Podozrivý z úniku dokumentu o Zurianovi a spol. je policajný funkcionár

Keď začali preverovať únik realizačného návrhu NAKA a mal ísť na detektor lži, dal si žiadosť do civilu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

BRATISLAVA – NAKA chcela ísť po svojom bývalom šéfovi Branislavovi Zurianovi a spol. Podľa realizačného návrhu operatívcov mali založiť zločineckú skupiny a za jej hlavu označili Petra Košča. Cieľom zoskupenia malo byť marenie vyšetrovania a aj diskreditácia tímov Očistec a Fénix. Realizačný návrh je však paškvil. To však nič nemení na tom, že došlo k úniku dokumentu do dvoch médií a k jednému  súčasnému publicistovi, inak bývalému novinárovi a príslušníkovi SIS.

NAKA chcela ísť po svojom bývalom šéfovi Branislavovi Zurianovi, bývalom vedúcom operatívneho oddelenia Jánovi Káľavskom, vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej a ďalších dvoch policajtoch z inšpekcie.  Podľa realizačného návrhu operatívcov z NAKA mali založiť zločineckú skupinu a za jej hlavu označili osobou s prezývkou pán X. Tak je spomínaný v spise Gorila z internetu Peter Košč, ktorého však volajú Babyface, Potetovanec, Peťo zo služby či Potetovaný Peťo. Cieľom zločineckej skupiny malo byť podľa operatívcov NAKA marenie vyšetrovania a aj diskreditácia tímov Očistec a Fénix.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na realizačnom návrhu NAKA spracovaným 6. septembra sú mená štyroch policajtov. Sú to dvaja operatívci, ktorí ho spracovali a vedúci operaratívneho oddelenia s dočasne povereným riaditeľom odboru Bratislava, ktorý ho schválili a súhlasili s ním.

Realizačný návrh predchádza vyšetrovaniu. Dá sa predpokladať, že k dispozícii ho mal aj vyšetrovateľ, vedúci oddelenia vyšetrovania a pár ďalších funkcionárov, medzi nimi napríklad zástupca pre operatívu odboru Bratislava. Nikto mimo políciu ho v tomto štádiu nemá mať k dispozícii.

Iný únik

Nahrávky z poľovníckej chaty, ktoré na základe príkazu Okresného súdu Nitra vydaného v prípade pytliactva zachytili rozhovory lídra opozičného Smeru  a spol. unikli do redakcií Aktuality.sk a denníka N, skôr ako sa dostali k prokurátorovi Okresnej prokuratúry Levice, ktorý návrh na monitorovanie chaty podal, ba vraj skôr ako ich mal k dispozícii prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v kauzy Očistec, kam ich vyšetrovateľ pytliactva z NAKA odbor Západ Martin Juhás odstúpil. Trestné stíhanie v kauze pytliactva prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre zrušil ako nezákonné. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa vyjadril, že z tohto dôvodu sa nebudú dať nahrávky použiť v žiadnej kauze. Úniky nahrávok kompetentní preverujú a policajtov poslali na vyšetrenie na polygraf (detektor lži). Polícia poskytuje o stave preverovania verejnosti prostredníctvom médií podrobné informácie. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran  pre rádio Expres vyhlásil, že s nahrávkami prišlo do kontaktu 20 policajtov. Pre denník N potom uviedol, že z 20 policajtov podozrivých z úniku nahrávok už bolo na detektore 19 a u štyroch až piatich majú nezrovnalosti, pôjdu na polygraf opakovane. Na detektore už bol aj vyšetrovateľ pytliactva Martin Juhás. Výsledok sa  však  nedozvieme, je to utajovaná skutočnosť. Jeho brat Peter Juhás, známy ako šéf vyšetrovacieho tímu vraždy Kuciaka sa medzičasom stal na NAKA zástupcom odboru Západ. V pondelok televízia Markíza informovala, že ešte dvaja policajti si budú musieť vyšetrenia na polygrafe zopakovať. Okrem toho, únik nahrávok z chaty vyšetruje aj Úrad inšpekčnej služby.

Zurian tvrdí, že dokument mu dali novinári

Spomínaný realizačný návrh NAKA unikol 11. septembra do Hospodárskych novín. (Nezverejnili ho, iba z neho citovali.) Osoby spomínané v ňom spomínané, redaktorka do článku neoslovila. Téme sa v rovnaký deň venovala aj televízia JOJ (Zverejnili prvú stranu a začiernili osobné údaje a mená policajtov.)  Do reportáže sa vyjadrila advokátka Petra Košča. A napokon sa celý dokument objavil na facebookovej stránke portálu Ďateľ.sk, ktorý prevádzkuje bývalý novinár a príslušník Slovenskej informačnej služby, ktorý je jeden z kľúčových svedkov proti Marianovi Kočnerovi a na spoluprácu s OČTK ho získal Branisav Zurian. (Link nezdieľam z dôvodu, že Tóth na dokumente  nezarástroval osobné údaje.)

Skryť Vypnúť reklamu

Dokument bol medializovaný krátko predtým, ako 13. septembra Úrad inšpekčnej služby zadržal vyšetrovateľov NAKA. Obvinil ich prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Niekoľko dní boli aj vo väzbe. Práve oni sa mali podieľať na vyšetrovaní prípadu zo spomínaného realizačného návrhu.

Následne opäť Hospodárske noviny priniesli o dva dni neskôr, 15. septembra rozhovor s bývalým riaditeľom NAKA Zurianom. Uviedol, že realizačný návrh mu zaslali novinári, ktorých bližšie nešpecifikoval.

Zaujímavé. Ak  Zurianovi realizačný návrh, v ktorom sa spomína zaslali novinári, prečo v príspevkoch nemali jeho reakciu či aspoň zmienku, že ho síce oslovili, on však nereagoval?

Skryť Vypnúť reklamu

Musím však pripomenú, že informácie spomínané v realizačnom návrhu už raz NAKA vyšetrovať začala. No 24. augusta námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci zrušil. Využil paragraf 363 odsek 1 a nasledovné Trestného poriadku. Rozhodnutie odôvodnil tým, že vyšetrovateľ nemal na začatie trestného stíhania dostatok dôkazov, ale len išlo iba domnienky a takéto stíhanie je nezákonné.

Toto všetko však nič nemení na tom, že došlo k úniku dokumentu z prostredia NAKA a dostal sa do médií.

A rovnako ako sa preveruje únik do médií v prípade nezákonných nahrávok Fica a spol. z poľovníckej chaty, sa rieši na inšpekcii i vyšetreniami na polygrafe únik aj v tomto prípade.

Skryť Vypnúť reklamu

A rovnako, ako v prípade poľovníckej chaty, sú legitímne aj otázky kto je za tým a aký mal motív vyniesť neopravnej osobe realizačný návrh a akú mal pohnútku zabezpečiť jeho medializáciu.

O podozreniach mlčia

V kauze preverovania úniku realizačného návrhu sú však policajti na slovo skúpi. (Na rozdiel od kauzy poľovnícka chata.) „Vyšetrovateľ Odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite ( súčasť inšpekcie – pozn. autorky) vedie vo veci trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ uviedli z ministerstva vnútra.

Okrem toho policajtov z NAKA poslali na vyšetrenie na detektor lži, informovala o tom televízia Markíza ešte v polovici októbra.

Z policajného prezídia od minulého týždňa neodpovedali na otázky, koľko ďalších policajtov, okrem štyroch uvedených v dokumente, prišlo s touto písomnosťou ešte do kontaktu. Bez odpovedí ostali aj otázky, koľko policajtov bolo na detektore lži a či vznikli u niektorých z nich pochybnosti.

Zo zdrojov z policajného prezídia som zistili, že z úniku podozrievajú policajného funkcionára s hodnosťou majora zaradeného na odbore Bratislava ako zástupca pre operatívu. Na tento post sa dostal v čase, keď NAKA viedol Branislav Zurian. Podľa vyjadrení odporučiť mu ho mal  bývalý šéf finančnej jednotky Bernard Slobodník, dnes najznámejší kajúcník.

Predtým totiž pôsobil pod jeho vedením na finančnej jednotke ako zástupca Mariána Kučerku, dnes ďalšie spolupracujúceho obvineného v rôznych kauzách proti bývalým policajtom a ďalším osobám.  

Obe funkcie, ktoré  zastával, dostal aj napriek tomu, že minimálne od konca januára 2016 mali na NAKA informácie o podozreniach, že práve on vynáša informácie Petrovi Koščovi. Tieto podozrenia na NAKA nikdy neriešili a ani ich neodstúpili na inšpekciu.

Televízia JOJ informovala ešte začiatkom leta, že tento policajt odchádza z radov polície, no neodišiel, na NAKA ostal pôsobiť naďalej. Dôvodom mohla byť aj pôžička z ministerstva vnútra, ktorú má splácať až do konca roka.

„Po tom, ako začali preverovať únik realizačného návrhu a mal ísť na vyšetrenie na polygrafe, podal si žiadosť o ukončenie služobného pomeru,“ uviedli pre môj blog zdroje z policajného prezídia.

Už v minulosti som dotyčného majora viackrát oslovila s otázkami na jeho vzťah k Petrovi Koščovi, neodpovedal. Na otázky ohľadom úniku realizačného návrhu, vyšetrení na detektore lži a odchod do civilu nereagoval ani teraz.

Krátka poznámka

O osobe Petra Košča a jeho aktivitách informujem roky, myslím, že tak môžem dovoliť uviesť, že spomínaný realizačný návrh je paškvil. Nezodpovedá realite. No zároveň dodávam, že existujú podozrenia na to, že pán X, ako Košča prezývkou označili elitní operatívci v realizačnom návrhu, robil a možno aj robí, určité aktivity, na dehonestáciu niektorých vyšetrovateľov NAKA, ale aj ďalších osôb i ďalšie aktivity. No úplne iným spôsobom, začal tak robiť v úplne inom časovom období a čiastočne s úplne inými osobami, ako opísali policajti v realizačnom návrhu. Rovnako existujú podozrenia, že bol činný/je činný pre viaceré zločinecké skupiny, no určite nie v takom zložení, ako je opísané v realizačnom návrhu a jeho aktivity sú zamerané aj na úplne inú trestnú činnosť.

A ešte by som spomenula, že úniky sú aj z tímu inšpekcie, ktorý vyšetruje manipulácie NAKA, no v tomto prípade, ako by to nikomu nevadilo. Polícia sa zaoberá únikmi z vlastných radov. Inšpekcia to vyšetruje na podnety z NAKA. No inšpekcii úniky z inšpekcie nevadia a ani nie je známe, že by ich riešili.

Napríklad, niektorí poslanci sa chválili, že nahrávky z kancelárie vyšetrovateľov NAKA počuli a boli zdesení. (Kauza manipulácií výpovedí NAKA.)

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  161x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu