Vlani v novembri zbadali policajti z pohotovostnej motorizovanej jednotky na ceste v Rači auto. Otec a syn sa ho pokúšali odtiahnuť z električkovej trate, lebo sa pokazilo. Strážcovia zákona im skontrolovali doklady a obom dali fúkať.
Mladší sa podrobil dychovej skúške bez problémov. Alkohol nezistili. Starší Que Pham Dinh nevedel fúknuť do dregera. Syn mu vysvetlil, čo má robiť. Skúšal to niekoľkokrát, ale nešlo mu to.

„Zobrali ma do nemocnice a ukázali mi kde si mám sadnúť, nevedel som čo od mňa chcú, odtiaľ ma odviezli na políciu a dali mi podpísať papiere, nerozumel som im, ale zo strachu som ich podpísal a potom ma pustili domov,“ povedal prostredníctvom tlmočníčky Que Pham Dinh. Okrem toho priznal, že niekoľko hodín pred jazdou vypil jedno mále pivo.
Alkohol za volantom je trestným činom v prípade keď vodičovi zistia až nad jedno promile. Inak ide iba o priestupok. Na toho, kto odmietne dychovú, či krvnú skúšku sa však pozerá ako by jazdil pod vplyvom alkoholu a hrozí za to trest až na jeden rok.
Lekár z nemocnice na Kramároch napísal potvrdenie, že Vietnamec sa odmietol podrobiť krvnej skúške. Poverený príslušník ho tak obvinil z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Prípad sa dostal na súd. Na pojednávaniach vyšli najavo čudné skutočnosti.
Policajti: "Počuli sme ako povedal, nie."
„Vozidlo stálo v koľajisku a bolo nám to podozrivé, boli pri ňom dvaja muži, starší sa nám zdal pod vplyvom alkoholu, ale nie veľmi, asi by to bolo iba na priestupok, “opísal na súde prvý policajt z pohotovostnej motorizovanej jednotky.
Policajti majú pri kontrole povinnosť vodiča poučiť o jeho právach. Okrem iného aj o následkoch odmietnutia dychovej, či krvnej skúšky.
„Poučovali sme ho po slovensky, on sa tváril, že rozumie. Som presvedčený, že porozumel. Oni všetci rozumejú, len hrajú divadlo,“ skonštatoval. Myslí si, že dychovú skúšku zámerne maril.
Smrtiace auto bol odstavený nákladiak. Šofér, ktorý do neho narazil, je nevinný
Uviedol tiež, že Vietnamec vytiahol z vrecka peniaze a ukazoval im bankovky. „Do úradného záznamu sme nepísali, že nám ponúkal peniaze, lebo raz nám niekto ponúkal víno a potom sme museli sme chodiť po inšpekcii,“ vysvetlil.
Druhý policajt z hliadky pohotovostnej motorizovanej jednotky pred súdom historku s peniazmi kolegovi potvrdil. „To nie je korupcia, keď nám iba ukazoval bankovky,“ podotkol. Záznam preto nespísali a tiež vraj Vietnamcovi nechceli priťažiť.
„Počul som ako obžalovaný povedal lekárovi na Kramároch, ktorý mu chcel brať krv, nie,“ spomenul. A aj preto si myslí, že Que Pham Dinh po slovensky rozumie.
Lekár: " Nepamätám si ho."
Lekár, ktorý mal v ten deň službu na súde vypovedal, že si na obžalovaného muža nespomína a spomenul, že bežne chodievajú do nemocnice policajti s podozrivými za účelom odberu biologického materiálu. Počas služby sa stretne s piatimi až šiestimi prípadmi, cez sviatky je ich aj desať. Potvrdil však, že správu, ktorá sa nachádza v spise o odmietnutí krvnej skúšky, písal on.
„ Pacienta som nepoučoval o následkoch odmietnutia krvnej skúšky, nie je to v moje kompetencii,“ vyjadril sa lekár.
Potom ako príslušníci pohotovostnej motorizovanej jednotky v nemocnici s Vietnamcom skončili, odviedli ho na oddelenie pred kolegu - povereného príslušníka, ktorý mal prípad riešiť prípad.
Pred sudcom tvrdil, že muža mu doviedli s tým, že nevedel fúkať, išli s ním do nemocnice na Kramáre a tam odmietol skúšku krvi. Zaujímavosťou je, že už potom ako boli vykonané procesné úkony (dychová a krvná skúška) k Vietnamcovi zrazu zháňal tlmočníka, lebo nerozumie po slovensky a nemohol ho tak vypočuť.
Na súde k tomu uviedol: „Spísal som zápisnicu o zadržaní a informoval som dozurujúceho prokurátora. Nevedel som zohnať tlmočníka, dohodli sme sa, že zadržaný bude prepustený a následne vypočutý s tlmočníkom.“
Prokurátorka: "Je divné, že tu žije roky a nevie po slovensky."
Prokurátorka v záverečnej reči poukázala na výpovede svedkov – policajtov z pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorí povedali, že obžalovaný skúšku maril a podľa ich názoru rozumel. Podotkla, že na mieste bol aj syn, ktorý mu tlmočil ako má fúkať a odvolala na výpoveď policajta, ktorý spomenul, že počul ako povedal lekárovi nie. „Žije 27 rokov na Slovensku a je divné, že neovláda slovenčinu,“ dodala.
Obhajca Vietnamca v záverečnej reči vyhlásil, že hlavným problémom je, či obžalovaný ovláda slovenský jazyk a porozumel poučeniu policajtov. Spomenul, že často chodí na pojednávanie napríklad do Dunajskej Stredy, kde vypovedajú obvinení, či svedkovia, ktorí majú slovesné občianstvo, na Slovensku sa aj narodili a žijú na Slovensku celý život a po slovensky nerozumejú a je prítomný tlmočník.
Poukázal aj na nález českého Ústavného súdu podľa, ktorého je neprípustné, aby rozhodnutie súdu bolo založené iba na domnienkach a subjektívnych pocitoch osôb, iba z dôvodu ich postavenia ako verejného činiteľa, teda napríklad policajtov.
Sudca: "Dychovú aj krvnú skúšku maril."
V prípade padol rozsudok. Sudca z Okresného súdu Bratislava 3 uznal Vietnamca vinného z ohrozovania pod vplyvom návykovej látky. Má názor, že dychovú aj krvnú skúšku maril.
Que Pham Dinh dostal trest šesť mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky a tiež dva roky zákaz činnosti. Obžalovaný sa odvolal. Rozhodovať, tak bude Krajský súd v Bratislave.