Štát verzus piťovci

Písmo: A- | A+

Do bratislavského Lamača priletel 15. novembra 2011 krátko po štvrtej hodine rannej vrtuľník. Lanami z neho zostúpili kukláči do vily Juraja Ondrejčáka alias Piťa, ktorého polícia považuje za bossa jednej z bratislavských skupín. Rozbili okno, vnikli do domu a medzi tým ho zadržali. Dolapili aj ďalších 19 mužov, obvinili ich z násilných, drogových, či majetkových trestných činov. Akcia s názvom Eden bola najväčšia v policajnej histórii. Piťa, ktorý pár mesiacov pred tým získal diplom na právnickej fakulte, a ďalších zadržaných sudca posla do väzby. Niketorí sa medzi časom dostali na slobodu.

Obžalovaný Juraj Ondrejčák prezývaný PiťoObžalovaný Juraj Ondrejčák prezývaný PiťoMichal Burza

„Išlo o jednu z najnebezpečnejších skupín, ktorá sa presúvala po meste Bratislava v pancierovaných limuzínach, ozbrojení, v nepriestrelných vestách," povedal vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. Poukazoval aj na to, že Piťo býval v dome obohnanom päťmetrovým múrom s ostnatým drôtom.

„Ak si niekto doteraz myslel, že je nad zákonom, tak teraz sme mu dokázali opak," chválil sa Lipšic mesiac po páde vlády Ivety Radičovej. Zakrátko nato sa na predvolebných letákoch KDH, hnutia v ktorom v tom čase Lipšic pôsobil, objavil slogan: „Mafia za mrežami." Treba pripomenúť, že, v apríli 2011 sa chcel Piťo stretnúť s Lipšicom a hovoriť s ním o vražde advokáta Ernesta Valka. Piťo bol Valkov priateľa. Lipšic vo Valkovej kancelárii vykonával koncipientsku prax. Vtedajšieho ministra vnútra Piťovo správanie pobúrilo.

Začalo sa to betónovou platňou

Policajti v septembri 2011 zadržali Adama Štefunka alias Šangalu, Igora Dvorského a Viktora Macejáka. (Podľa obžaloby patria patrila do trnavskej vetvy piťovcov.) Dôvodom bolo, že pýtali od podnikateľa 12-tisíc eur za to, že pre Macejáka vypracoval objednávku na betónovú dosku na príliš vysokú sumu a to ich urazilo. Trnavský súd Štefunka a Igora Dvorského odsúdil za vydieranie na 4 roky. Maceják začal spolupracovať s políciou a rozprávať o svojom pôsobení u piťovcov, obvinenie mu tak prokurátor dočasne odložil. Získal štatút chráneného svedka. Podľa názoru obžalovaných a obhajoby bol však Maceják organizátorom , iniciátorom a vykonávateľom tohto skutku.

Výber z obžaloby

 • Juraj Ondrejčák alias Piťo založil od presne nezisteného obdobia, najneskôr však v roku 2005, zločineckú skupinu, ktorá pôsobila v bratislavskom, nitrianskom a trnavskom kraji. Koordinoval, usmerňoval podriadených, tí plnili ním zadané úlohy a mesačne v presne určené dni mu odovzdávali časť peňazí, ktoré získali páchaním rôznej trestnej činnosti.
 • Matej Šalaga, prezývaný Gaťa, je osoba, ktorá priamo podliehala Ondrejčákovi.

Matej Šalaga

 • Gaťu sprevádzali na stretnutia s podnikateľmi, od ktorých vyberali výpalné, dvaja ochrankári Vladimír Madrás a Jozef Šefránko.
 • Andrej Očenáš alias Jazvec mal na starosti nitriansky región. Po zadržaní zabezpečoval piťovcom advokátov (jeho zadržali až neskôr) a prikazoval, aby sa z peňazí získaných z trestnej činnosti platili právnici a za zadržaných splácali hypotéky či financovali cesty na návštevy.

Andrej Očenáš

 • Miroslav Abrahám, prezývaný Floxňa mal nastarosti bratislavské teritórium.

Miroslav Abrahám

 • Tomáš Belovič alias Vajce mal dávať pozor kto „sa motá" okolo Piťovho domu, hlásiť pohyby podozrivých osôb a tiež zabezpečovať mu marihuanu.

Tomáš Bielovič

 • Adam Štefunko, prezývaný Šangala, pôsobil s Macejákom v trnavskom regióne.

Adam Štefunko

 • Piťovci vyberali výpalné za ochranu od predavačov kebabu na Záhorí, najskôr však podpálili obchodík a potom majiteľom povedali, že na Slovensku musia pod niekoho patriť a im platiť, a keď tak urobia, už sa im nič také nestane.
 • Výpalné brali aj od žien, ktoré poskytovali v Bratislave erotické služby formou eskortu.
 • Brali výpalné aj z požičovne náradia v Bratislave.
 • Výpalné vyberali aj v záhradnom grile v Hlohovci.
 • Na Piťov príkaz podpálila dom a auto Róberta Trajkova alias Netvora zo skupiny sýkorovcov a aj autá jeho kumpánov.

Prokurátor o Piťovi

 • Prokurátor o Piťovi povedal, že založil zločineckú skupinu, ktorá pôsobila v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Koordinoval a usmerňoval podriadených, ktorí plnili jeho úlohy. Mesačne mu odovzdávali časť peňazí, ktoré získali páchaním trestnej činnosti.
 • V presne nezistenom období až do zadržania prostredníctvom Tomáša Bieloviča, prezývaného Vajce, a Jozefa Hricu si zadovažoval konope a prechovával ho v búdke pri jeho dome v Lamači. Búdka slúžila ako strážnica a strážnik Vajce z nej mal dávať pozor, kto „sa motá" okolo domu. V deň razie 15. novembra 2011 policajti v strážnici našli 4 443 miligramov konope, čo podľa expertíz zodpovedá 28 - 44 dávkam. Konope sa snažil Vajce spláchnuť do záchoda.

Juraj Ondrejčák

 • V presne nezistený čas na čerpacej stanici v Bratislave sa stretol s Viktorom Macejákom a obžalovaným Igorom Dvorským. Poveril ich, aby nechali vybuchnúť dom a zapáliť autá Róberta Trajkova alias Netvora zo skupiny sýkorovcov. Všetko mali vykonať naraz a pod značkou „piťovci". Zabezpečil im výbušninu, ktorú mal Maceják prevziať od obžalovaného Rastislava Horvátha, prezývaného Obelix.
 • V presne nezistený čas ma čerpacej stanici v Bratislave sa stretol s Viktorom Macejákom a obžalovaným Igorom Dvorským. Rovnako ich poveril, aby podpálili autá ľuďom spolupracujúcim s Netvorom a Igorom Skalickým od sýkorovcov. Prikázal, aby všetko bolo vykonané naraz pod značkou „piťovci".

Svedok Maceják - hlavný dôkaz

Maceják podľa vlastných slov začínal ako biletár v bratislavskom bare Havana. Pracoval pre Piťovu pravú ruku, muža s prezývkou Floxňa. Podľa Macejáka sa venoval najmä obchodovaniu s drogami.

„Stávalo, že nám niekto zbil dílera, museli sme to potom riešiť. Našou úlohou bolo starať sa o dílerov, aby mohli pohodlne predávať fet a Floxňa na tom mohol zarábať," povedal.

Vraj často nosili nepriestrelné vesty, lebo Floxňa mal informácie, že po ňom idú. Maceják chcel odísť od Abrháma, lebo ho ponižoval. Floxňa mu povedal, že nemôže, že z tejto skupiny sa len tak nevystupuje. Potom sa svedok s ďalším členom spojili s Piťom a prosili ho, aby mohli odísť.

Viktor Maceják

Vyhlásil, že Piťo mu prikázal, aby zabezpečil výbuch auta Róberta Trajkova alias Netvora a jeho kumpánov zo skupiny sýkorovcov. Dôvodom bolo, že miestni neakceptovali piťovcov v Trnave. Pri jednorazových zárobkoch sa podľa slov Macejáka odovzdávalo 30 percent zisku, pri pravidelných platbách 50 percent zisku. „Juro bol pre mňa autorita, nikdy som mu neoponoval, mal som k nemu rešpekt," povedal svedok.

Spomenul tiež pravidlo, že ak niekoho zadržia policajti, Ondrejčák zabezpečí právnikov. „Ja, Igor Dvorský a Adam Štefunko prezývaný Šangala sme si dali urobiť tetovanie na ľavej ruke pod bicepsom. Napísané tam máme: Si vis pacem, para bellum - Keď chceš mier, priprav sa na vojnu. Pod tetovaním je číslo. Ja mám 2," vyhrnul si rukáv a ukázal tetovanie. Dodal, že toto sú znaky piťovcov: maskáče, oblečenie značky Thor Steinar alebo Alfa, pištole značky Sig Sauer, nože značky Lasky, Mercedes G.

Vypovedal aj Čapatý od sýkoriek

„Piťo začínal s Mikim Polónym u sýkoriek a po lúpeži, čo spáchali, ich Kýbel vyhodil a Juro si založil svoju skupinu. Bolo to v roku 1997 alebo 1998," spomenul Juraj B. alias Čapatý, ktorý patrí do skupiny sýkorovcov. Šéfovi Róbertovi Lališovi, prezývanému Kýbel, slúžil 13 rokov. Usvedčuje niekdajších kumpánov z partie. Čapatý nevedel povedať, čo robil Piťo po odchode od sýkoriek. Na súde však porozprával historku: „Raz sme ale riešili dílera s prezývkou Jašter. Bol ako zajac, raz u piťovcov a raz u sýkoriek. Za ochranu platil 20-tisíc korún nám a rovnako aj piťovcom."

Juraj B. alias Čapatý

Spomenul aj problém, keď sýkorovci „pobrali" dílerov piťovcom. „Jeden deň sa im to pobralo, druhý deň sa im to vrátilo. To bol cirkus," vyhlásil s tým, že Kýbel vtedy kázal „vrátiť" dílerov naspäť piťovcom. Čo bolo obsahom dohody, presne nevie. „Na akcii sa od nás zúčastnilo 50 ľudí," dodal. Ku konkrétnym skutkom obžaloby Čapatý nevedel povedať nič. V kauze vypovedal aj sýkorovec Martin Hrabárik alias Rezeň a ďalšie sýkorky...

Z advokáta svedok

V kauze mal dnes pred súdom vypovedať advokát Peter Filip, ktorý Piťa obhajoval v prípravnom konaní. Ešte počas vyšetrovania však policajti z neho urobili svedka, Piťa tak už ďalej zastupovať nemohol. Súd sa však od neho nič nedozvedel, pretože nebol zbavený mlčanlivosti. „Ja ho zbavujem mlčanlivosti, ja sa nemám čoho obávať," uviedol Piťo. Filip však apeloval na to, že podľa zákona musí byť zbavenie mlčanlivosti podané písomne. Navyše v minulosti zastupoval v inom prípade aj Floxňu a Jazveca. Filip poznamenal, že vzťah advokát-klient je trvalý. Súd sa tak od neho nič nedozvedel.

Maceják na Obelixa nestačil

Obžaloba pripisuje Rastislavovi Horváthovi alias Obelixovi osem skutkov. Založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, ich držanie a obchodovanie s nimi. Nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Útok na verejného činiteľa.

Rastislav Horváth

„Horváth bol v skupine známy ako človek, čo vie zabezpečiť zbrane a výbušniny. To mi povedali ľudia, ktorí boli v tejto skupine starší ako ja. Tie nám aj zabezpečil. Niekedy v roku 2010 sme organizovali a vykonali útok na Netvora, ktorý nám v tom čase robil problémy, lebo sa snažili ovládnuť región, v ktorom sme pôsobili my," vysvetľoval na jednom zo súdnych pojednávaní svedok Viktor Maceják. V decembri 2013 súd oslobodil už spomínanhého Obelixa, ktorý bol vylúčený na samostatné konanie. „Nebolo dokázané, že sa stali skutky, pre ktoré je obžalovaný stíhaný, " povedal predseda senátu. Rozsudok však ešte nie je právoplatný.

Zo záverečných rečí obhajcov

 • Alexander Filo obhajca Juraja Ondrajčáka a Adama Štefunka: „Môj klient je usvedčovaný výpoveďou Macejáka, ktorý ju veľakrát menil a modifikoval, svedkovia aj poškodení konštatovali, že peniaze preberal Maceják. Výpalné znamená, že ty niečo máš, zarábaš desať a mne budeš dávať dva, lebo ja ťa vypálim. Toto nikde nie je potvrdené. Skôr sa jednalo o legálnu usporiadateľskú službu. Celú zločineckú skupinu usvedčuje iba svedok Maceják. Na rozdiel od skupiny sýkorovcov tu absentuje minulosť členov a hlavne ich kariérny postup v údajnej skupine. Jednoducho povedané chýba, ako člen začínal, čo robil ďalej, ako postupoval v hierarchii, prípadne prečo nepostupoval. Štefunka vyviňuje ho Maceják, lebo podľa jeho slov členovia skupiny nemohli mať v rodine policajta, povedal to vo výpovedi viackrát. Štefunko v rodine však policajta mal. Svedčia o tom aj odposluchy, kde sa s ním baví so značným dešpektom a takto aj vypovedal na súde. Absolútna väčšina svedkov ho vôbec nepozná a v nikdy ho nevideli."
 • Martina Gombošová obhajkyňa Juraja Ondrejčáka: „Jediný, kto tvrdí, že došlo k priamemu pokynu od Juraja Ondrejčáka, je Viktor Maceják. Dočasne mu bolo odložené vznesenie obvinenia a takýto dôkaz ako jediný nemôže dokazovať vinu môjho klienta. Takúto výpoveď musia podporovať ďalšie dôkazy, a to v tomto prípade nebolo preukázané. Žiaden iný svedok nebol prítomný pri trestnej činnosti môjho klienta."
 • Ondrej Mularčík obhajca Juraja Ondrejčáka: „Očakával som právne dôvody, ktoré viedli prokurátora k podaniu obžaloby, čo vyplýva priamo zo zákona a ani v záverečnej reči sme sa nedozvedeli žiadne právne úvahy. Absentuje skutočnosť, kedy mal vydávať Ondrejčák príkazy na páchanie trestnej činnosti. Zločinecká skupina nie je zadefinovaná vo vertikálnej ani horizontálnej štruktúre. Hierarchia, kto mal ako fungovať a jej cieľ chýbajú. Nie je možné, aby zločinecká skupina, ako je opísaná v obžalobe, fungovala od roku 2005 bez postihu. Prokurátor uviedol, že sme oprávnený domnievať sa, že trestná činnosť bola spáchaná, ale prokurátor sa nemá domnievať musí byť presvedčený a toto musí preukázať. Prokurátor povedal, že má celý rad svedkov, povedal že začali spolupracovať po tom, čo boli obvinení alebo odsúdení. Ich verifikácia nebola uskutočnená. V obžalobe nie sú uvedené ani okolnosti vzniku zločineckej skupiny."

Obžalovaných vedú na pojednávanie.

 • Tibor Timár obhajca Mateja Šalagu, Vladimíra Madarása a Miroslava Abraháma: „Žiadne vymedzenie k skutku zločineckej skupiny v obžalobe nie je, na základe obžalovacej zásady na hlavnom pojednávaní nebol identifikovaný žiaden podnikateľ, ktorého by Šalaga a Madarás sprevádzali na stretnutie. Ku klientovi Abrahámovi zo žiadneho skutku nevyplýva, že by sa nejaký skutok stal na území nitrianskeho regiónu."
 • Adrián Kucek obhajca Andreja Očenáša: „Podľa obžaloby patril do skupiny a odovzdával peniaze z trestnej činnosti v nitrianskom regióne a zabezpečoval právnikov. Na základe svedka Macejáka obžaloba založila dôvodnosť trestného stíhania. ‚To že mal Andrej prebrať Nitru, viem len od neho, nič iné o jeho aktivitách neviem,' povedal Maceják. Žiadne ďalšie dôkazy nie sú. Kto bol jeho podriadení a aké aktivity vykonával pre aké konkrétne osoby, na akých miestach, v akom čase zabezpečoval právnikov - tu dôkazy chýbajú. Chýbajú znaky zločineckej skupiny, ako aj verifikovateľná hierarchia osôb v tejto skupine. Fakt, že sa pozná s niektorými obžalovanými, nemôže byť skutočnosť na označenie za člena zločineckej skupiny."
 • Peter Vačok, obhajca Igora Dvorského: „Faktom je , že sa obžalovaní poznajú, ale to nepostačuje na to, že ide o zločineckú skupinu, nie každé konanie je zločineckou skupinou, nestačí plánovitosť a koordinovanosť konania. Chýbajú tu prísne pravidlá, zoskupenie, vertikálne členenie a absentuje aj kontrola povinností. Nebol zaistený jediný gram drog s výnimkou marihuany u obžalovaného Bieloviča."
 • Ľubor Neviďanský, obhajca Tomáša Bieloviča: „ Z vykonaných dôkazov nebol preukázaný skutok. Zdržiaval sa v strážnej búdke sporadicky, ale skutková veta v obžalobe znie tak, akoby tam prebýval stále a nepretržite sledoval monitory. Podľa obžaloby mal zabezpečovať marihuanu. Znalec uviedol, že Bielovič má mimoriadnu odolnosť voči marihuane a nevie určiť, aká bola jeho jednorazová denná dávka."

Mega kauza v číslach

 • Policajti zadržali 20 mužov.
 • Obvinili však 23.
 • Na úteku boli dvaja muži, oboch už dolapili.
 • Vyšetrovací spis obsahuje 21 zväzkov.
 • Policajti počas vyšetrovania vypočuli vyše 100 ľudí.
 • Prokurátor obžaloval 19 mužov.
 • Proces sa začal v auguste 2013.
 • Jeden z obvinených sa priznal.
 • Obžaloba má 144 strán.
 • Prokurátor ju čítal dve hodiny.
 • Skutkov je v obžalobe 19.
 • Spis má už viac ako 12000 strán.
 • Na súde bolo vypočutých 90 svedkov.
 • Znalcov vypočuli viac ako 30.
 • Dnes (v utorok 29.4. 2014) sa pojednáva 37. deň.

Padne rozsudok

V kauze piťovci predniesli prokurátor, advokáti aj hlavný obžalovaný Juraj Ondrejčák alias Piťo záverečné reči už 15. a 16. apríla 2014. Dnes (v utorok 29. apríla 2014) prednesú svoje záverečné reči ďalší obžalovaní. Senát špecializovaného trestného súdu verdikt vynesie pravdepodobne v máji.

Skryť Zatvoriť reklamu