Štát verzus sýkorovci

Písmo: A- | A+

Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bossov v novodobej histórii Slovenska - Miroslava Sýkoru. Zavraždili ho v Bratislave 7. februára 1997. Šéfom sa tak stal Róbert Lališ alias Kýbel, ktorý je na úteku. Jeho podriadený Peter Havaši prezývaný Havel, ktorý mal na starosti senecký región, bol tiež popravený. Peter Čongrády alias Čongi - šéf regiónu Bratislavy - je rovnako mŕtvy. Zavraždili ho. Na jeho flek sa dostal Ladislav Bališ, ktorého volajú Dlhý Laco. Ten dostal dnes (13. mája) trest 25 rokov za prípravu vraždy Martina Hrabárika alias Rezňa a ďalšie skutky. Obvinený je aj v iných prípadoch. Rozhodol sa však vypovedať o násilnostiach jeho partičky a usvedčuje aj Kýbla. Jediný na slobode je zo skupiny je František B., považovaný za vrchného predstaviteľa. Na krku má jedno obvinenenie.

„Sýkorovci prestali existovať, keď Mira Sýkoru zastrelili," vyhlasuje František B. Prokuratúra s políciou má však na vec iný názor. Partia, ktorá má viacero podskupín sa podľa nich aj po Sýkorovej smrti venovala  vyberaniu výpalného, kšeftom s drogami,  vydieraniam a ďalším násilnostiam. Pripisujú im aj vraždy, vlastných členov, konkurentov, či na objednávku.

Výpalné U Matúša

Po prvýkrát sýkorky ako organizovanú skupinu obvinili, keď v  apríli 2006 do podniku U Matúša na Jaskovom rade v Bratislave vtrhla partia gangstrov a dobili zákazníkov.  Majiteľ  všetko nahlásil  polícii. Skupina sa však  o tom dozvedela  a kamery, ktoré do podniku nainštalovali strážcovia zákona, vytrhali. Prokurátorka tvrdí, že päť mužov vymáhalo výpalné. Medzi obvinenými je aj František B. „Cudzie nechcem a svoje si nedám," vyhlasuje často. Venuje sa podnikaniu najmä v gastronómii a prevádzkovaniu herní.

Ďalší obžalovaní Karol Kňažovič, Peter Distler,  už spomínaný Martin Hrabárik alias Rezeň a  Filip Peciar pred súdom vypovedali, že nepatrili do výjazdu strážnej služby, ktorá patrila Františkovi B. Kľúčový svedok Dávid D. mal sám na krku viacero obvinení z rôznych trestných činov.  Pred Okresným súdom Bratislava 3 opísal štruktúru skupiny, ako to funguje, že najskôr je biletár, potom výjazd a napokon osobný ochrankár. Mali dva výjazdy - oficiálny a neoficiálny. Druhý bol taký bez zmluvy na podniky, ktoré sa vypaľovali. Polovica peňazí išla výjazdu, druhá šéfovi. „Sú to vymyslené bludy," reagoval na súde František B..  To, že  U Matúša sa mala objaviť nálepka SBS-ky Františka B., nevedel vysvetliť. „Možno to niekto ukradol, zneužil," povedal. Kauza sa však ťahá roky na súde.

Súd potvrdil, že zločinecká skupina sýkorovci existuje

Po vražde seneckého šéfa Petra Havasiho, prezývaného Havel v júni 2004 prevzal vedenie  seneckej partie Martin Bihári alias Rus.

martin-bihari.jpg

Pod Rusa najvyššie v hierarchii skupiny patril Alexander Botló, prezývaný Mongol. Pod ním boli viacerí členovia. Polícia ich zadržala pri razii vo februári 2010. Rus však o policajnej akcii vedel dopredu a ušiel.  Jeden  z obvinených,  Robert Botló, v auguste 2011 spáchal samovraždu.  Prípad sa dostal na súd.

Po tom, ako prokurátor a obhajcovia na Špecializovanom trestnom súde vo februári 2012 predniesli svoje záverečné reči, policajti zadržali jedného z advokátov Viktora Križiaka. Súviselo to s tvrdeniami Mikuláša Černáka, ktorý uviedol, že advokát sa ho snažil  ovplyvniť, ako má vypovedať v kauze sýkorovcov. (Križiak bol v minulosti aj advokátom Černáka.)

Vyhlásenie rozsudku sprevádzala dráma. Počas vyhlasovania rozsudku nad sýkorkami odpadla príbuzná jedného zo súdených mužov. Pomoc jej poskytol privolaný lekár.

Jaroslav Pitner sa priznal a Špecializovaný trestný súd mu uložil trest 8 rokov. Štefan Zamatocký dostal podmienku 3 roky s podmienečným odkladom na 5 rokov. Milan Bilčík dostal 13 rokov, František Letanovský 12 rokov,  Milan Janík, prezývaný Copík  13 rokov basy.  Boris Žuffa 3 roky a 2 mesiace.

Ďalší obžalovaní sa odvolali a odvolal sa aj prokurátor. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR členovia zločineckej skupiny sýkorovci podnikateľov nútili, aby im platili za ochranu, majú na svedomí vydieračský únos, hrubý nátlak na dílera drog a podpálenie jeho auta, zapálenie dverí posilňovne, ktorej majiteľ nechcel platiť za ochranu, podpálenie kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok, pokus o zbitie jedného Rakúšana a zapálenie auta v Senci. V jednotlivých skutkoch, ktoré sa stali v období rokov 2007 - 2010, figurujú rôzni členovia partie.

"Tĺkli ľudí na diskotékach, po uliciach v Senci chodili so samopalmi, policajti nič nerobili," konštatoval v novembri 2013 predseda senátu Peter Hatala s tým, že boj so štátom sa však podľa sudcu nedá vyhrať, možno sa to tak dalo robiť v 90. rokoch minulého storočia. Sudca tvrdil, že museli rátať s tým, že sa to raz skončí, ako končia aj iné skupiny.

Martinovi Bihárimu Najvyšší súd SR potvrdili 21-ročný trest. Jeho pravá ruka Alexander Botló dostal 22 rokov. Ivica Kostrič má potvrdený trest 8 rokov väzenia. František Kukko vyfasoval 13 rokov.

Rusa od októbra minulého roka vyšetrovateľ obvinil zo štyroch vrážd.

Z chráneného svedka obvinený z lúpeže

radovan-geric.gif

Vlani v decembri z pobočky banky v Ružomberku ušiel votrelec s korisťou 4 100 eur. Polícia z lúpeže obvinila Radovana Geriča, ktorý bol členom partie a rozhodol sa vypovedať  proti kumpánom zo seneckej vetvy skupiny a istý čas bol aj v programe na ochranu svedkov.

Jašter na slobode

Vlani v januári partičku sýkoriek,  v ktorej bol aj Michal Blažíček alias Jašter, obvinili z drogovej trestnej činnosti. "Raz sme (pozn. autorky sýkorovci s piťovcami) ale riešili dílera s prezývkou Jašter. Bol ako zajac, raz u piťovcov a raz u sýkoriek.  Za ochranu platil 20-tisíc korún (660 eur) nám a rovnako aj piťovcom," tvrdil na súde s piťovcami Juraj B. alias Čapatý.

michal-blazicek.gif

 

Počas vyšetrovania drogovej trestnej činnosti Jašterovej partičky sa niektorí obvinení priznali a chceli by s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste. Jašter sa vo väzbe pokúsil o samovraždu.  Pred pár dňami sa  dostal na slobodu, pre pochybenie prokurátora, ktorý neskoro podal žiadosť o predĺženie väzby na súd. Jeho nadriadení sľúbili, že vyvodia personálnu zodpovednosť.

Prokurátor: Vyhrážal sa matke svedka

Rolanda Zdichavského  tento rok v apríli Špecializovaný trestný súd uznal za vinného z členstva v zločineckej skupine sýkorovci, z podvodu a z vydierania.  Podľa obžaloby sa mal Zdichavský  podriaďovať Kýblovi a Čapatému.

roland-zdichavsky.jpg

Obžalovaný na súde tvrdil, že to nie je pravda a k sýkorovcom nepatrí. Pozná však viacerých ľudí, ktorí podľa polície patria do tejto zločineckej skupiny. Vo svojej záverečnej reči zdôraznil, že je nevinný a ničoho, čo je uvedené v obžalobe, sa nedopustil.  V nej sa tiež píše, že vydieral matku Jaroslava Pitnera, ktorého väzobne stíhali za členstvo u sýkorovcov a rozhodol sa usvedčovať kumpánov. Vo februári 2011 mal na ňu kričať, že ak jej syn niečo povie, ona zle dopadne. Dostal trest 22 rokov. Súd mu vymeral aj trest prepadnutia majetku. Mal by tak prísť o dva byty v Bratislave, o polovičný podiel v nebytovom priestore rovnako v hlavnom meste, o autá Porsche Cayenne a Volkswagen Golf a o 20.000 eur na bankovom účte. Majetok  by mal prepadnúť štátu. Rozsudok nie je právoplatný, Zdichavský sa odvolal.

Chceli zavraždiť  Rezňa

Šéf bratislavskej vetvy Ladislav Bališ  alias Dlhý Laco, ako hierarchicky vyššie postavený člen skupiny sýkorovcov, uložil  Martinovi R., prezývanému Rohlo, aby vylákal Rezňa na stretnutie. Richard Šulka s prezývkou Riki s ním dohodol schôdzku na petržalskej čerpacej stanici. Rohlo, na príkaz Viliama Rafaela alias  Čierneho Vilka, zabezpečil lopatu a krompáč a ten si nástroje uložil do svojho Porsche Cayenne.

martin-hrabarik.jpg

Partia chcela 24. marca 2011 Rezňa previesť do firmy najvrchnejšieho sýkorovského bossa Róberta Lališa alias Kýbla. Tam mali čakať Riki a Filip Nerád. Skupina chcela Rezňa potom usmrtiť a jeho telo zakopať.  Do prípadu bol zapletený aj Čapatý.

Motívom plánovania vraždy bolo podľa obžaloby to, že členovia partie vedeli, že Rezeň je na tom psychicky zle a pre obvinenie z vydieračského únosu bol na neho vydaný zatykač a báli sa, že keď ho chytia policajti zlomí sa a bude vypovedať proti nim. Rohlo však plány parťákov prezradil polícii.

martin-r-r.jpg

"Boli nahnevaní, že namiesto toho, aby sa niekde schoval, behá po diskotékach, boli nervózni, že by ho mohli chytiť policajti a zatlačiť na neho a on by mohol povedať veci, pre ktoré by mohli ísť do basy," tvrdil svedok Rohlo, ktorý bol sám obvinený vo viacerých kauzách.

Čapatý prehovoril

Čapatý vlani v apríli na pojednávaní v prípade prípravy vraždy Rezňa sa ku skutku priznal a vyhlásil, že bude vypovedať aj o ďalších vraždách a trestnej činnosti, za ktorou stoja sýkorovci, a nie sú predmetom obžaloby.

juraj-b-capaty.jpg

„Rozhodol som sa priznať k trestnej činnosti, ktorej som sa dopustil v rámci toho, že som páchal trestnú činnosť s Róbertom Lališom, prezývaným Kýbel. Chcem vysvetliť svoje konanie na skutkoch, ktoré sú v obžalobe a spolupracovať s políciou na objasnení trestnej činnosti vrátane vrážd," napísal Čapatý v liste predsedovi senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý prejedával prípad prípravy likvidácie Rezňa. Opísal fungovanie skupiny, vedenej Ladislavom Bališom, prezývaným Dlhý Laco, ktorý je tiež obžalovaný z prípravy vraždy Rezňa. Čapatý najprv všetko popieral, teraz podľa vlastných slov „mení svoj život". Spomenul aj osemčlennú skupinu, ktorá mala na starosti vraždy a aj to, že Kýbel vravel, že nemajú o ničom hovoriť, lebo pôjdu nohami dopredu. Čapatý „slúžil" podľa vlastných slov Kýblovi 13 rokov a teraz má pocit, že sa na neho vykašľali.  Prehovoril o osemčlennom vražednom komande a aj ďalších násilnostiach.

Čapatý dostal už 8 ročný trest od Špecializovaného trestného súdu a verdikt je právoplatný.

Rozhovoril sa aj Dlhý Laco

Okrem prípravy vraždy Rezňa je  Dlhý Laco obvinený je aj v kauze pokusu o vraždu  podnikateľa z Rovinky (kor. Senec) z marca 2011. Dvom maskovaným mužom však zlyhala zbraň a guľka len poškodila dvere auta. Vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľom presne označil aj suseda, ktorý si podľa neho vraždu podnikateľa objednal. Najskôr malo ísť len o únos. „On si to vtedy predstavoval tak, že by sa zobral, dal by sa potom jemu a on si s ním potom narobí poriadky," povedal Dlhý Laco pred policajtmi. S podnikateľom mal totiž súdny spor o pozemok a halu v Rovinke. Prehovoril aj o ďalších praktikách partie, štruktúre skupiny. „Všetky peniaze išli Kýblovi, ktorý ich potom rozdeľoval. Neskôr robil každý sám na seba a Kýbel si časť peňazí sťahoval. Nižšie postavených členov skupiny do ničoho nenútili, stačilo, keď im sľúbili peniaze," uviedol Dlhý Laco, ktorému vraj Kýbel povedal, nech sa stará o mesto. „Kýbel mal okolo seba svojich ľudí. Potom som bol akože ja a akože moja skupina. Potom bol Fero B., ktorý robil väčšinou oficiálne veci a aj ostatní sa snažili robiť cez jeho firmy oficiálne veci, a on aj veľa radil vo všetkom. Potom mali hore  tí,  čo  robili  okolo Kýbla, svoje podskupinky. Od týchto ľudí sa odvíjali ďalší ľudia, ktorých som osobne moc nepoznal. Potom tam boli rôzni sympatizanti so skupinou, napríklad rôzni podnikatelia, čo nás oslovovali." Prípad pokusu o vraždu podnikateľa vyšetrujú policajti.

Verdikt

Najzávažnejším skutkom kauzy, v ktorej dnes (13. mája 2014) padol verdikt, je príprava vraždy člena sýkorovcov Rezňa. Dovedna sýkorkám v prípade pripísali 11 skutkov, okrem založenia zločineckej skupiny to bolo za podpálenie áut, poškodenie domu na objednávku, poškodenie a zapálenie baru, vydieranie, vydieračský únos a nedovolené ozbrojovanie.

ladislav-balis.jpg

  • Jeden z bossov zločineckej skupiny Ladislav Bališ, prezývaný Dlhý Laco, pôjde do väzenia snajprísnejším režimom na 25 rokov.
  • viliam-rafael.jpg

  • Na 25 rokov odsúdili aj Viliama Rafaela, ktorého volajú Čierny Vilko.
  • richard-sulka.jpg

  • Richard Šulka prezývaný Riki dostal tiež 25 ročný trest.

filip-nerad.jpg

  • Filipa Neráda Špecializovaný trestný súd pôvodne odsúdil na 23 rokov, Najvyšší súd SR jeho trest znížil na 20 rokov v najprísnejšom väzení.
  • Peter Distler (nebol súdený za skutok prípravy vraždy) pôjde do najprísnejšieho väzenia na 22 rokov.
  • Senát Najvyššieho súdu SR znížil trest aj pre Mareka Študenta a Romana Stojku. (Neboli súdení za skutok prípravy vraždy.) Študent pôjde do väzenia na 14 rokov, podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu mal ísť na 20, a Stojkovi znížil odvolací súd trest z 13 na desať rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.
  • Rozhodol o tom senát, ktorému predsedá Martin Piovartsy.

Má Kýbel krytie?

Roky o ňom hovorili ako o šéfovi zločineckej skupiny, roky ho v rôznych výpovediach spomínali rôzni svedkovia. Kým jeho parťákov a "podriadených" policajti postupne obviňovali a sudcovia zatvárali do väzby, on bol na slobode. Mal kontakty na polícii a priateľov medzi príslušníkmi Slovenskej informačnej služby. Keď sa dozvedel, že kumpáni proti nemu vypovedajú, začiatkom roka 2012 sa začal skrývať.

robert-lalis.JPG

Na Kýbla vydal Špecializovaný trestný súd v lete 2012 zatykač pre založenie zločineckej skupiny  a viaceré trestné činy, keď mu nevedeli doručiť písomnosti. Postupne ho obvinili z ďalších činov a aj desiatich vrážd. Polícia na prípadoch pracuje. Aj tieto zločiny musia byť ešte preukázané a v prípade, že sa to podarí, nesmú ostať bez trestu. Prokuratúru a políciu tak ešte čaká veľa práce. A tá nie je vždy jednoduchá. Objavujú sa totiž indície , že tento krvavý muž  pravidelne dostával informácie o priebehu vyšetrovania jednotlivých káuz. A tiež, že mal dlhodobé krytie štátneho aparátu, od vysokopostavených policajných funkcionárov, či  tajnej služby. Ale o tom niekedy inokedy v ďalšom článku na mojom blogu.

Skryť Zatvoriť reklamu