Príbeh z podsvetia: Do auta naložili milión, išli do bordelu a zastrelili kumpána

Písmo: A- | A+

Strelec z prípadu vraždy Alojza Házyho z júna 1998 dostal 23 rokov basy.

Ide o súhrný trest. V apríli 2004 bol totiž Igor Lavrinčík odsúdený za popravu žilinského bossa s prezývkou Gorila a jeho ochrankára z novembra 1997 na 15 rokov. Dohodu o vine a treste schválil v stredu (13.8.2014) Okresný súd Bratislava 1.

Igor Lavrinčík
Igor Lavrinčík 

Alojza Házyho, považovaného koncom 90-tych rokov za silného muža slovenského podsvetia, zavraždili výstrelom z pištole neďaleko Ivanky pri Dunaji (okres Senec) v júni 1998.

Házy mal blízko k Milošovi Kaštanovi (pravá ruka Mikuláša Černáka), ktorému robil poskoka, pridal sa však k diničovcom.

Vyšetrovateľ vlani v apríli po takmer 15 rokoch od Házyho popravy z jej objednania a účasti na vražde, obvinil štyroch mužov podsvetia - sýkorovského bossa Róberta Lališa alias Kýbla, Kaštana, Lavrinčíka a Alojza Kromku prezývaného Čistič.

Mikuláš Černák a Alojz Házy
Mikuláš Černák a Alojz Házy 

Popravu zjednali v Brne

Lavrinčík zatelefonoval Petrovi Havašimu alias Havlovi - šéfovi seneckej vetvy sýkorovcov. (Zastrelili ho v júli 2004. Z vraždy sú obvinení takáčovci, súd ich však oslobodil a verdikt ešte nie je právoplatný). Následne sa stretli s Kýblom a išli v Brne do Boby Centra, ktoré slúžilo ako ich moravská „základňa“. Kýbel mal totiž v tom období obchodné aktivity v moravskej metropole. Tam dal Kaštan 100-tisíc korún (3319,39 eur) Kromkovi na zavraždenie Házyho.

Motívom usmrtenia Házyho bolo to, že začal byť nebezpečný, lebo preberal vydieračské aktivity po Eduardovi Diničovi a Házy bol riziko aj pre sýkorovcov, s jeho smrťou mal súhlasiť aj Mikuláš Černák. (Eduarda Diniča zavraždili v máji 1998, z jeho popravy je obvinený Kýbel a spol.)

Osudné sa mu stalo močenie

Kaštan, Lavrinčík, Kromka a Házy sa stretli pred vtedajším hotelom Junior v bratislavskom Ružinove s Róbertom Diničom (bratom Eudarda) a Házy od neho prevzal milión korún (33193,92 eur). Následne zašli do erotického salónu neďaleko Trnavského mýta v Bratislave, kde sa zabávali. Na ich prítomnosť si aj po rokoch pred vyšetrovateľom spomenul muž, ktorý v podniku v tom čase robil biletára.

Partička sa potom autom s miliónom na zadnom sedadle prevážala po meste. Neďaleko Ivanky pri Dunaji sa chcel ísť Házy vymočiť, tak zastavili. Z auta vyskočil aj Kromka, vytasil zbraň a chcel na neho vystreliť, zbraň sa mu však zasekla, tak napokon vystrelil Lavrinčík. Házy padol na zem a oni z miesta ušli preč.

Prečo dal Róbert Dinič partičke milión nie je jasné.

Róberta Diniča zavraždili v októbri 1998, z jeho vraždy je tiež obvinený Kýbel a spol.

Pracuje v tlačiarni

Ivan Lavrinčík teraz sedí v base za vraždu žilinského bossa Miloša Holáňa s prezývkou Gorila, v apríli 2004 dostal trest 15 rokov. Vo väznici v Leolpodove pracuje v tlačiarni.

K vražde Házyho sa priznal.

Ako svedok vypovedá v prípade vraždy bossa košického podsvetia Róberta Holuba, v ďalších kauzách vrážd má trestné stíhanie dočasne prerušené.

Kaštan

Miloš Kaštan vykúka spoza kukláča.
Miloš Kaštan vykúka spoza kukláča. 

Za vraždu Házyho súd nedávno schválil aj dohodu o vine a treste pre Miloša Kaštana. Okrem toho dostal za vraždu Miloša Piliara z jari 1998 14 rokov basy. 

Čistič

Peter Havaši prezývaný Havel, Mikuláš Černák a Alojz Kromka alias Čistič.
Peter Havaši prezývaný Havel, Mikuláš Černák a Alojz Kromka alias Čistič. 

V apríli 2004 Alojza Kromku, prezývaného Čistič, odsúdili na doživotie za vraždu už spomínaného Holáňa a jeho ochrancu Stanislava Vnuka v bare Astória v Žiline. Súd ho uznal vinným aj z vraždy Žanety Mirgovej, ktorá sa stala obeťou streľby do idúceho auta pri Hrabušiciach. V aute vážne zranil aj ďalších troch spolucestujúcich, čo súd posúdil ako pokus o vraždu. Po vražde v bare Astória v Žiline sa pokúsil zabiť aj členov mestskej polície, keď ich spolu s inými občanmi pri úniku z miesta činu streľbou ohrozoval na životoch. Bez povolenia si zadovážil a prechovával zbrane, strelivo a výbušniny.

Sýkorovský boss Kýbel je na úteku a aktuálne je obvinený z desiatich vrážd.

Sýkorovec Riki dostal za vraždu takáčovca Pála 12 rokov basy

Skryť Zatvoriť reklamu