Zadržali nedotknuteľného sýkorovského bossa Borbélyho!

Písmo: A- | A+

„Cudzie nechcem, svoje si nedám,“ vyhlasoval, keď sa ho niekto pýtal na jeho pôsobenie v podsvetí.

AKTUALIZOVANÉ 8.10. 2014 o 17:30 a 18:20, fotografie z recepcie doplnené o 18: 45

František Borbély. Polícia ho považuje za čelného predstaviteľa skupiny podsvetia - sýkorovcov. Ako jediný bol doteraz na slobode. Policajti ho v stredu (8. 10. 2014) zadržali pre podozrenie z drogovej trestnej činnosti. Informáciu pre môj blog potvrdil policajný zdroj. (Pre denník SME správu potvrdil aj policajný prezident Tibor Gašpar.)

František Borbély
František Borbély (zdroj: archív pir)

„Cudzie nechcem, svoje si nedám,“ vyhlasoval Borbély, keď sa ho niekto pýtal na jeho pôsobenie v podsvetí. Podotkol, že ho zaujíma iba názor jeho detí.

Po Bratislave sa oblečený najčastejšie v teplákoch, prevážal na Škode Fabii, ale aj pancierovom Audi. Často ho sprevádzali dvaja „chlapci“. Šoféroval však zväčša sám. „Chlapci“ museli „mať voľné ruky“, „keby niečo“, aby mali možnosť siahnuť po zbrani, ak by niekto zaútočil na ich vozidlo.

Kým ostatní chlapi od sýkoriek sú v base, odpykávajú ju si trest, alebo sedia vo vyšetrovacej väzbe, Borbély bol dlhé roky nepovšimnutý.

Štát verzus sýkorovci

Aj keď policajti mali informácie o podozreniach, že Borbély pácha trestnú činnosť minimálne od roku 2008.

Uznesenie o začatí vyšetrovania vo veci z roku 2008.
Uznesenie o začatí vyšetrovania vo veci z roku 2008. (zdroj: archív pir)

Brobély je obvinený iba v kauze výpalného z roku 2006. Podľa prokuratúry cez bezpečnostnú službu DKFB (Detektívna kancelária Františka Borbélyho) vyberal výpalné v bratislavskom podniku U Matúša, ktorý medzičasom zavreli. Prípad sa roky ťahá na súde. V januári 2015 by mal padnúť rozsudok.

Súkromná bezpečnostná služba spriaznená s Borbélym získala viacero štátnych zákaziek.

Pred niekoľkými rokmi mal Borbély problém pri ceste do USA. Vrátili ho z letiska. Povedali mu, že ho podozrievajú z možnej emigrácie. Platné desaťročné víza mu zrušili a vyhostili ho z krajiny ako nežiaducu osobu.

 Vo svojich podnikov sa po tej udalosti rozhodol neponúkať nápoj Coca Cola a cigarety Marlboro.

Kontakty

Borbély mal vždy dobré informácie o tom, čo sa deje aj bude diať v politike, na polícii i v podsvetí. Kontakty mal aj na prokuratúre a súdoch.

Keď niektorého z jeho kumpánov zadržali, zvykol sa na istý čas vždy "niekde zašiť". Obľuboval najmä Thajsko. Často však cestoval aj do Maďarska, či Českej republiky.

"Sýkorovci skončili, keď zavraždili Mira Sýkoru," zvykol hovorievať Borbély.

 "Od deväťdesiatych rokov minulého storočia doteraz pôsobili v Bratislave, na Záhorí a v okolí Senca. Výpalné, vydieranie, vraždy konkurentov, vraždy nepohodlných svedkov, vraždy na objednávku. To boli aktivity partie," tvrdí zase prokuratúra.

Vrchný predstaviteľ sýkoriek Róbert Lališ prezývaný Kýbel, Malý, či Gestapák je na úteku. Aktuálne je obvinený z desiatich vrážd a ďalších trestných činnov.

Borbély a Kýbel vlastnia v bratislavskej Petržalke nehnuteľnosť, v ktorej je herňa. Prevádzkuje ju Kýblov známy.

Prečo sa podarilo mafiánskemu bossovi Kýblovi utiecť?

Kýbel mal dobré vzťahy s Jozefom Roháčom, prezývaným Potkan alebo Čapica. (Sedí vo väzbe v Maďarsku kde je podozrivý z viacerých vrážd. Z viacerých vrážd je obvinený aj na Slovensku.) Podľa mojich zistení Roháč zoznámil Kýbla s intelektuálmi, ktorí zaňho po Nežnej revolúcii bojovali akoby bol politický väzeň. Sedel totiž za únos námestníka ministra zdravotníctva. Medzi jeho zástancami bol napríklad aj Miloš Žiak - šéf Izraelskej obchodnejkomory na Slovensku.

Z týchto Kýblových známostí ťažil aj Borbély.

Kamarát Žiak

Borbély podniká spolu so Žiakom. Firma prevádzkuje reštaurácie, pivárne a kaviarne.

Kamarátstvo so Žiakom zmiernilo aj jeho hnev, ktorý pociťoval z nevydarenej cesty do USA. V ich spoločných podnikoch už Coca Colu podávajú. Je totiž kóšer.

V Borbélyho hoteli v bratislavskej Petržalke sa na jeseň 2011 konala recepcia pri príležitosti spustenia projektu Stratené mesto. Usporiadal ju tam Izraelská obchodná komora na Slovensku. Na udalosti sa zúčastnili viacerí politici, podnikatelia, intelektuáli a aj izraelský veľvyslanec na Slovensku.

Na akciu prišiel aj podnikateľ blízky strane SMER -SD Jozef Brhel.
Na akciu prišiel aj podnikateľ blízky strane SMER -SD Jozef Brhel. (zdroj: facebook h.G.)
Žiak s manželkou vyčkávali hostí pred Borbélyho hotelom.
Žiak s manželkou vyčkávali hostí pred Borbélyho hotelom. (zdroj: facebook h.G.)
Podujatia sa zúčastnil aj Milan Krajniak - v tom čase poradca ministra vnútra Lipšica.
Podujatia sa zúčastnil aj Milan Krajniak - v tom čase poradca ministra vnútra Lipšica. (zdroj: facebook h.G.)

„A je ten Fero mafián? Prečo by mal byť mafiánom?“ opýtal sa ma na prelome leta a jesene Žiak. Neskôr sa pozrel na "chalana", ktorý „behá“ s Borbélym: “Myslíte, že keby na neho strieľali, že by tento chlapec obetoval svoj život?“ Priznal, že aj jeho kamaráti z politických kruhov sa zaujímali, aký je vlastne jeho vzťah s Borbélym. „Zaujímalo ich najmä to, či robí s drogami,“ hovoril Žiak a dodal: „Tak som sa Fera spýtal, či robí s drogami, povedal, že nie. To som im aj povedal, oni na to, že drogy by teda boli prekážkou.“

Borbély mi raz pri jednom stretnutí povedal, že na vlak v ktorom sa teraz vezie (podnikateľská dráha) nastúpil neskoro, a len veľmi ťažko sa mu prediera dopredu. Od vtedy uplynuli viac ako dva roky.

Skryť Zatvoriť reklamu