Svedkovia proti takáčovcom sedeli v base, odkazy si posielali cez telefón

Zavolali na povolené číslo, príbuzní ich cez konferenčný hovor spojili, alebo u nich nechávali odkazy. Používali šifry a prezývky. Takto sa kľúčoví svedkovia v kauze takáčovcov dohadovali aj na výpovediach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Polícia udrela pri akcii Aladin na zločineckú skupinu takáčovcov okolo Ľubomíra Kudličku prezývaného aj Rabín v januári 2017. Z väzby sa už všetci obvinení dostali na slobodu.

Medzi obvinenými je aj bývalý zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia Národnej kriminálnej agentúry - Branislav Bakoš alias Baki, expolicajt Václav Kincl, ktorý je tiež známy ako spisovateľ Václav Neuer, advokáti, Juraj Almaši a Peter Tóth. Obvinení sú aj ďalší, bývalý policajt Ivan Cvetkovič, či Milan Jagnešák, bobista štvornásobný účastník olympijských hier, až do obvinenia bol aj člen Slovenského olympijského výboru. Dokonca mal podľa svedkov tvrdiť, že je príslušník tajnej služby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poškodený syn uneseného podnikateľa Matoviča

Vyšetrovateľka obvinených v prípade takáčovcov spája so známou kauzou únosu trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. V úmysle získať finančný prospech mali na pokyn jedného z obvinených advokátov využiť obavy Tomáša Matoviča (syna uneseného podnikateľa) a predstierať zabezpečenie ochrany jeho majetku a života, čím ho mali podvodne primäť k prevodu nehnuteľností a zároveň ho mali prinútiť k vyplateniu finančnej hotovosti. Podľa uznesenia Matoviča mali násilím držali v hoteli, ktorý patrí jednému z obvinených advokátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cvetkovič sa mal podieľať aj na tom, že Matovič zo strachu pred advokátom a pred ďalšími prítomnými členmi zločineckej skupine mal ako dlžník podpísať fiktívnu zmluvu o pôžičke spolu s uznaním tohto dlhu vo forme notárskej zápisnice. 

Na skutku sa mali tiež zúčastniť Bakoš s Kinclom sa. Riadiť ich mali advokáti Juraj Alamaši a Peter Tóth.

Práve títo advokáti Matoviča pôvodne právne zastupovali v rozsiahlom civilnom konaní na súde kvôli majetku po otcovi.

Kľúčoví svedkovia v kauze takáčovcov sú známe mená. Róbert Bíly a Matúš Šelestiak boli odsúdení v kauze piešťanských piťovcov na osem rokov, dostali trest prepadnutia majetku. Paradoxné je, že obaja sa k trestnej činnosti priznali a viacerých proti, ktorým vypovedali napokon oslobodili.

Práve počas verejného pojednávania na súde v prípade piešťanských piťovcov vyšlo najavo, že cez listy sa dohadovali, ako budú vypovedať proti takáčovcom tak, aby všetko sedelo. Jeden sedel vo väzení v Nitre, druhý v Dubnici nad Váhom. Korešpondenciu im zadržali. Oboch nedávno podmienečne prepustili z výkonu trestu.

SkryťVypnúť reklamu

Do Piešťan sa vrátil mafián

Podľa môjho zdroja blízkeho vyšetrovaniu sa však dohadovali aj cez telefón. Vyplýva to záznamu vyšetrovateľky protizločineckej jednotky NAKA z konca júna tohto roku. Hovory v base sa zaznamenávajú. Nahrávky za obdobie od januára 2017 do januára 2018 boli zaistené z ústavov na výkon trestu. Mesačne išlo o približne 30 hovorov, celkovo ide do 400 telefonátov. Vyšetrovateľka teraz Bíleho i Šelestiaka k hovorom vypočúva.

Fungovalo to tak, že zavolali na povolené číslo, ktoré im schválil riaditeľ ústavu, príbuzní ich následne cez konferenčný hovor (takzvaný telemost) spojili, alebo im umožnili telefonovať s ďalšími osobami, ktoré nemali povolené. Tiež si navzájom u ich nechávali odkazy. 

SkryťVypnúť reklamu

Takto svedkovia Bíly a Šelestiak zháňali uznesenia, či výpovede z prípadu takáčovci. Nazývali to písmo sväté. Žiadali, aby im poslali články, ktoré boli o kauze publikované. Zaujímali ich najmä texty, ktoré som o kauze napísala na blog ja.

Hovorov bolo aj dvadsať

Šelestiak aj Bíly mali povolené telefonovať okrem svojich viacerých príbuzných paradoxne aj Tomášovi Matovičovi, ktorý je v prípade poškodený. Vraj Šelestika aj Bíleho zastupoval v nejakých súdnych civilných konaniach. Dali mu krycie meno Džápo. Radili mu čo má robiť a čo m á povedať policajtom.

Šelestiakovi neskôr, v polovici apríla 2017 už hovory Matovičovi nepovolili. Napriek tomu pravidelne komunikovali, cez telemost prostredníctvom Bíleho rodičov. Práve im tiež Šelestiak z väzenia telefonoval.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď to nemali povolené, Bíly a Šelestiak cez telefón spolu hovorili. Šelestiak takéto hovory priznal. „Dá sa povedať, že s Bílym som udržiaval kontakt cez jeho rodičov,“ vysvetľoval. Tí mu aj posielali do basy peniaze. Peniaze chodili na účet spoluväzňa, ktorého volali Rumun.

 „Keď som volal na schválené číslo oni zdvihli,...“ vysvetľoval nepovolené telefonáty Šelestiak.

„Ja som mal snahy, aby som mal vo výkone trestu lepšie podmienky, ale moje prosby neboli vyslyšané,“ uviedol Šelestiak k hovorom o príslušníkoch Zboru väzenskej a justičnej stráže.

„ Nie som si istý... Ale takýto spôsob telefonovania som požíval od polovice roku 2016,“ tvrdil. Pôvodný zámer bol vraj taký, že schválené číslo bola pevná linka a bolo to teda lacnejšie. Priznal rádovo iba 20 takýchto hovorov.

Nič si nepamätá

Bíly uviedol, že si na nepovolené telefonáty nespomína. „Neviem o tom, že Šelestiak telefonoval s mojimi rodičmi,“ povedal. Doplnil, že sa mu sprostredkovane dostalo, že jeho priateľka k nim chodila.

„On ma zastupoval, obával sa o svoje postavenie, lebo sa obával tej celej skupiny,“ vysvetľoval telefonáty s poškodeným Matovičom, ktoré ako som už uviedla mal povolené.

Uznesenie a výpovede v prípade takáčovcoch chcel mať vraj iba zo zvedavosti. “Neveril som, že policajti po mojich výpovediach dokážu tú skupinu rozbiť,“ myslí si. Články z médií žiadal, aby vedel, čo sa deje, ako sa vyvíja prípad. „Mám pocit, aby to obvinení nezamietli pod koberec,“ skonštatoval Bíly.

Tomáš Matovič na moju žiadosť o odpovede na otázky nereagoval.

Ako sa dá telefonovať z basy?

  • Odsúdený má právo najmenej dvakrát za mesiac telefonovať v trvaní najmenej 20 minút najviac piatim blízkym osobám.
  •  Meno, adresu a telefónne číslo uvedie v žiadosti.
  • Riaditeľ ústavu môže v odôvodnených prípadoch povoliť odsúdenému telefonovať aj s inou ako blízkou osobou.
  • Ústav je oprávnený zaznamenávať elektronicky aj údaje o priebehu hovoru.
  • Náklady spojené s telefonovaním znáša odsúdený.

(Zdroj: ZVJS)

 „Vo veci obvineného Ľ.K. a spol. v súčasnej dobe prebieha prípravné konanie a sú vykonávané úkony trestného konania. Nakoľko obsah hovorov podlieha telekomunikačnému tajomstvu, nie je možné sa bližšie vyjadrovať, a to aj z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania v tejto veci,“ odpovedali z oddelenia komunikácie a prevencie policajného prezídia na otázky o telefonátoch Bíleho a Šelestiaka.

Prípad dozoruje prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Stanislav. „V predmetnej trestnej veci nebolo doposiaľ prípravné konanie skončené, preto nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ sprostredkovala pre môj blog stanovisko hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Z telefonátov je zrejmé, že Bíly a Šlestiak si chceli zabezpečiť lepšie podmienky vo väzení, bavili sa aj o príslušníkoch Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorých volali ich Španieli a cez nich posielali odkazy. Tiež spomínajú riaditeľ Ústavu na výkon väzby v Bratislave, ktorého volajú Apoke, pričom ide o strýka Tomáša Matoviča. 

 „Zbor väzenskej a justičnej stráže nie je vecne príslušný riešiť takéto prípady, z uvedeného dôvodu sa k veci nebudeme vyjadrovať,“ povedala riaditeľka odbor podpory centrálneho riadenia a komunikácií Zboru väzenskej a justičnej stráže Katarína Nováková.

 Inšpekcia: Nič sa nestalo

Z telefonických rozhovorov tiež napríklad vyplýva, že vyšetrovateľka prípadu, ktorú volali Hello Kitty dávala o prípade svedkom informácie, tiež to, že sa Bíly a Šelestiak snažili cez operatívu dosiahnuť lepšie podmienky v base. Operatívcom posielali rôzne odkazy a mali na nich viaceré požiadavky. Policajtom dali prezývku chvosty.

„Predmetnou vecou sa v roku 2018 na podnet generálnej prokuratúry zaoberal Úrad inšpekčnej služby. Vykonaným preverovaním sa skutočnosti, ktoré by mohli zakladať podozrenie zo spáchania trestného činu nepotvrdili,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Aké používali šifry a prezývky?

  • Apoké – strýko Tomáša Matoviča, ktorý bol riaditeľov Ústavu na výkon väzby (tam pôvodne sedeli až neskôr ich rozdelili).
  • Dedo – Róbert Bíly
  • Džápo – Tomáš Matovič
  • chvosty - policajti
  • Hello Kitty – vyšetrovateľka prípadu Eva Smolková
  • menge- peniaze
  • ovocie – NAKA Západ
  • ovocionári – operatívci z expozitúry Západ, Melicher a Malina, ktorí riešili aj kauzu piešťanských piťovcov
  • písmo sväté – policajné dokumenty
  • Rumun – Martin R., spoluväzeň Šelestiaka
  • Španieli – príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže
Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  533
  •  | 
  • Páči sa:  2 639x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,065 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu