Plešatý od takáčovcov pred policajnou raziou ušiel. Videli ho Györi

AKTUALIZOVANÉ Keď policajti robia raziu na mafiánske gangy a chcú zadržať viacerých podozrivých, stáva sa, že sa im nepodarí dolapiť všetkých. Henrich Szűcs alias Plešatý od takáčovcov ušiel. Ešte dva mesiace pred akciou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

AKTUALIZOVANÉ 10. mája o 15,30 - vyjadrenie hovorcu Krajského súdu v Bratislave a vyjadrenie polície.

Vo februári 2010 sa konala razia na senecké sýkorky. Ich boss Martin Bihari alias Rus dostal echo a pár dní predtým ušiel. Napokon ho zatkli. Po viac ako štyroch rokoch. V novembri 2011 lapali piťovcov, jednému sa podarilo zmiznúť. Rastislava Horvátha prezývaného Obelix zadržali v marci 2013. Zdúchol aj boss bossov Róbert Lališ zvaný Kýbel. Keď v júli 2012 súd na neho vydal zatykač, skrýval sa už niekoľko mesiacov. Aj jeho však napokon vlani v októbri chytili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A takáčovci...

Minulý týždeň prebehla policajná razia na mužov zo skupiny takáčovci - takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Fűleho. Henrich Szűcs s prezývkou Plešatý však medzi nimi nebol, aj keď je na zozname obvinených.

Policajti majú k dispozícii svedka, ktorý opisuje ako si tákáčovci v hotelovom trezore schovávali peniaze na útek. Keď sejf teraz prehľadali, žiadne peniaze nenašli.

Svedok spomína, že keď Szűcs aj ďalší, dostali informácie o možnom zadržaní, ušli do zahraničia, najčastejšie do Maďarska. Vrátili sa, až keď im spriaznený expolicajt s prezývkou Dedo, ktorý mimochodom tiež figuruje medzi obvinenými, zistil, že im nič nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu

 „Takýchto útekov bol minimálne desať,“ vypovedá svedok.

Ďalší svedok opisuje, že Szűcs sa ukryl asi pred dvomi mesiacmi. Stalo sa tak potom, ako začal jeden muž zo skupiny spolupracovať s políciou a usvedčovať parťákov.

„Stretával som sa s ním v Györi v Maďarsku,“ hovorí svedok.

Z policajného prezídia na moje otázky v súvislosti s útekom Szűcsa a podnetom na vydanie zatykača neodpovedali. O 15,30 zaslali odpoveď: "Môže potvrdiť, že polícia po jedenom z obvinených (Henrich S.) intenzívne pátra a počas policajnej akcie ho nebolo možné zadržať. Okrem pátrania preto využíva aj všetky dostupné opatrenia na jeho zadržanie."

„V tomto štádiu prípravného konania, nebudeme poskytovať bližšie informácie, aby nedošlo k mareniu vyšetrovania,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

SkryťVypnúť reklamu
Henrich Szűcs alias Plešatý
Henrich Szűcs alias Plešatý (zdroj: archív pir)

Na Špecializovanom trestnom súde návrh na vydanie zatykača na Szűcsa neevidujú .

„ Henrich Szűcs na prvom stupni riadiaco – výkonnej zložky vetvy podlieha priamo Tiborovi Fűlemu a minimálne od roku 2006 pácha prevažne ekonomickú trestnú činnosť a na ňu nadväzujúcu násilnú trestnú činnosť, prostredníctvom jemu podriadených,“ uvádza vyšetrovateľ.

Vyšetrovateľ ďalej menuje šesť osôb, ktoré mu podliehajú. Muža, ktorý zabezpečuje v prospech vetvy „všetku agendu" súvisiacu s ekonomickou trestnou činnosťou v Maďarsku, ochrankára, „spoľahlivého bieleho kôňa“, ktorý riadi ďalšie „biele kone", policajta aj už spomínaného expolicajta.

Obvinený je zo založenia zločineckej skupiny, vydierania, poškodzovania cudzej veci a krivej výpovede. Skutky sa stali v období rokov 2006 až 2012.

Zadržali ho v októbri, sudca ho pustil

Keď Szűcsa zadržali vlani v októbri, kvôli obvineniu z vydierania, sudca ho do väzby nevzal.

SkryťVypnúť reklamu

"Väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka," informoval vtedy hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak.

Sudca z Okresného súdu Bratislava 1 mu uložil aj primerané obmedzenia a povinnosti a to najmä: zákaz vykonávať činnosť, pri ktorej došlo k spáchaniu trestného činu, zákaz stretávať sa s poškodeným a ďalšími svedkami v predmetnej veci, zákaz priblížiť sa k poškodenému na vzdialenosť menšiu ako päť metrov, zákaz kontaktovať sa akýmkoľvek spôsobom s poškodeným. 

Prokurátor sťažnosť nepodal. Szűcs sa tak dostal na slobodu.

„Vec bola prijatá probačným a mediačným úradníkom Okresného súdu Bratislava 2 dňa 27.októbra 2015,“ uviedol pre môj blog dnes hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak. Szűcz bol na probáciu predvolaný písomne a k probačnému úradníkovi sa dostavil.

Hovorca ďalej vysvetli, že "menovaný predložil mediačnému úradnikovi uznesenie okresnej prokuratúry Bratislava 1 zo dňa 19.10.2015 , ktorým prokurátor rozhodol o zrušení uznesenia o vznesení obvinenia v časti - bod 2."

"Na základe uvedeného uznesenia o zrušení obvinenia bola probácia menovaného ukončená,“ dodal Adamčiak.

 Južná vetva

„Tibor Fűle podlieha najvyššie postavenému členovi zločineckej skupiny takáčovci - osobe pod prezývkou Kudla,“ tvrdí vyšetrovateľ. Označuje ho za šéfa vetvy skupiny, ktorá minimálne od roku 2006 pôsobí v južnej časti Západného Slovenska, v mestách Šamorín, Dunajská Streda, Galanta, Komárno.

„Koordinuje a usmerňuje činnosť nižšie postavených členov, ktorí plnia jeho pokyny a činnosť vykonávajú s jeho výslovným súhlasom a vedomím, pričom už nevykonáva žiadne čiastkové činnosti a ostatný členovia mu odovzdávajú zisk z trestnej činnosti,“ konštatuje vyšetrovateľ.

Členská základňa zločineckej skupiny všeobecne známej ako takáčovci ma vrátane vetvy hlavného obvineného Fűleho, podľa policajných zistení ďalších viac ako 100 neznámych členov. Policajti nepoznajú totožnosť všetkých.

V tejto kauze vypovedajú dvaja kľúčoví svedkovia, ktorí pôsobili vetve Fűleho. Opisujú viaceré skutky aj hierarchickú štruktúru gangu. Vypovedajú nie len o násilnej a majetkovej trestnej činnosti, ale aj o ekonomickej trestnej činnosti.

Ďalší traja svedkovia mali k takáčovcom blízko, vypovedajú o štruktúre partie po smrti jej zakladateľa Jána Takáča. Dozvedeli sa o tom sprostredkovane od mužov zo skupiny. Spomínajú aj zvyky gangu ako napríklad pravidelné ranné porady v bratislavskom nákupnom centre a hoteli.

Razia na takáčovcov

  • 2. mája sa v Bratislave a okolí konala policajná razia. Zadržali 14 osôb. Neskôr polícia uviedla, že ich zadržala 15. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia vyšetrovateľ obvinil 16 mužov.
  • 3. mája prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal návrh na súd a žiadal väzbu pre 13 obvinených.
  • 5. mája sudca Špecializovaného trestného súdu poslal všetkých za mreže, z dôvodu obavy, že by ovplyvňovali svedkov a pokračovali v páchaní trestnej činnosti. Prokurátor podal sťažnosť, keďže väzbu žiadal aj z dôvodu obavy úteku. Sťažnosti si podali aj obvinení. Rozhodovať tak bude Najvyšší súd.
Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu