Rozsudok nad piťovcami nie je prelomový

Razia proti piťovcom v novembri 2011 bola rozkladným opatrením polície. To sa musí uznať. Minulotýždňový verdikt Špecializovaného trestného súdu v kauze vedenej proti tejto skupine označil bývalý minister vnútra Daniel Lipšic za prelomový. Ako propaganda to obstojí, ale inak jeho výrok odporuje realite. Rovnako sú predčasné aj optimistické vyhlásenia o konci mafie na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

„Piťo začínal s Mikim Polónym u sýkoriek a po lúpeži, čo spáchali, ich Kýbel vyhodil a Juro si založil svoju skupinu,“ spomenul Juraj B. alias Čapatý od sýkorovcov. 

Bolo to v roku 1997 alebo 1998. Čapatý slúžil šéfovi Róbertovi Lališovi alias Kýblovi 13 rokov. Čo robil Juraj Ondrejčák prezývaný Piťo potom, povedať nevedel.

Z piťovcov sa stala jedna z najakčnejších skupín organizovaného zločinu na Slovensku. Vydobyli si rešpekt na celoslovenskej úrovni. Každá konkurenčná skupina musela s nimi vážne počítať. Takto by sa dal zhodnotiť minulotýždňový neprávoplatný verdikt senátu Špecializovaného trestného súdu, podľa ktorého skupina vznikla v roku 2005, obchodovala z drogami, vyberala výpalné od majiteľov reštaurácií, drogových dílerov aj prostitútok. Pôsobili v Bratislave a na Západnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ľudia, ktorí odvádzali poplatky, nekonali dobrovoľne. Platili z obavy o svoje majetky a životy,“ povedala v odôvodnení rozsudku predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Juro z Lamača

Juarj Ondrejčák chodil ako chlapec miništrovať. Navštevoval vojenskú školu v Liptovskom Mikuláši. Tu sa zoznámil aj s Matejom Šalagom, prezývaným Gaťa.

Je rozvedený, s manželstva má syna. S dlhoročnou družkou má dievčatká - dvojičky.

„ Som obyčajný chalan z Lamača,“ zvykol často hovoriť Piťo.

Kresťanskodemokratické hnutie ho v roku 2007 navrhlo a schválilo do školskej komisie miestneho zastupiteľstva v Lamači. Informácia o Piťovom zvolení rozčúlila exministra vnútra Vladimíra Palka.

„K takýmto udalostiam by nemalo dochádzať. Ondrejčák je človek so zlou povesťou, to by malo stačiť na to, aby ho odvolali z komisie. Mali by to urobiť,“ uviedol pre denník SME. Po medializácii sa Piťo napokon v komunálnej politike neangažoval.

SkryťVypnúť reklamu

Piťo dobre vychádzal s podnikateľom Ladislavom Rehákom, ktorý v minulosti sponzoroval KDH aj jeho synmi Jurajom a Martinom. Pozná sa s nimi od detstva. „Dosť dlho býval na ulici vedľa nás, o tri domy vyššie. Je to kamarát môjho syna. Poznajú sa od pätnástich rokov. Viete, ako to je s chlapcami. Aj keď som mal zlých kamarátov, nikdy som sa nevedel od nich odpútať. Pred kamarátmi neutečiete,“ tvrdil Ladislav Rehák pre denník SME v roku 2008.

Známych má Piťo aj medzi ďalšími vplyvnými podnikateľmi.

Dobré vzťahy mal Piťo aj s advokátom Ernestom Valkom, ktorého v novembri 2010 zastreli neznámy vrah. V apríli 2011 sa chcel Piťo stretnúť s vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom a hovoriť s ním o Valkovej vražde. Lipšica takéto správanie pobúrilo. S chlapcami od piťovcov mala kontakty aj právnikova dcéra. Valko im dával právne rady a trénoval ich karate. „Ernest bol môj priateľ. Išiel som za Lipšicom, lebo bol tiež jeho priateľ. Vyšiel z jeho kancelárie a myslím si, že by mal mať záujem na vyšetrení prípadu jeho vraždy,“ vysvetľoval. S policajtmi, za ktorými ho poslali, sa rozprávať nechcel, lebo im nedôveruje.

SkryťVypnúť reklamu

V tom istom roku Piťo získal titul magistra na Fakulte páva Janka Jesenského v Sládkovičove.

Jeho meno podľa výpisu z obchodného registra figuruje v jednej spoločnosti.

Piťo sa snažil mať dobré vzťahy aj s novinármi. Komunikoval so mnou, Tomom Nicholsonom, ale aj ďalšími, ktorí sa k tomu teraz neradi priznávajú.

Skupina z bratislavského Lamača bola známa nosením oblečenia značiek Thor Steinar či Alpha Industries a vozili sa na autách Mercedes G. Partia mala v minulosti vlastnú webovú stránku, na ktorej si uťahovali z polície.

Základňu mali v krčme Trojka. V bratislavskom Lamači bo Piťol medzi obyvateľmi obľúbený, pretože dokázal (samozrejme svojskými metódami) urobiť poriadok tam, kde to polícia nedokázala. Asi aj preto prišli na vyhlásenie rozsudku okrem príbuzných obžalovaných aj viacerí obyčajní Lamačania.

SkryťVypnúť reklamu

Traduje sa historka, že keď raz niekto v tejto štvrti podpálil auto, Piťo zavolal mužovi, ktorý má čelné postavenie v inej bratislavskej partii, ktorú z tohto činu podozrieval, a oznámil mu, že si takéto veci v Lamači neželá.

Z pohodičky je 18 rokov basy

„V pohodičke,“ vyhlásil Piťo v júli 2013, keď sa začínalo pojednávanie s jeho družinou. Ohradil sa voči tvrdeniu obžaloby, že bol šéfom skupiny piťovcov. V roku 2004 alebo 2005 vyšli tzv. mafiánske zoznamy, ku ktorým sa podľa neho najprv nikto nehlásil. „My sme sa z toho smiali. Ešte som hovoril, že ak by som sa dal preoperovať na ženu, tak ako by sa volali,“ povedal s úsmevom.

Podľa sudkne Piťo bol osobou na najvyššej úrovni a dopustila nielen zosnovania a založenia skupiny, ale bol pre ňu aj činný.

"Rozhodoval aj o zásahoch proti konkurenčným skupinám a aj o výške poplatkov a odvodov, určoval dni v mesiaci, keď mali byť odovzdané platby. Mesačne ich prijímal od podriadených. Časť peňazí vyčleňoval na obhajcov pre prípad, že sa jeho ľudia dostali do problémov," skonštatovala sudkyňa Sabová.

V jednom prípade zabezpečil výbušninu, ktorú potom použili v boji s konkurenčnými sýkorovcami.

Juraj Ondrejčák alias Piťo
Juraj Ondrejčák alias Piťo 

Za založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, nedovolené ozbrojovanie a poškodzovanie cudzej veci dostal trest 18 rokov basy a tiež trest prepadnutia majetku. Ak by si mal odsedieť celý trest, z väzenia by sa dostal ako 53-ročný v roku 2029.

Rozsudok si Piťo vypočul bez emócií, nepovedal ani slovo.

Podľa súdu na čele gangu stál aj už spomínaný Piťov dobrý kamarát Matej Šalaga, prezývaný Gaťa. „Bol pre skupinu činný,“ zhodnotila sudkyňa.

Matej Šalaga prezývaný Gaťa dostal trest sedem rokov.
Matej Šalaga prezývaný Gaťa dostal trest sedem rokov. 

Senát ďalej dospel k presvedčeniu, že pod nimi dvomi pôsobili Miroslav Abrahám s prezývkou Floxňa, Igor Dvorský a kľúčový svedok Viktor Maceják.

Miroslav Abrahám s prezývkou Floxňa dostal trest 23 rokov.
Miroslav Abrahám s prezývkou Floxňa dostal trest 23 rokov. 
Igor Dvorský dostal trest 24 rokov.
Igor Dvorský dostal trest 24 rokov. 
Svedok Viktor Maceják
Svedok Viktor Maceják 

Práve Maceják opísal, ako skupina fungovala. Ďalší identifikovaní v tejto štruktúre boli podľa súdu Adam Štefunko s prezývkou Šangala, ktorý sa podriaďoval Macejákovi a Matej Baričiak patriaci pod Floxňu. Andrej Očenáš s prezývkou Jazvec tiež patril podľa senátu do skupiny, lebo zabezpečoval advokátov pre obvinených kamarátov.

Adam Štefunko alias Šangala dostal trest 24 rokov.
Adam Štefunko alias Šangala dostal trest 24 rokov. 
Andrej Očenáš alias  Jazvec dostal trest päť  rokov.
Andrej Očenáš alias Jazvec dostal trest päť rokov. 

Rozkladné opatrenie

Akcia Eden z 15. novembra 2011 bola rozkladným opatrením polície. Do Piťovho domu sa kukláči dramaticky zlanili z vrtuľníka. Policajti zadržali ďalších 19 mužov. „Išlo o jednu z najnebezpečnejších skupín, ktorá sa presúvala po meste Bratislava v pancierovaných limuzínach, ozbrojení, v nepriestrelných vestách,“ informoval vtedy o razii informoval vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

Po tom ako padol neprávoplatný verdikt uviedol: „Svedčí to o tom, že v prípade dobrej konštelácie vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov je možné pomerne rýchlo dosiahnuť úspešný výsledok. A to aj vo vzťahu k ľuďom, ktorí si dlhé roky o sebe mysleli, že stoja nad zákonom.Rozsudok označil za prelomový. Lipšic dodal, že mu je o to viac ľúto, že mnohí špičkoví policajti, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní najzávažnejších zločinov, boli z polície vyštvaní. Podľa informácií, ktoré som získala bude ešte zaujímavé sledovať kde títo policajti zakotvia.

Partia piťovcov ostala po policajnej razii oslabená. Aspoň na istý čas. Zadržanie toľkých chlapov naraz skupinu do veľkej miery paralyzovalo. A aj finančne vyčerpalo. Bolo potrebné platiť právnikov, pobyty vo väzbe a podobne. Aj napriek tomu sa však verdikt Špecializovaného trestného súdu nedá považovať za prelomový. Takéto vyhlásenia Lipšica ako propaganda obstoja, ale inak jeho výroky odporujú realite. Tiež sú predčasné niektoré výroky o konci mafie na Slovensku. A to z viacerých dôvodov:

  • Šéfa Piťa súd zbavil v niektorých bodoch obžaloby obvinenia. Rovnako aj niektorých ďalších obžalovaných neuznal vinných za skutky, ktoré opísal prokurátor v obžalobe. Úplne oslobodení boli obžalovaní Peter Hlúch a Michal Blažíček. Tiež Vladimír Madarás, Jozef Šafranko, ktorí podľa prokurátora sprevádzali na stretnutia s podnikateľmi Gaťu.

  • Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Advokáti avizovali odvolania. Voči oslobodzujúcim rozhodnutiam súdu zase podal odvolanie prokurátor. O odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Iba právoplatné rozhodnutie súdu môže potvrdiť alebo vylúčiť, že osoby okolo Juraja Ondrejčáka tvorili zločineckú skupinu.

  • Súd tiež u niektorých obžalovaných neuznal ani postavenie obžalovaných v rámci hierarchie v partii, ako to popísal prokurátor v obžalobe, ale len skonštatoval, že boli pre skupinu činní.

Žiadne vraždy

Piťovci v súčasnosti nie sú obvinení z vraždy. V prípadoch, kde boli obvinení (vražda v bratislavskom Irish Pube z roku 1999, vražda Petra Klema z roku 2004 a vražda Daniela Tupého z roku 2005) ich súd právoplatne oslobodil.

Na sýkorky zabudli?

Piťovci sú, na rozdiel od sýkoriek, iba decká z Lamača. Tak ich aspoň opisuje jeden zo sýkorovcov vo svojej svedeckej výpovedi.

Do istej miery je to výstižné porovnanie. Sýkorovci sú staršia a väčšia skupina. Pôsobia, respektíve pôsobili v nej aj starí harcovníci. V období rokov 1995 - 1998 boli priamo napojení na vedenie Slovenskej informačnej služby a doteraz majú kontakty nielen na tajných, ale aj policajných funkcionárov. Okrem vyberania výpalného, predaja drog a násilností, sú sýkorovci obvinení aj z viacerých vrážd.

Róbert Lališ alias Kýbel
Róbert Lališ alias Kýbel 

Sýkorovský boss Róbert Lališ s prezývkou Kýbel, ktorý je na úteku, je obvinený z desiatych vrážd a polícia preveruje informácie, že ich spolu bolo až 23. Podľa prokuratúry a polície ide o popravy na objednávku, likvidáciu konkurentov a aj vlastných.

Za prelomové rozhodnutie sa dá považovať práve potvrdenie existenice zločineckej skupiny sýkorovci. Vlani v novembri Najvyšší súd SR právoplatne potvrdil existenciu tejto skupiny a šéfovi seneckej vetvy Martinovi Bihárimu alias Rusovi dal trest 21 rokov. (Je však na úteku, mal totiž vopred informácie o policajnej razii, ktorá prebehla vo februári 2010.)

  • V prípade kauze sýkoriek boli všetci, ktorých prokurátor obžaloval, aj odsúdení.

  • Súd uznal, všetkých vinných z členstva v zločineckej skupine, tak ako to prokurátor opísal v obžalobe.

  • Šéfovia sýkorovských podskupín aj radoví členovia sú všetci obvinení. Sedia už odsúdení za mrežami alebo sú vo vyšetrovacej väzbe. Okrem jedného z čelných predstaviteľov sýkoriek - Františka B., ktorý je pre vydieranie stíhaní na slobode.

  • Boss Kýbel je na úteku rovnako ako spomínaný Rus. Objavujú sa indície, že dostával informácie o priebehu vyšetrovania jednotlivých káuz. A tiež sa hovorí, že Kýbel mal dlhodobé krytie štátneho aparátu, od vysokopostavených policajných funkcionárov, či tajnej služby. A to je už iný level a iný príbeh.

Iné partie bez povšimnutia

Ak by policajti teraz vytvorili nové mafiánske zoznamy, ktoré nazývajú pomocnou databázou, v kolónke sýkorky by stálo: Rozložené! (Aj tu však prokuratúru a políciu čaká ešte veľa práce, aby sa sýkorovcom krvavé zločiny podarilo pred súdom aj preukázať.)

Navyše okrem sýkorovcov a piťovcov sú tu iné partie, ktoré ostávajú roky bez povšimnutia.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu