Má obávaný Roháč prepojenia na vplyvných?

Písmo: A- | A+

Niektorí z ochrancov Jozefa Roháča majú vplyv vo verejnom živote.

Už v utorok 20. januára 2015 sa na Špecializovanom trestnom súde začne pojednávanie v prípade založenia zločineckej skupiny a šiestich vrážd z 90-tych rokov minulého storočia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal minulý rok na jeseň obžalobu na bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, ktorý je na úteku a ďalších šesť osôb. Medzi je aj Roháč. Sýkorovci ho volali Čapica.

Jozef Roháč alias Čapica
Jozef Roháč alias Čapica (zdroj: PZ )

Podľa obžaloby pre partiu podsvetia vraždil za finančnú odmenu. Usvedčujú ho viacerí svedkovia. Prokuratúra mu pripisuje popravy Romana Deáka, Róberta Diniča, Eduarda Diniča a Dalera Hlavačku. Obvinený je aj z ďalších vrážd, v tých prípadoch ešte prebieha vyšetrovanie.

V Maďarsku má povesť jedného z najobávanejších zločincov.

Roháč za socializmu sedel za únos námestníka ministra zdravotníctva. Pri vzbure vo väznici bol medzi vyjednávačmi. Viacerí intelektuáli po Nežnej revolúcii za neho bojovali akoby bol politický väzeň. Niektorí z ochrancov Roháča majú vplyv v politike, biznise, či verejnom živote. Napríklad Miloš Žiak, ktorý je šéfom Izraelskej obchodnej komory na Slovensku.

Priateľstvo s týmito ľuďmi zabezpečilo kontakty medzi vplyvnými aj najvrchnejšiemu bossovi skupiny podsvetia Kýblovi. Z týchto vzťahov ťažil aj sýkorovský námestník František Borbély.

Tu je niekoľko faktov o prepojení:

 • Námestník sýkorovcov Franišek Borbély od jesene 2011 podniká s Milošom Žiakom – šéfom Izraelskej obchodnej komory. Dôkaz - výpis z obchodného registra si môžete pozrieť tu: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=219598&SID=2&P=1

 • Spoločnosť prevádzkuje viaceré gastronomické zariadenia najmä v hlavnom meste, v jednom z nich je aj disidentská miestnosť. Chcel ju tam mať Žiak. V nej sa stretli viacerí intelektuáli. Fotografiami z tejto udalosti sa pýši podnik na svojej webovej stránke. Zábery nájdete tu: http://www.lunaparkpetrzalka.sk/fotogaleria.html

Milan Kňažko, Miloš Žiak, Martin Bútora a Ľubomír Feldek.
Milan Kňažko, Miloš Žiak, Martin Bútora a Ľubomír Feldek. (zdroj: web reštaurácie L.)
Miloš Žiak s manželkou vítajú hostí pred hotelom, ktorý patrí Borbélymu.
Miloš Žiak s manželkou vítajú hostí pred hotelom, ktorý patrí Borbélymu. (zdroj: facebook h. G.)
Keď Borbélyho viedli pred sudcu, hlavu si zakrýval bundou.
Keď Borbélyho viedli pred sudcu, hlavu si zakrýval bundou. (zdroj: aj)

A tu je niekoľko faktov o prepojení Jozefa Roháča na intelektuálov:

 • V marci 2010 uverejnil denník SME článok o vzbure väzňov v Leopoldove. Redaktor v ňom cituje aj Fedora Gála - niekdajšieho poslanca za Verejnosť proti násiliu: „Pamätám si, že hovorcovia - to boli kriminálnici-profesionáli s charizmou. Napríklad Jozef Roháč, ktorý priniesol spisovateľovi Ľubomírovi Feldekovi svoje básničky. Neuveriteľné texty. Kým sa človek prelistoval cez tú charizmu, cez fluidum okamihu, mohlo to trvať mesiace. Dnes viem, že hlavní hovorcovia boli najdrsnejší a najmazanejší kriminálnici - a aj sa tam takmer všetci vrátili vrátane Roháča, ktorý sedí za niekoľko nájomných vrážd a bol obvinený aj z vraždy Róberta Remiáša. Ale charizmu mali, to sa musí nechať." Viac si môžete prečítať tu: http://www.sme.sk/c/5304131/najvacsia-vazenska-vzbura.html#ixzz3Ouilan6W

 • Jednu z Roháčových básní - spomienku na roky strávené za mrežami v Leopoldove, zaradil Gál do svojej knihy "Z prvej ruky". Roháča objavil vďaka článku v novinách s nadpisom: Jack London z leopoldovského bahna. Bol to text o Roháčovi. Básnik Feldek navrhol Roháčovi, aby začal písať. Viac si môžete prečítať tu: http://www.cas.sk/clanok/141663/rohac-podozrivy-z-najomnych-vrazd-na-kazete-ma-zivotnu-poistku.html

 •  Feldek sa v januári 2014 v Budapešti zúčastnil pojednávania s Roháčom, potom poskytol rozhovor televízii JOJ. "Mal takú autoritu medzi väzňami a možno aj s nasadením života, ja neviem. Ale on utíšil tú vzburu v tom apríli 90 a pokazil ten plán... Stále je holohlavý, hoci ho sem vydali na základe toho, že išli skúmať jeho jeden vlas. Aj z toho čo som dnes počul a smel by som sa k tomu ako laik vyjadriť, tak tam nebol žiadny dôkaz," skonštatoval. Viac si môžete pozrieť tu: http://www.noviny.sk/c/krimi/rohac-ma-nove-alibi-na-sude-sa-objavil-aj-spisovatel-feldek

 •  Novinár Martin Mózer nakrútil o Roháčovi viacero reportáží. Tiež o ňom napísal knihu. Rozhovor s Mózerom, ktorý denník SME uverejnil v októbri 2010 si môžete prečítať tu: http://kultura.sme.sk/c/5599300/novinar-martin-mozer-nemam-za-ulohu-obhajovat-mafianov.html

Kto je Roháč?

 • V septembri 1985 uniesol námestníka ministra zdravotníctva, ktorého chcel použiť ako rukojemníka pri úteku do Rakúska. Za tento čin si mal odsedieť trest 13 rokov.
 • Podarilo sa mu ujsť z väznice v Ilave.
 • Mal byť jedným z organizátorov leolpoldovskej vzbury v roku 1990.
 • Bol obvinený z vraždy Roberta Remiáša, ktorý vystupoval ako spojka Oskara Fegyveresa. Ten vypovedal o účasti Slovenskej informačnej služby v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Remiášovo auto explodovalo v roku 1996 v Karlovej Vsi v Bratislave. Generálna prokuratúra trestné stíhanie v roku 2006 zastavila s tým, že Roháča ani druhý obvinený Imrich Oláh skutok nespáchali. Oláh bol totiž v tom čase už mŕtvy.
 • Od roku 1999 bol zapísaný na zozname hľadaných osôb.
 • Zadržali ho v októbri 2008 v Prahe. Šoféroval auto pod vplyvom alkoholu a preukázal sa falošnými dokladmi na meno Milan Lupták.
 • Na základe medzinárodného zatykača ho vo februári 2009 vydali do Maďarska, kde bol podozrivý v prípadoch viacerých vrážd.
 • Maďarský súd ho v októbri 2010 oslobodil a prepustili z basy, odišiel na Slovensko.
 • Maďarská polícia ho obvinila z ďalších vrážd a tamojší súd na neho vydal zatykač. Zadržali ho vo februári 2011 v Leviciach.
 • Slovenské justičné orgány ho v apríli 2011 vydali k našim južným susedom.
 • Z Maďarska ho previezli na Slovensko, aby mohol ako obžalovaný vypovedať pred súdom. Súdiť ho budú pre štyri vraždy, obvinený je aj z ďalších. Tie ešte vyšetrujú.
Skryť Zatvoriť reklamu