Sudca Dohňanský sa po nehode vrátil do práce. Obvinený nie je

Sudca Viliam  Dohňanský mal nehodu, pri ktorej zomrel človek. V prípade nie je nikto obvinený. Najvyšší súd ani po dvoch mesiacoch oficiálne neinformovali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na ceste pri obci Hontianske Trsťany okres Levice v Nitrianskom kraji sa ešte 23.mája čelne zrazilo BMW a Škoda Octavia. Automobil BMW šoféroval sudca Najvyššieho súdu Viliam Dohňanský. Pravdepodobne predbiehal traktor. Vodič Octavie po zrážke zomrel.

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci usmrtenia s poukazom na ustanovenie Trestného zákona, ktoré hovorí o "závažnejšom spôsobe konania porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej mu podľa zákona“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dohňanský bol v čase nehody na rehabilitácii, po tom si do konca júna čerpal dovolenku. Hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová v piatok pre môj blog uviedla, že v súčasnosti je už v práci.

Trestný poriadok hovorí, že ak je obvineným sudca, vydať uznesenie o vznesení obvinenia môže len prokurátor generálnej prokuratúry; uznesenie sa doručí najneskôr do 48 hodín ministrovi spravodlivosti.

"V požadovanej trestnej veci nebol generálnej prokuratúre podriadenou prokuratúrou doposiaľ predložený spisový materiál s návrhom na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia jednému z účastníkov dopravnej nehody," uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dozorový prokurátor stále nemá k dispozícii znalecký posudok . Potvrdil to pre môj blog Jaroslav Maček z Krajskej prokuratúry v Nitre, ktorá prípad dozoruje. V akom čase bude hotový Maček nevie, „zálež í od zložitosti veci“. Príčiny nehody a to kto či nie niekto porušil predpisy tak ešte nie je známe. Vodičský preukaz sudcovi Dohňanskému nezadržali.

„Vzhľadom na to, že o predmetnej udalosti Najvyšší súd nikto oficiálne neinformoval a Najvyšší súd momentálne nedisponuje žiadnymi oficiálnymi informáciami o dopravnej nehode, nie je možné k tejto veci zaujať stanovisko,“ doplnila Važanová z Najvyššieho súdu.

Skryť Vypnúť reklamu

S prosbou o vyjadrenie som v piatok oslovila aj Dohňanského, zatiaľ nereagoval.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  160x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu