Južná vetva
„Tibor Fűle podlieha najvyššie postavenému členovi zločineckej skupiny takáčovci - osobe pod prezývkou Kudla,“ tvrdí vyšetrovateľ. Fűleho označuje za šéfa vetvy skupiny, ktorá minimálne od roku 2006 pôsobí v južnej časti Západného Slovenska, v mestách Šamorín, Dunajská Streda, Galanta, Komárno. „Koordinuje a usmerňuje činnosť nižšie postavených členov, ktorí plnia jeho pokyny a činnosť vykonávajú s jeho výslovným súhlasom a vedomím, pričom už nevykonáva žiadne čiastkové činnosti a ostatný členovia mu odovzdávajú zisk z trestnej činnosti,“ konštatoval v uznesení o vznesení obvinenia vyšetrovateľ.
Vlani v máji policajti z Národnej protizločineckej jednotky urobili raziu na skupinu takáčovov. Tvrdili, že dostali takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Sudca Špecializovaného trestného súdu vtedy poslal do väzby 14 mužov. Jeden z obvinených pred raziou ušiel.
Obvinení, ktorí boli za mrežami sa postupne dostali na slobodu. (Písala som o tom napríklad tu, tu, tu, tu.)
Z väzby sa dostal aj Jozef Walzer prezývaný Tatranka. Začal totiž spolupracovať s políciou. Po prepustení z väzby bol istý čas bol aj v programe na ochranu svedkov. (Písala som o tom tu.)
Tatranka napríklad ešte vlani na jeseň vypovedal napríklad, že súčasný minister vnútra Robert Kaliňák a jeho kamarát, bývalý politik Ján Počiatek platili takáčovcom výpalné z reštaurácií, ktoré vlastnili. (Písala som o tom tu.)
Vyšetrovateľ vypočul Kaliňáka až pred pár dňami. Viac ako po roku od Tatrankovej výpovede. Podľa informácií , ktoré som získala z prostredia blízkeho vyšetrovaniu, Kaliňák pred vyšetrovateľom vyhlásil, že žiadne výpalné neplatili.

Vyšetrovateľ nestíha, Füle ostal vo väzbe sám
Z obvinených za mrežami ostal už iba Füle. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal väzbu pre neho viackrát predĺžiť o ďalšie štyri mesiace. Naposledy podal návrh 2. novembra. Odvolával sa na to, že vyšetrovateľ musí vypočuť viacerých svedkov a základná sedem mesačná väzba ani následné predĺženia mu na to nestačili.
Podľa neho orgány činné v trestnom konaní z objektívnych dôvodov neukončili vyšetrovanie v poslednej predĺženej lehote a vyšetrovateľ zrejme opomenul na výkon plánovaných rekognícií a vraj budú vykonané.
Rekogníciami a potrebou vypočuť svedkov však prokurátor už argumentoval ešte v novembri 2016. Naplánované úkony však vyšetrovateľ vždy na poslednú chvíľu zrušil.
Návrh zamietol
Trestný poriadok hovorí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy konajú z úradnej povinnosti a väzobné veci sú povinné vybavovať prednostne a urýchlene.
„Mám za to, že v tomto štádiu trestného konania nie je možné konštatovať, že táto trestná vec je vybavovaná bezodkladne a urýchlene tak,“ skonštatoval v uznesení z o 14. novembra sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský.
Podotkol, že išlo už o štvrté predlžovanie lehoty trvania väzby obvineného, pričom už pri poslednom predlžovaní tejto lehoty bolo sudcom pre prípravné konanie konštatované, že ide o hraničnú lehotu.
Toto rozhodnutie malo podľa Púchovského smerovať k skutočne zvýšenej aktivite orgánov činných v trestnom konaní tak, aby bolo možné v predĺženej lehote trvania väzby intenzívnou prácou orgánov činných v trestnom konaní vyšetrovanie ukončiť.
„Prokurátor podľa svojom návrhu na predĺženie lehoty trvania väzby nijakým spôsobom neodôvodnil prečo neboli plánované úkony trestného konania vykonané, len stroho konštatoval, že z objektívnych dôvodov neukončili vyšetrovanie,“ napísal v uznesení, ktoré mám k dispozícii Púchovský .
Návrh zamietol a prokurátor podal sťažnosť.
„Sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry bola 30. novembra zamietnutá,“ informovali pre môj bol z Najvyššieho súde. Rozhodoval senát 6 To.
Füleho tak po roku a pol, 2. decembra z Ústavu na výkon väzby prepustili.
Na slobode aj Kudla a spol.
Tento rok v januári policajti urobili aj ďalšiu raziu na mužov, ktorým pripisujú členstvo v skupine takáčovcov. Obvinili Ľubomíra Kudličku alias Kudlu, ktorého volajú aj Rabín a ďalších mužov. Medzi nimi aj bývalého funkcionára Národnej krominálnej agentúry, či advokátov.
Pred raziou viacerí ušli a následne sa sami prihlásili na polícii. Na úteku sú stále podľa posledných informácií ešte štyria.
Niektorí z obvinneých skončili vo väzbe, no dnes sú už všetci na slobode. V júli prepustili aj hlavu gangu Kudličku. Sudca Špecializovaného trestné súdu Ján Hrubala v rozhodnutí doslova zotrel policajtov, ktorí vedú vyšetrovanie.