Môj ping pong s Lipšicom

Písmo: A- | A+

V uplynulých dňoch som zverejnila dva články, oba sa týkali Lipšica a jeho ľudí. Reakcia nenechala na seba dlho čakať.

Prvý bol o tom, že Lipšicových ľudí z čias, keď bol ministrom vnútra (2010 - 2012), obvinili v kauze nákupu odpočúvacieho zariadenia. Na moje otázky Lipšic neodpovedal ani po viacerých urgenciách. Keď som text zverejnila, zvolal tlačovku. Druhý bol o prepojení podsvetia na politikov a podnikateľov.

Lipšic vydal stanovisko, v ktorom spochybňuje moje články.

1. Tvrdí, že Miloš Žiak sa nezúčastnil delegácie, ktorá navštívila Izrael v súvislosti s nákupom odpočúvacieho systému. (Žiak je šéf Izraelskej obchodnej komory na Slovensku a podniká spolu s Františkom Borbélym, ktorý je podľa prokuratúry a polície čelný predstaviteľ sýkorovcov.)

2. Napáda môj zdroj, ktorý mi poskytol informácie o tom, že Marcel Klimek (bývalý vedúci služobného úradu na Ministerstve vnútra SR) a Milan Krajniak (bývalý poradca pre rómsku problematiku) sú obvinení. Napísala som totiž, že ma informoval zdroj "blízky advokátom obvinených." Lipšic tvrdí, že v čase zverejnenia článku obvinení žiadneho advokáta nemali. 

3. Vyhlasuje, že: "Kauza nákupu odpočúvacieho systému súvisí so snahou Ministerstva vnútra SR z roku 2010 zamedziť obchodovaniu s odposluchmi, ku ktorým dochádzalo vďaka zastaranému odpočúvaciemu systému z roku 1997."

4. Vo vyhlásení ma nazýva blogerkou.

Takže:

1. Koncom februára 2012 som sa ako redaktorka denníka Nový Čas prostredníctvom e-mailu obrátila s otázkami na Ministerstvo vnútra SR ohľadom nákupu odpočúvacieho zariadenia. Pýtala som sa aký má Ministerstvo vnútra SR vzťah s Milošom Žiakom a či bol prítomný pri rokovaniach v súvislosti s nákupom odpočúvacieho zariadenia...

O mojich otázkach sa dozvedel Borbély.

Po viacerých urgenciách mi vtedajší hovorca Gábor Grendel napokon 28. februára 2012 odpísal, že ministerstvo nemá so Žiakom žiaden vzťah. „Ministerstvo vnútra neurčuje, kto má byť na rokovaniach prítomný zo strany akéhokoľvek dodávateľa. Počas rokovaní o modernizácii alebo nákupe nového odpočúvacieho systému prebehli viaceré stretnutia na oficiálnej aj expertnej úrovni. Oficiálne rokovania sa uskutočnili na ministerstve vnútra. Expertné rokovania prebiehali na prezídiu policajného zboru a ďalších miestach,“ uviedol a dodal, že: „Podrobnosti nákupu odpočúvacieho systému podliehajú režimu utajenia v zmysle platnej legislatívy a nie je možné o nich informovať.“

Lipšic teda vo svojej reakcii na moje články zavádza. Žiak pri rokovaniach bol. A to, že nebol v delegácii za ministerstvo je nepodstatné. Ako vyplýva aj z odpovede z ministerstva zastupoval tam izraelskú stranu. Mal tak možnosť dostať sa k rôznym informáciám o obchode.

Účasť na stretnutiach v súvislosti s nákupom odpočúvacieho systému mi potvrdil v rozhovore v lete 2012 samotný Žiak. Tiež priznal, že ho s ministerstva o mojich otázkach informovali.

2. O tom, kto bol môj zdroj, hovoriť nebudem. Faktom však ostáva, že informácia, ktorú mi tento človek poskytol, bola pravdivá. Klimek a Krajniak boli v prípade obvinení. (Obvinili ich 14. augusta 2014. Článok som zverejnila 2. septembra 2014.) Priznávam však, že to nebola najvhodnejšia formulácia a mohla som napísať, že išlo o zdroj z právnických kruhov.

3. Lipšic vyhlasuje, že nové odpočúvacie zariadenie chcel kúpiť, aby zabránil kšeftom s odposluchmi v podsvetí. Zaujímavosťou však je, že sa v tejto súvislosti nevyjadruje k mojim slovám v článkoch o vzťahu Krajniaka k bývalému šéfovi Národného bezpečnostného úradu Jánovi Mojžišovi, ani o jeho kontaktoch so Žiakom. Mlčí aj o vzťahu prepojení Žiaka s Borbélym. Ticho je aj o tom, prečo sa Krajniak zúčastnil recepcie pri príležitosti projektu Stratené mesto, ktorá sa konala v Borbléhyho hoteli. Len pripomínam, že autorom projektu bola Izraelská obchodná komora na Slovensku, ktorej šéfom je Žiak. Donedávna sa fotkami pýšila fan page samotného hotela na Facebooku. Neskôr bola väčšina z nich odstránená.

Fotografie z recepcie

Milan Krajniak (vľavo)
Milan Krajniak (vľavo) (zdroj: facebook h.G.)
Marina Žiaková a Miloš Žiak čakajú pred hotelom na hostí.
Marina Žiaková a Miloš Žiak čakajú pred hotelom na hostí. (zdroj: facebook h.G.)
Izraelský veľvyslanec s manželkou
Izraelský veľvyslanec s manželkou (zdroj: facebook h.G.)
Žiak víta Tatianu Rosovú.
Žiak víta Tatianu Rosovú. (zdroj: facebook h.G.)
Ján Mojžiš s manželkou
Ján Mojžiš s manželkou (zdroj: facebook h.G.)
Manželia Žiakovci vítajú Jozefa Brhela s manželkou.
Manželia Žiakovci vítajú Jozefa Brhela s manželkou. (zdroj: facebook h.G.)

Medzi hosťami boli izraelský veľvyslanec na Slovensku J. E. Alexander Ben-Zvi, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo (SDKÚ-DS), starostka Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) , podnikateľ Jozef Brhel, o ktorom sa hovorí ako o mecenášovi strany SMER-SD, bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš, Zuzana Piussi, Albert Marenčim, viacerí intelektuáli či podnikatelia a ďalší. Na tejto zvláštnej akcii bol aj Milan Krajniak - v tom čase poradca pre rómsku problematiku na Ministerstve vnútra SR, ktorému šéfoval Daniel Lipšic (vtedy KDH, dnes nezaradený poslanec a predseda neparlamentnej NOVA).

Prítomnosť Freša a Rosovej sa dá vysvetliť. Samospráva sa totiž na projekte podieľala. Čo tam ale robil Krajniak z Ministersva vnútra SR?

4. Som novinárka, rovnako ako Tom Nicholson, aj on publikuje na blogu. Jeho Lipšic blogerom však nenazýva. (Nejdem tu rozoberať, kedy má človek status novinára, ale časy, keď z človeka novinára urobila príslušnosť k redakcii skončili.) Ukazuje to, že Lipšic má na ľudí dva metre.

Spája ich Roháč

Musím ešte zopakovať, že Žiak a Borbély sa zoznámili cez Jozefa Roháča. Roháč totiž za socializmu sedel za únos námestníka ministra zdravotníctva. Žiak a niektorí ďalší intelektuáli z neho potom chceli urobiť politického väzňa. Borbély zase poznal Roháča prostredníctvom najvyššieho bossa sýkoriek Róberta Lališa alias Kýbla. (Roháč je na Slovensku aj v Maďarsku podozrivý z viacerých vrážd. Sedí vo väzbe v Maďarsku. Kýbel je obvinený z desiatich vrážd. Je na úteku a je na neho vydaný zatykač.)

Bonus

Mimochodom v inom podniku, ktorý patrí Borbélymu a Žiakovi, je aj tzv. "disidentská miestnosť". Má pripomínať Nežnú revolúciu z roku 1989. Chcel ju tam mať Žiak. Ten bol pri zakladaní Verejnosti proti násiliu a bol aj poradcom prezidenta Václava Havla. V tejto miestnosti sa podľa fotografií z webovej stránky podniku so Žiakom stretli viacerí intelektuáli. 

Milan Kňažko, Miloš Žiak, Martin Bútora a Ľubomír Feldek
Milan Kňažko, Miloš Žiak, Martin Bútora a Ľubomír Feldek (zdroj: web reštaurácie L.)
Ján Budaj a Miloš Žiak
Ján Budaj a Miloš Žiak (zdroj: web reštaurácie L.)
Martin Bútora a Miroslav Kusý
Martin Bútora a Miroslav Kusý (zdroj: web reštaurácie L.)
Skryť Zatvoriť reklamu