Svedok z kauzy piťovci zaútočil na sudcu

Písmo: A- | A+

Viktor Maceják je zvláštny prípad. Svedčil v hlavnom procese proti Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi a spol. Zároveň sa listom sťažuje na sudcu Špecializovaného trestného súdu, ktorý oslobodil v inej kauze ďalšieho piťovca, známeho pod prezývkou Obelix. Jeho svedectvo mu totiž nestačilo.

Proti piťovcom vypovedá jeden z nich – Viktor Maceják. V kauze má postavenie chráneného svedka. Opísal štruktúru a fungovanie skupiny. Senát Špecializovaného trestného súdu Ruženy Sabovej naparil aj vďaka jeho výpovedi bossovi gangu Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi trest 18 rokov basy. Odsúdili aj ďalších, proti ktorým Maceják vypovedal. Rozsudok ešte nie je právoplatný. Obhajcovia avizovali odvolania.

Svedok Viktor Maceják
Svedok Viktor Maceják 

Maceják ako svedok vypovedal aj pred iným senátom, ktorému predsedal Roman Púchovský. Ide o prípad, kde v samostatnom konaní súdili piťovca Rastislava Horvátha, prezývaného Obelix. Tu však Macejákove svedectvo nestačilo a padol oslobodzujúci verdikt. Ani tento rozsudok nie je právoplatný. Odvolal sa prokurátor.

Rastislav Horváth alias Obelix
Rastislav Horváth alias Obelix 

Maceják: Sudca Púchovský sa mi smial

Oslobodenie Obelixa svedka Macejáka pobúrilo. Z anonymného zdroja som získala list, ktorý napísal predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Sťažuje sa v ňom na prístup sudcu Špecializovaného trestného súdu Púchovského. Namietal spôsob, akým viedol jeho výsluch.

List je napísaný na počítači a nie je podpísaný. Maceják používa kultivovanú formuláciu a štylizáciu viet. Uvádza v ňom aj odkazy na citácie pod čiarou, tak ako sa to robí v odborných publikáciách.

Maceják opísal, ako 12. novembra 2013 vypovedal ako svedok na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v prípade, v ktorom bol obžalovaný Rastislav Horváth. Tvrdil, že mal vypovedať prostredníctvom telemostu, domnieva sa, že riziko jeho účasti bolo veľmi vysoké, keďže v ten istý deň a v tej istej budove pokračovalo pojednávanie s Jurajom Ondrejčákom a spol. „Avšak neviem z akého dôvodu ma pán sudca JUDr. Roman Púchovský dal predvolať osobne a akékoľvek argumenty, ktoré sa týkali mojej bezpečnosti, a boli mu predkladané kompetentnými ľuďmi z Odboru na ochranu svedkov, absolútne nezohľadnil,“ napísal v liste adresovanom Harabinovi.

„Keď som prišiel do pojednávacej miestnosti, bolo mi ihneď jasné, že pán sudca aj spolu so svojim kolegom nemal podľa môjho názoru nestranný postoj voči mojej osobe. Neustále posielal mojím smerom povýšenecké úsmevy a už po pár minútach strávených v súdnej miestnosti bolo evidentné, že ho moja výpoveď nezaujíma. Venoval mi zvláštny úsmev, ako keby bolo na mojej výpovedi pre neho niečo zábavné,“ uviedol Maceják.

Tvrdil, že sudca bol počas jeho výpovede“ absolútne neprítomný“. Vyjadril názor, že ho svojím správaním ako svedka zosmiešnil a dehonestoval. Myslí si, že všetky otázky sudcu boli smerované v prospech obvineného.

„To, čo je na celej veci najsmutnejšie, je, že napriek mojej výpovedi, ktorá tohto obvineného jasne usvedčovala z páchania trestnej činnosti pre organizovanú skupinu a taktiež výpoveďami iných svedkov, nakoniec pán sudca Rastislava Horvátha prepustil na slobodu,“ rozhorčoval sa. Zarazilo ho, že si na spravodajských internetových portáloch prečítal článok o Obelixovom oslobodení, lebo sudca svedectvo korunného svedka neuznal.

Má aj pochybnosti ohľadom celého súdneho systému: „Moja výpoveď bola podľa viacerých vyšetrovateľov, operatívcov, či prokurátorov dostačujúca na to, aby mohli zavrieť skupinu piťovcov a na druhej strane bola podľa pána sudcu JUDr. Romana Púchovského nedostatočná na to, aby človek, ktorý je extrémne nebezpečný, zostal za mrežami a nie behal po slobode.“

Dodal, že keď bude na Slovensku pracovať viac takýchto sudcov, môžu mať policajti hlavy v smútku. „Tento list Vám adresujem, pretože Vás vnímam ako človeka, ktorý sa ako jediný postavil proti rozhodnutiu Ústavného súdu v kauze piťovcov a podľa môjho názoru ako jeden z mála sudcov ešte dbá na spravodlivosť,“ uzavrel svedok Maceják.

Celý list si môžete prečítať tu.

Juraj Ondrejčák alias Piťo
Juraj Ondrejčák alias Piťo 

Predseda súdu sa zastal sudcu

Púchovský je sudcom od júla 1992, na Špecializovanom trestnom súde pôsobí od januára 2007.

„Nakoľko ide o živú vec, nebudeme sa vyjadrovať. Môžeme však potvrdiť, že vzhľadom na právomoc predsedu Najvyššieho súdu SR sme list odstúpili odvolaciemu senátu, predsedovi Špecializovaného trestného súdu, ministrovi spravodlivosti a rezortu vnútra. Oni majú právomoc a povinnosť prípad prešetriť,“ uviedla kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.

„Ministerstvo spravodlivosti SR pánovi Macejákovi zaslalo odpoveď prostredníctvom Ministerstva vnútra SR,“ povedala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. V odpovedi bol poučený o postupe, ako a komu môže zaslať sťažnosť na konanie sudcu. Ministerstvo vnútra SR bolo v tomto prípade len doručovateľom, keďže Maceják je v programe na ochranu svedkov.

Macejkákovým listom proti sudcovi Púchovskému sa zaoberal aj predseda Špecializovaného trestného súdu Oldřich Kozlík.

„Vzhľadom na to, že sám som bol členom tohto senátu, musím uviesť, že k žiadnemu takémuto konaniu predsedu senátu nedošlo," odpovedal Kozlík.

List má na stole senát Najvyššieho súdu SR, ktorý sa bude zaoberať odvolaním prokurátora. Verejné zasadnutie je naplánované jún.

Skryť Zatvoriť reklamu