AKTUALIZOVANÉ 6. 2. 2017 o 14,13 hod. o vyjadrenie prokuratúry.
Obvinený v kauze takáčovci Jozef Walzer alias Tatranka je vo väzbe od mája 2016 a 26. októbra 2016 začal vypovedať proti bývalým kumpánom.
Hovorí však aj o tom, že partia vyberala výpalné v podnikoch ministra vnútra Roberta Kaliňáka, jeho kamaráta dnes už policajta Róberta Pintéra, ktorý zastáva významný post na ministerstve vnútra a bývalého dvojnásobného ministra Jána Počiatka. (Písala som o tom tu.)
Vo výpovediach tiež spomína, že takáčovci mali dávať úplatky prokurátorom aj sudcom. Vo výpovedi uvádza aj Štefana Harabina z Najvyššieho súdu. (Písala som o tom tu aj tu .)
Chronológia kauzy
- Minulý rok v máji vyšetrovateľ obvinil mužov z mafiánskej skupiny takáčovci. Ide o takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodol, že pôjdu do väzby.
- Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal predĺžiť základnú sedemmesačnú lehotu väzby, ktorá mala skončiť v januári 2017.
- Sudca Špecializovaného trestného súdu 9. novembra 2016 však prepustil troch obvinených na slobodu, niektorým zrušil kolúznu väzbu ( ovplyvňovanie svedkov) a ostatným ju predĺžil ju len do marca 2017.
- Prokurátor tak podal sťažnosť. Sťažnosť podali aj obvinení, ktorých chcel nechať sudca za mrežami. Okrem obvineného Jozefa Walzera s prezývkpu Tatranka.
- Pri predlžovaní väzby prokurátor argumentoval skutočnosťami, ktoré vo výsluchoch uvádza práve obvinený Jozef Walzer.
Senát Najvyššieho súdu 22. novembra 2016 pre všetkým obvineným v kauze takzvanej južnej vetvy okolo Tibora Füleho , teda aj Walzerovi väzbu predĺžili do júla 2017.
Uznesenie som získala na základ zákona o slobodnom prístupe k informáciám. (Celé rozhodnutie si môžete prečítať tu.)
Ako vypláva z rozhodnutia Najvyššie súdu, prokurátor argumentoval, aj tým že výpovede spolupracujúceho obvineného Walzera bude potrebné preveriť.

„Osobitne pritom poukázal na to, že obvinený popísal činnosť jednotlivých členov zločineckej skupiny aj s ohľadom na ovplyvňovanie trestného konania, ku ktorému malo dochádzať, a je tu dôvodná obava, že aj z jeho strany, napriek spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní, by mohlo dôjsť k takzvanému kolúznemu správaniu, či už na základe dobrovoľnosti alebo nátlaku na jeho osobu. Obvinený pritom v minulosti kolúzne konal,“ cituje senát prokurátora v rozhodnutí.
O mesiac mal už prokurátor iný názor.
„Obvineného Walzera prikázal prepustiť z väzby na slobodu najmä s ohľadom na jeho spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ povedal môj zdroj.
Tatranka sa spoza mreží sa dostal ešte 22. decembra 2016.
Z Úradu špeciálnej prokuratúry v priebehu pracovného týždňa na otázky k tejto téme nereagovali.
"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti poskytovať k tejto trestnej veci podrobnejšie informácie, " reagovala v pondelok 6.februára na moje otázky hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana
Tökölyová.
Akcia Aladin
Národná kriminálna agentúra v nedeľu 29. januára vykonala v Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom kraji ďalšiu rozsiahlu akciu zameranú na skupinu takáčovcov. Názov mala Aladin.
Vykonali viac ako 40 domových prehliadok a prehliadok iných priestorov. Obvinili 21 ľudí. Ide o trestné činy založenia zločineckej skupiny, u niektorých aj z hrubého nátlaku a podvodu. Nie všetkých sa však podarilo zadržať.
Obvinili aj šéfa skupiny Ľubomíra Kudličku, ktorého volajú Kudla, či Rabín. V čase razie nebol doma, na polícii sa následne prihlásil sám.
Medzi obvinenými je aj policajný funkcionár z Národnej kriminálnej agentúry.
Sudca špecializovaného trestného súdu vzal Kudličku do väzby z dôvodu obavy, že by ovplyvňoval svedkov a pokračoval trestnej činnosti.
Z 13 obvinených vzal sudca do väzby šesť mužov. Dvoch z dôvodu obavy, že by ovplyvňovali svedkov a pokračovali trestnej činnosti. Štyroch z dôvodu, že by ovplyvňovali svedkov. Sedem mužov zo zadržania prepustil. Obvinení aj prokurátor podali sťažnosti. Rozhodovať tak nude Najvyšší súd.
Walzer medzi obvinenými v tomto prípade nie je.
Polícia ani prokuratúra sa k prípadu zatiaľ bližšie nevyjadrili.