie však niekto vyzradil a Kýbel ušiel.
Existuje však aj možnosť, že oznámenie o Kýblovom pobyte v Thajsku sa nezakladalo na pravde, malo len zmiasť políciu a odpútať pozornosť. Jeho kamaráti z prostredia tajnej služby, v kriminálom prostredí a aj medzi novinármi mohli zámerne šíriť nepravdivé informácie o mieste jeho pobytu a čakať, čo sa bude diať.
Možné je aj to, že informáciu zámerne „vypustili“ policajti, aby mohli sledovať, aké budú reakcie Kýblovi oddaných ľudí.
Jeden z advokátov osoby blízkej sýkorovcom zase začal šíriť fámy, že Kýbla v lete 2013 videli v Bratislave.
Kýbel neovláda cudzie jazyky, anglicky hovorí veľmi zle. To mu sťažuje nenápadný pohyb v zahraničí. Svojim kumpánom zvykol vravievať: „ Naše deti sa musia učiť po anglicky, nemôžu byť ako my.“
Strata spojenca
V stredu 8. októbra 2014 na Panónskej ceste v Bratislave policajti zadržali jeho prvého námestníka Františka Borbélyho, ktorý bol ako jediný z vrchných predstaviteľov sýkoriek ešte stále na slobode. Podnikal najmä v gastronómii. Obvinili ho zo založenia zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti.
„Zisky z drogovej trestnej činnosti používali na podporu iných obvinených osôb na úteku,“ uviedol zástupca riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Martin Krčmárik. S tým, že túto trestnú činnosť polícia dokumentovala od roku 2012. Zadržanie Borbélyho súvisí s policajnou akciou, pri ktorej boli v januári 2013 zadržané iné osoby.
Borbélyho poslal sudca do väzby. Kýbel tak prišiel o verného spojenca. Odkázaný ostal na tých, ktorí mu celé roky zabezpečovali z najvyšších miest krytie, nechávali jeho kriminálne aktivity bez povšimnutia a pomáhali mu. A za garanciu beztrestnosti od neho ťahali informácie. Bez pomoci mocných osôb vyššie spomínané spojky už nemôžu pre Kýbla efektívne pracovať. Všetko však má svoje limity...
Na úteku je aj Rus
V rámci sýkorovského gangu šéfoval Sencu a okoliu Peter Havaši, prezývaný Havel. Popravili ho v júni 2004. Z jeho vraždy obvinili takáčovcov, súd ich však oslobodil. Rozsudok nie je právoplatný. Po Havlovej smrti región preberal Martin Bihári alias Rus. Ten je právoplatne odsúdený na 21 rokov. Obvinený z viacerých vrážd a iných násilností. Je na úteku a je na neho vydaný zatykač.