AKTUALIZOVANÉ dňa 25.11.2018, o 15,28 hod.
Dušan Kemény s krycím menom Pastucha bol príslušník ŠtB a Slovenskej informačnej služby. Za čias Ivana Lexu šéfoval obávanému 52.oddeleniu, ktoré bolo zamerané na kompromitáciu opozičných politikov a novinárov.
V auguste 2015 policajti Keményho sledovali. Plánovali ho zadržať kvôli podvodom s DPH. V úradných záznamov je zaznamenané, ako z domu odnášal zbrane a dokumenty.
Keď ho policajti zadržali našli u neho falošný diplomatický pas a aj lustráciu z policajných databáz vykonané na bratislavskej expozitúre protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry, ktoré sa týkali jedného automobilu. Okrem toho aj nelegálne zbrane so zbrúsenými sériovými číslami.
Prokurátorka z generálnej prokuratúry obžalobu písala rok. Keményho teraz čaká na Okresnom súde v Nitre pojednávanie. Termín ešte nie je známy.
Pred niekoľkými rokmi však nad ním viseli závažné podozrenia s daňových deliktov v Českej republike. Za kšefty s naftou takmer za pol miliardy českých korún odsúdili iba Michala Hloužka z Prahy. Do väzenia nenastúpil a od júna 2010 po ňom pátra polícia a je na neho vydaný európsky zatýkací rozkaz.

Mestský súd v Prahe Hloužka v novembri 2008 uznal za vinného z trestného činu krátenia dane, poplatkov a podobnej povinnej platby. Vrchní súd v Prahe tento verdikt trest deväť rokov v septembri 2009 potvrdil..
Podľa rozsudku v decembri 2004 Hloužek ako konateľ českej spoločnosti A-OIL dohodol v Nemecku z členom predstavenstva spoločnosti Jenamethyl AG odber motorovej nafty pre slovenskú spoločnosť Conbrio a vydával sa jej zástupcu.
Komunikoval už so zámerom nedodať naftu na Slovensko, ale ponechať ju pre českú spoločnosť A – OIL a ďalej ju distribuovať bez priznania spotrebnej dane, bez priznania dane z minerálnych olejov a v nasledujúcom období tento zámer realizoval.
V českej firme A-OIL bol Micha Hloužek konateľom od decembra 2002 do dňa vyhlásenia právoplatného rozsudku v septembri 2009. Dušan Kemény tam bol konateľom od septembra 2004 do apríla 206.
V slovenskej spoločnsti Conbrio bol v období od augusta 2003 do októbra 2004 spoločníkom Dušan Kemény spolu s ďalším mužom - Martinom Pozorom. Nahradil ich Bohumír Polák z Detvy.
Kemény a Hloužek boli spoločníci aj v slovenskej firme. Od septembra 2004 do februára 2014, kedy zanikla zmenila trikrát názov. Začínala s menom A – Oil SK.
Spresnenie - reaguje Martin Pozor
Dňa 24. novembra 2019 sa ozvala osoba vystupujúca ako Martin Pozor, vzhľadom na to, že sa v článku spomína meno aj tohto muža a chcel sa vyjadriť.
"Tak ako ste napísali, od augusta 2003 do októbra 2004 bol som spoločníkom spoločnosti Conbrio spol. s r. o. Druhým spoločníkom však nebol Dušan Kemény o ktorom píšete, ale jeho syn. Má rovnaké meno (a toho času aj adresu). Keďže obchodný register nezverejňuje dátum narodenia, predpokladám, že tento fakt vám nemohol byť známy. Jeho otca som poznal len z videnia (občas som ho ako rodiča svojho bývalého spolužiaka stretol). Spoločnosť Conbrio sme s mojim spolužiakom z gymnázia, Dušanom Keménym mladším, založili za účelom internetového predaja fotoaparátov (www.kupsifotak.sk – dnes nefunkčný). Biznis sa však nerozbehol tak, ako sme očakávali a v priebehu mesiacov sme zistili, že daný nápad nie je ziskový. Internetový obchod sme zatvorili. Namiesto zrušenia spoločnosti som však súhlasil s prepísaním na inú osobu, ktorú nepoznám a nepoznal som. Bolo mi to Dušanom Keménym mladším prezentované tak, že je to procesne jednoduchšie (menej papierovačiek) ako zrušenie firmy a že, pozná cez otca niekoho, kto firmu preberie (bezodplatne, keďže mala prakticky nulovú hodnotu). Od toho momentu som so spoločnosťou a žiadnymi aktivitami Dušana Keményho mladšieho (a už vôbec nie staršieho) nemal nič spoločné. S odstupom udalostí je mi ľúto, že firma nebola zrušená, pretože kvôli tomuto som teraz takto spojený s aktivitami, ktorých vyšetrovaniu sa venujete. O aktivitách otca svojho spolužiaka Dušana som nemal žiadnu vedomosť a až ďalšie roky som sa ich postupne z médií dozvedal. Ešte pred tým, v roku asi 2005 - 2006, som bol raz oslovený políciou ohľadne mojej účasti vo firme Conbrio, kedy som sa prvý raz dozvedel, že firma bola neskôr súčasťou nejakých podvodov (vtedy som polícii povedal to isté, čo uvádzam teraz Vám)."
Spôsobená škoda Českej republike, Colnému úradu Praha 2 na spotrebnej dani vo výške 314 988 244 českých korún a Finančnému úradu Praha 10 10 škodu na DPH vo výške 129 318 627 českých korún, to znamená celkovú škodu vo výške najmenej 444 306 871 českých korún, spôsobil škodu veľkého rozsahu.
Zmenil výpoveď
Počas vyšetrovania sa zdalo, že ide o medzinárodný gang riadený zo Slovenska. Hloužek vypovedal, že nie je organizátor a plnil iba pokyny, pred súdom vzal vinu na seba. „ O ľuďoch, ktorých označil za organizátorov celej akcie hovoril ako o svojich spolupracovníkov, s ktorými má veľmi dobré vzťahy,“ odznelo v novembri 2017 v relácii Na Stopě . Českí policajti v relácii nevylúčili, že sa Hloužek mohol stať obeťou násilného trestného činu.
Teraz sú o možných verziách zmiznutia sú na českom policajnom prezídiu na slovo skúpi, hovorkyňa Lenka Sikorová, odkazuje iba na bežné informácie o vyhlásení pátrania na policajnom webe. Pátranie je zverejnené tu.
Na našom policajné prezídium vyšetrovanie v súvislosti s možnosťou, že sa Hložek stal obeťou násilného trestného činu nevedú. Pre môj blog uviedli, že nedisponujú informáciou, že jeho „zmiznutie“, by mohlo súvisieť s protiprávnymi ekonomickými aktivitami Keményho.
Úniky
Keményho riešili ako som už spomenula pre podvody s DPH , prípad vyšetrovala protizločinecká jednotka. Zvyčajne však daňové kauzy rieši finančná jednotka. „Takto sa postupovalo aj v mnohých iných trestných veciach v minulosti z dôvodu, že jej príslušníci v rámci operativno-pátracej činnosti túto trestnú vec objasnili,“ vysvetlili pre môj blog z tlačového odboru policajného prezídia.
Protizločinecká jednotka podľa vyjadrení z tlačového odboru vraj nikdy nedisponovala informáciami, že by z finančnej jednotky bol smerom ku Keménymu únik informácií.
Ako sa protizločineská jednotka a dozorová prokurátorka vysporiadali s únikmi opísanými v úvode článku nie je známe. Keményho som v minulosti viackrát oslovila a požiadala o vyjadrenie. Nikdy nereagoval.
Bono plánoval tri vraždy
V čase keď si istý Milan Majerčík alias Bono odpykával trest 7 rokov a 8 mesiacov, za ekonomickú trestnú činnosť sa zrazu na súde priznal k tomu, že plánoval tri vraždy. Čin dlhé roky popieral. Stalo sa tam začiatkom roka 2017. Dôvodom bolo, že Bono mal vážne chorú družku, s ktorou má syna. Vyhlásil, že rovnako postupuje aj v iných trestných stíhaniach a priznáva vinu.
Odsedenú mal už viac ako polovicu trestu (so zarátaním väzby) o podmienečné prepustenie môže požiadať po troch štvrtinách. Za prípravu vrážd dostal 10 rokov. V marci 2017 o tom informoval Korzár.
Prípad Bona má isté prepojenia na kauzu okolo Keméhyho. Viac informácií v ďalšom článku.