Maďari „požičajú“ Slovákom Jozefa Roháča

Roháča privezú z väznice v Maďarsku na pojednávanie do Banskej Bystrice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na Špecializovanom trestnom súde sa v utorok 20. januára 2015 začne mega proces v prípade založenia zločineckej skupiny a šiestich vrážd z 90-tych rokov minulého storočia. 

Rozsiahle a náročné vyšetrovanie viedla Národná protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry dva roky. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte vlani v septembri obžalobu na bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, ktorý je na úteku a ďalších šesť mužov. Medzi nimi figuruje aj Roháč.

Roháč čelí obvineniu zo štyroch vrážd. Ide o popravy Romana Deáka, Róberta Diniča, Eduarda Diniča a Dalera Hlavačku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od jari 2011 však sedí za mrežami v Maďarsku. Tamojšia polícia ho obviňuje z ďalších vrážd. Má tam povesť jedného z najobávanejších zločincov. Keď slovenské justičné orgány vydávali Roháča k našim južným susedom, eskortovali ho vrtuľníkom priamo z ilavskej väznice.

Podľa informácií, ktoré som získala Roháč bude na budúci týždeň sedieť na lavici obžalovaných na súde v Banskej Bystrici.

Jozef Roháč alias Čapica
Jozef Roháč alias Čapica (zdroj: Polícia ČR)

V súvislosti s vyšetrovaním prípadov na Slovensku boli sudcom pre prípravne konanie vydané na Roháča dva európske zatýkacie rozkazy.

„Rozhodla o nich metropolitná súdna stolica v Budapešti. Roháč bol vzatý do väzby v Maďarsku. Vzhľadom na to, že v trestnej veci bolo nariadené hlavné pojednávanie, Špecializovaný trestný súd požiadal orgán Maďarskej republiky o dočasné prevzatie vyžiadanej osoby na časové obdobie, na ktoré je potrebne zabezpečiť jej prítomnosť,“ povedala hovorkyňa Špecializovaného trestné súdu Katarína Kudjaková.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto postup upravuje zákon o európskom zatýkacom rozkaze.

V právnom predpise je uvedené, že podmienky dočasného prevzatia osoby dohodne súd písomne s vykonávajúcim justičným orgánom. Tie sú záväzné pre všetky slovenské orgány.

"Termín prevzatia osoby dohodne súd aj s útvarom Sirene alebo Interpolom," píše sa v zákone. Polícia totiž v takýchto prípadoch asistuje pri transporte.

Príslušný sudca potom rozhodne, že dotyčný bude počas dočasného prevzatia na území Slovenskej republiky vo väzbe, ktorá začína dňom prevzatia osoby na územie Slovenskej republiky.

Čapica

Roháča sýkorovci volali Čapica, novinári mu dali prezývku Potkan.

SkryťVypnúť reklamu

„Po Sýkorovej smrti robil za peniaze pre Kýbla. Začalo to tým, keď vyhodil Durana do vzduchu. On bol pod Kýblom nedával nikomu pokynu, robil za peniaze,“ povedal o Roháčovi niekdajší sýkorovec, ktorý slúžil bossovi Lališovi.

(Miroslava Sýkoru zavraždili vo februári 1997. Jeho pravú ruku - Petra Križanoviča alias Durana popravili v apríli 1997. )

Dobré vzťahy medzi Kýblom a Roháčom opísali moje viaceré zdroje z bezpečnostných zložiek aj zdroje z prostredia organizovaného zločinu.

Podľa mojich zistení Roháč zoznámil Kýbla s intelektuálmi, ktorí zaňho po Nežnej revolúcii bojovali akoby bol politický väzeň. Sedel totiž za únos námestníka ministra zdravotníctva. Medzi jeho zástancami bol aj Miloš Žiak - šéf Izraelskej obchodnej komory na Slovensku. Niektorí z ochrancov Roháča majú vplyv v politike, či biznise. Priateľstvo s týmito ľuďmi Kýblovi zabezpečilo ďalšie kontakty. Tie potom začali využívať aj ďalší čelní predstavitelia sýkorovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník sýkorovcov Františk Borbély podniká so Žiakom. Ich spoločná firma prevádzkuje gastronomické zariadenia. Borbélyho vlani v októbri obvinili z drogovej trestnej činnosti. Podľa polície zisky zo kšeftov s drogami používal aj na podporu Kýbla na úteku.

Čo má spoločné mafia s tajným štátnym biznisom?

Kto je Roháč?

  •  Pochádza z Levíc.

  • V septembri 1985 uniesol námestníka ministra zdravotníctva, ktorého chcel použiť ako rukojemníka pri úteku do Rakúska. Za tento čin si mal odsedieť trest 13 rokov.

  •  Podarilo sa mu ujsť z väznice v Ilave.

  • Mal byť jedným z organizátorov leopoldovskej vzbury v roku 1990.

  • Bol obvinený z vraždy Roberta Remiáša, ktorý vystupoval ako spojka Oskara Fegyveresa. Ten vypovedal o účasti Slovenskej informačnej služby v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Remiášovo auto explodovalo v roku 1996 v Karlovej Vsi v Bratislave. Generálna prokuratúra trestné stíhanie v roku 2006 zastavila s tým, že Roháča ani druhý obvinený Imrich Oláh skutok nespáchali. Oláh bol totiž v tom čase už mŕtvy.

  • Od roku 1999 bol zapísaný na zozname hľadaných osôb.

  • Zadržali ho v októbri 2008 v Prahe. Šoféroval auto pod vplyvom alkoholu a preukázal sa falošnými dokladmi na meno Milan Lupták.

  • Na základe medzinárodného zatykača ho vo februári 2009 vydali do Maďarska, kde bol podozrivý v prípadoch viacerých vrážd.

  • Maďarský súd ho v októbri 2010 oslobodil a prepustili z basy, odišiel na Slovensko.

  • Maďarská polícia ho obvinila z ďalších vrážd a tamojší súd na neho vydal zatykač. Zadržali ho vo februári 2011 v Leviciach.

  • Slovenské justičné orgány ho v apríli 2011 vydali k našim južným susedom.

Mafiánsky boss Kýbel v skrýšach zvykne jesť „polystyrén“, prať v bio práškoch a žehliť

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu