Obelix od piťovcov je definitívne bez viny

Písmo: A- | A+

Rastislav Horváth prezývaný Obelix na verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR neprišiel. Požiadal o konanie v neprítomnosti. Senát Igora Burgera odvolanie prokurátora proti oslobodzujúcemu rozsudku Špecializovaného trestného súdu zamietol. Obelix je tak definitívne bez viny. Verdikt je právoplatný.

Obžaloba pripisovala Rastislavovi Horváthovi alias Obelixovi osem skutkov. Založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, ich držanie a obchodovanie s nimi. Nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Útok na verejného činiteľa.

Pôvodne bol obvinený v partii spolu s Jurajom Ondrejčákom alias Piťom a spol. Bol však na úteku, vylúčili ho tak na samostatné konanie.

„Horváth bol v skupine známy ako človek, čo vie zabezpečiť zbrane a výbušniny. To mi povedali ľudia, ktorí boli v tejto skupine starší ako ja. Tie nám aj zabezpečil. Niekedy v roku 2010 sme organizovali a vykonali útok na Netvora (poz. autorky Róberta Trajkova) , ktorý nám v tom čase robil problémy, lebo sa snažili ovládnuť región, v ktorom sme pôsobili my," vysvetľoval na jednom zo súdnych pojednávaní ma Špecializovanom trestnom súde korunný Kľúčový svedok Viktor Maceják. Ten tiež patril do partie, keď sa však dostal do problémov so zákonom začal spolupracovať s políciou

Rastislav Horváth alias Obelix
Rastislav Horváth alias Obelix 

Obelix vinu odmietal. „Beriem to tak, že Maceják ma obvinil kvôli Ondrejčákovi, neviem prečo je to tak. Ondrejčáka poznám zo základnej školy, poznám ho celý život. Bohužiaľ, pohádali sme sa v roku 2008 na Silvestra, od vtedy sme spolu neprehovorili. S tým človekom nastal zlom, keby Ondrejčák ležal na smrteľnej posteli a ja mu mám podať živú vodu, tak ani pre ňu nepošlem, tak sme sa povadili, povedal na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde Obelix, s tým, že nie je teda reálne, aby s Ondrejčákom spolupracoval na zháňaní nejakých výbušnín, ktoré mali byť použité v roku 2010.

 V decembri 2013 Špecializovaný trestný súd Obelixa, ktorý bol vylúčený na samostatné konanie oslobodil. „Nebolo dokázané, že sa stali skutky, pre ktoré je obžalovaný stíhaný, " povedal predseda senátu Roman Púchovský. Prokurátor podal odvolanie a žiadal prípad vrátiť späť na Špecializovaný trestný súd na ďalšie prejednanie.

Oslobodzujúci verdikt súdu svedka Macejáka pobúril. Napísal tak list na Najvyšší súd SR. Tvrdí, že sudca Špecializovaného trestného súdu samu posmieval. Predseda súdu takéto obvinenia odmietol, sám bol v senáte , ktorému predsedal Púchovský.

Šéfa skupiny Juraja Ondejčáka alias Piťa Špecializovaný trestný súd tento rok v máji odsúdil na 18 rokov aj na základe svedectva Viktora Macejáka. Niektoré zo skutkov (výbuch domu a auta Netvora a ďalších) boli totožné so skutkami na ktoré prokurátor pripisoval aj Horváthovi.

Definitívny verdikt

Senát Najvyššieho súdu SR má názor Špecializovaný trestný súd náležitým spôsobom odôvodnil Horváthove oslobodenie. Správne vyhodnotil výpovede spolupracujúcich svedkov, takzvaných kajúcnikov medzi, ktorých patrí aj Maceják. Tie nestačili, lebo žiaden iný priamy, alebo nepriamy dôkaz o tom, že by Horváth páchal trestnú činnosť nie je. Tiež poukázal na neurčité pojmy v obžalobe, ako v presne nezistenom čase, na presne nezistenom mieste....

 „Nemôžu pre uznanie viny stačiť len výpovede spolupracujúcich osôb, nemožno vylúčiť ich účelovosť a snahu získať výhody pri vlastných trestných stíhaniach,“ povedal sudca Igor Burger a dodal, že rovnako nie je možné prihliadať na rozhodnutie iného senátu aj keď za tienisté isté skutky, bola inému uznaná vina, lebo tam môže byť širšia dôkazná situácia.

Skryť Zatvoriť reklamu