Muž z kauzy takáčovcov chcel údajne zaplatiť Čečencom za vraždu advokáta

Polícia pred troma rokmi vyšetrovala prípad muža, ktorý údajne chcel dať zlikvidovať svojho advokáta za 30 – tisíc eur. Napokon sa však karta otočila a obvinili právnika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Polícia pred troma rokmi vyšetrovala prípad muža, ktorý údajne chcel dať zlikvidovať svojho advokáta za 30 – tisíc eur. Napokon sa však karta otočila a obvinili právnika. Podozrivý totiž začal tvrdiť, že advokát ho nútil prepisovať majetky.

Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky NAKA ešte v marci 2016 začal trestné stíhanie vo veci prípravy vraždy advokáta Juraja Almašiho. Mal ju plánovať jeho bývalý klient Tomáš Matovič. Podľa výpovedí svedkov si chcel na to najať rusky hovoriacich ľudí.

 Aktérom tejto kauzy je syn trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča, ktorého uniesli pred viac ako štrnástimi rokmi priamo z jeho reštaurácie Stará pošta v Trnave. Muži prezlečení za policajtov ho v auguste 2005 ho naložili do dodávky s ukradnutými evidenčnými číslami a od tej chvíle bol nezvestný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po rokoch jeho syn podal súdu návrh, aby otca vyhlásil za mŕtveho, čo sa v decembri 2014 aj stalo. Policajtom sa medzičasom podarilo únos podnikateľa vyšetriť. Zistili, že za ním stála kamarátka Matoviča staršieho Dagmar Pozdechová, ktorá sa chcela zmocniť jeho majetku.

Pozdechová bola dlho na úteku. zatkli ju až v júni 2010 v Českej republike. Tamojší policajti Slovenku obvinili v inej kauze. Išlo o vydieranie podnikateľov a lúpeže v štádiu pokusu, za ktoré bola odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní 11,5 roka. Pôvodne si nepodmienečný trest odpykávala v českom väzení, neskôr ju previezli na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

U nás ju odsúdili za únos Matoviča staršieho na tri roky. Súd jej uložil najnižší možný trest po tom, ako obžalovaná priznala svoju vinu. Telo Ladislava Matoviča sa ale dodnes nenašlo.

V súvislosti s kauzou únosu podnikateľa Matoviča sa rozvinul ďalší prípad, v ktorom figuruje bývalý advokát Matovičovho syna Juraj Almaši a jeho kolega advokát Peter Tóth. Dvojicu právnikov obvinili v januári 2017 v rámci kauzy takáčovci, v ktorej čelia obvinenia aj viaceré známe mená z tejto skupiny. Všetkých obvinených už z väzby prepustili a stíhajú ich na slobode.

Polícia tvrdí, že chceli jeho majetok

 Advokáti Almaši a jeho kolega Tóth podľa vyšetrovateľky v úmysle získať finančný prospech mali využiť obavy Tomáša Matoviča a predstierať zabezpečenie ochrany jeho majetku a života, čím ho mali podvodne primäť k prevodu nehnuteľností a zároveň ho mali prinútiť k vyplateniu finančnej hotovosti.

SkryťVypnúť reklamu

 Vyšetrovateľka tvrdí, že mali držať Matoviča násilím v hoteli, ktorý patrí jednému z obvinených advokátov. Matovič zo strachu pred advokátom a pred ďalšími prítomnými členmi zločineckej skupine mal ako dlžník podpísať fiktívnu zmluvu o pôžičke spolu s uznaním tohto dlhu vo forme notárskej zápisnice. Na tomto skutku sa mali podieľať aj traja bývalí policajti.

Práve spomínaní advokáti Matoviča pôvodne právne zastupovali v rozsiahlom civilnom konaní na súde kvôli majetku po otcovi.

 Kľúčoví svedkovia v prípade sú šéf piešťanských piťovcov Róbert Bíly a jeho kumpán Matúš Šelestiak odsúdený na osem rokov. Obaja sa nedávno dostali podmienečne na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia zachytila ich korešpondenciu ale aj zakázané hovory. Cez ne sa dohovárali ako budú v prípade vypovedať. Vyšlo najavo aj to, že poškodený Matovič im posielal do basy peniaze.

Teta zavolala advokáta

 V júli 2016 Matovičova teta, Anna Matovičová, kontaktovala prostredníctvom advokáta Tótha jeho kolegu Alamašiho. Domáhala sa stretnutia a na schôdzke im povedala, že synovec zaslal výhražná list Pozdechovej, pre ktorý bola vypovedať na polícii.

 Informovali ich o tom, že jej synovec si mal objednať vraždu Almašiho za 30- tisíc eur u Čečencov. Opísala, že to mal uviesť na stretnutí u iných právnikov, ktorí ju mali zastupovať v civilných konaniach. S jej synovcom tam bol prítomný aj ďalší muž, ktorý sa mal podľa tety vyjadriť, že by to vedel zabezpečiť. Tomáš vraj od nej peniaze na vraždu. Bála sa, že úmysel naplní, keďže prebiehalo dedičské konanie a synovec mal zdediť majetok po otcovi, ktorý mal hodnotu viac ako 2 milióny eur.

 Z rozhovoru s advokátmi Almašim a Tóthom existuje zvukový záznam. Matovičová svoje slová potvrdila aj pri výsluchu na polícii.

Keby zomrel, všetko by sa vyriešilo

Vypovedali aj advokáti, u ktorých sa mal Matovič podľa svojej tety vyjadriť, že dá Alamašiho zlikvidovať. Tí ale počas výsluchu tvrdili, že si nič také nepamätajú.

Vyšetrovateľ vypočul aj ďalšieho muža, ktorí bol spolu Matovičom na stretnutí u advokátov a mal sa vyjadrovať na Almašiho adresu. Uviedol, že na stretnutí u právnikov povedal iba ,že „má ľudí, ktorí by mu (Almašimu) vedeli dohovoriť“ a na vysvetlenie pri výsluchu dodal, že nemal na mysli žiadnu likvidáciu, žiadne vydieranie, ani žiadnu fyzickú ujmu, iba „klasický dohovor od vplyvných ľudí.“

Tento muž bol však s Matovičom aj u exekútora, riešiť jeho dlžobu. Exekúciu inicioval práve Alamaši. Tam sa mal zase vyjadriť, že „ Rusi sú schopní za 30 – tisíc urobiť čokoľvek.“ Na polícii to povedala koncipientka exekútora, nevedela však uviesť, z akého dôvodu sa takto Matovičov doprovod vyjadril. Exekútor vypovedal, že tento muž vraj pomáha Matovičovi s biznisom s občanmi Ruskej federácie.

Pred ďalšími svedkami sa zase Matovič mal vyjadriť „že by bol najradšej, keby Almaši zomrel a tým, by sa všetko vyriešilo. Na polícii tvrdili, že išlo o vyjadrenie v zlosti a nikto z nich im neprikladal vážnosť.

 Matovič pri výsluchu svoje vyjadrenia v zlosti potvrdil, no dodal, že by niečoho takého nebol schopný a že veci s Alamšim už celé roky rieši právnou cestou.

V minulosti na Almašiho podal viaceré trestné oznámenie a dal aj podnety na advokátsku komoru. Obaja mali medzi sebou dlhodobé nezhody ohľadom majetkového vysporiadania v spoločnosti, ktorú Matovič zdedil po otcovi. Tieto spory sú predmetom viacerých civilných súdnych konaní.

Nasadili aj odposluchy

Počas vyšetrovania sudca vydal aj príkazy na odposluchy. „Boli získané informácie, ktoré sa vzhľadom na ich obsah javili ako pravdivé a potvrdzujúce, že mohlo dôjsť k príprave vraždy poškodeného Juraja Alamašiho,“ uviedol vyšetrovateľ. Podľa vyšetrovateľa výpoveďami svedkov boli však tieto skutočnosti spochybnené, ale hlavne jednotliví aktéri pri výsluchoch ozrejmili skutočnosti, ako boli vyjadrenia myslené.

„Z doposiaľ vykonaného dokazovania vypláva, že možnou pohnútku oznamovateľa oznámiť predmetný trestný čin, ktorého sa mal dopustiť Tomáš Matovič, bola pomsta voči menovanému z dôvodu ich vzájomných pretrvávajúcich konfliktov,“ napísal v uznesení vyšetrovateľ a v októbri 2016 však trestné stíhanie zastavil. Konštatoval, že Almaši pri podávaní trestného oznámenia vychádzal najmä z vyjadrení Anny Matovičovej, ale táto skutočnosť nebola nijako objektivizovaná. 

Almaši podal proti rozhodnutiu sťažnosť. V decembri 2016 ju prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry zamietol.

 Ako som už v úvode spomenula, v januári 2017 Almašiho obvinili v kauze takáčovci. Policajtom sa ho však vtedy zadržať nepodarilo, neskôr sa prihlásil sám a vo väzbe bol niekoľko týždňov. Paradoxne oba prípady, prípravu vraždu advokáta aj ten, v ktorom je obvinený dozoruje ten istý prokurátor.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  350
  •  | 
  • Páči sa:  449x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu