Mega proces so sýkorkami: Kto sú obžalovaní?

Písmo: A- | A+

Vraždy z 90. rokov minulého storočia sa roky nedarilo objasniť, prípady sa teraz dostali na súd.

Mega proces so sýkorkami (2. časť)

Najvyššieho bossa Róberta Lališa alias Kýbla pre jeho krutosť sýkorovci medzi sebou volali aj Gestapák. Je na úteku. Podľa prokurátora založil zločineckú skupinu a zorganizoval šesť vrážd.

Róbert Lališ alis Kýbel
Róbert Lališ alis Kýbel (zdroj: PZ)

Toto sú body obžaloby

  • Založenie zločineckej skupiny: Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, po smrti Miroslava Sýkoru (zastrelili ho vo februári 1997) založil zločineckú skupinu, ktorá pôsobila v Bratislave a na západnom Slovensku. Ivan Cupper alias Vincko mal na starosti región Záhoria. Po smrti Patra Havašiho s prezývkou Havel (zavraždili ho v júni 2004) mal pod palcom región Senca Martin Bihári, ktorého volali Malý Rus Rus. (Ten už bol za založenie zločineckej skupiny odsúdený na 21 rokov.) Martin Kováč s prezývkou Rybička bol členom skupiny. Pre skupinu pracoval Jozef Roháč alias Čapica, ktorému novinári dali prezývku Potkan. V skupine patril priamo pod Kýbla.

  • Vražda Miloša Piliara z jari 1998: Miloš Kaštan z partie okolo Mikuláša Černáka mal obavu, že Piliar by mohol proti nemu vypovedať. Preto oslovil Igora Lavrinčíka a Havla, aby ho zlikvidovali. Kontaktovali Kýbla a ten zorganizoval Piliarovu vraždu. Lavrinčík a Havaši priviezli Piliara na chatu v Senci. Nehnuteľnosť zabezpečil Rus. Piliara omámili rohypnolom, povalili ho na zem a na ústa mu priložili handričku s chlorofórmom a keď už nejavil známky života, odviezli telo do Chorvátskeho Grobu, kde nebohého hodili do jamy a zahrabali ho. (Lavrinčík a Kaštan už boli za tento skutok odsúdení.) Na chate bol aj Čapatý.

  • Vražda Eduarda Diniča z mája 1998: Keď Dinič odchádzal z tenisových kurtov na bratislavských Zlatých pieskoch, pod dlaždicami, po ktorých kráčal, vybuchlo osem až desať kíl trhaviny. Umiestnil ju tam Roháč, ten ju aj odpálil. Malý Rus a Čapatý dávali pozor. (Malý Rus je už za tento skutok a aj ďalšie odsúdený.) Pokyn na likvidáciu vydal Kýbel, motívom boli konkurenčné spory.

  • Vražda Alojza Házyho z júna 1998: Házy mal blízko k černákovcovi Milošovi Kaštanovi, robil mu poskoka, pridal sa však k diničovcom. Lavrinčík zatelefonoval Havlovi. Následne sa stretli s Kýblom v Brne, kde dal Kaštan 100 tisíc korún (3319,39 eur) Kromkovi na zavraždenie Házyho. S jeho smrťou mal súhlasiť aj Mikuláš Černák. Kaštan, Lavrinčík, Kromka a Házy sa stretli pred vtedajším hotelom Junior v bratislavskom Ružinove s Róbertom Diničom (bratom Eudarda). Házy od neho prevzal milión korún (33193,92 eur), prevážali sa po meste. Neďaleko Ivanky pri Dunaji sa chcel ísť Házy vymočiť, tak zastavili. Z auta vyskočil aj Kromka, vytasil zbraň a chcel na neho vystreliť, zbraň sa mu však zasekla, tak napokon vystrelil Lavrinčík. (Lavrinčík a Kaštan už boli za tento skutok odsúdení.)

  • Vražda Róberta Diniča z októbra 1998: Popravu naplánoval Kýbel. Malý Rus a Čapatý Diniča sledovali. Vladimír Cabajadaj (je nezvestný), priviezol strelcov Roháča Vincka. Diniča aj jeho ochrankára zastrelili na Pribišovej ulici na bratislavskom sídlisku Dlhé diely. Výstrely zazneli krátko po tom, ako autom odviezol k exmanželke dcéry.

  • Vražda Dalera Hlavačku z mája 1999: Naplánovať ju mal Kýbel, Hlavačlu totiž považoval za konkurenciu. Roháč bol strelec, strieľal aj sám Kýbel, ale jeho samopal sa zasekol. Rus robil šofér. Čapatý Hlavačku sledoval. Hlavačku zabili v Pezinku.

  • Vražda Romana Deáka z októbra 1999: Marek Trajter v lete 1999 zadal Havlovi a Vinckovi objednávku na likvidáciu Deáka. Ponúkol za to odmenu 10 miliónov slovenských korún (331 939,19 eur). Následne Kýbel rozdelil úlohy. Roháč a Malý Rus boli strelci. Daniel V. zabezpečil úkryt. Rybička bol šofér. Rus zabezpečil auto a tiež bol šoférom. Vincko a Havel monitorovali Deáka.

Svedkovia

Kľúčový svedok je Juraj Bilík, ktorého prezývali Čapatý. Odpykáva si osemročný trest za prípravu vraždy parťáka Martina Hrabárika alias Rezňa. Vypovedá aj Jurij Fejer alias Malý Rus, ktorý dostal za štyri vraždy 20 rokov basy. Rozprávať začal aj niekdajší šéf bratislavskej skupiny Ladislav Bališ, prezývaný Dlhý Laco. Za prípravu vraždy a ďalšie skutky dostal 25-ročný trest. Partiu usvedčuje aj Daniel V., ktorý kedysi pôsobil na Záhorí. Prehovorili aj ďalší...

Ďalší obžalovaní

Rus

Obžaloba mu pripisuje vraždy Piliara, Hlavačku a Deáka.

Martin Bihári alias Rus
Martin Bihári alias Rus (zdroj: PZ)

Martin Bihári alias Rus je na úteku. Bol šéfom seneckej vetvy sýkoriek, v neprítomnosti bol právoplatne odsúdený na 21 rokov.

Čapica

Podľa prokurátora sa podieľa na vraždách bratov Diničovcov, Hlavačku a Deáka.

Jozef Roháč alias Čapica
Jozef Roháč alias Čapica (zdroj: PZ)

Roháč za socializmu uniesol v roku 1985 námestníka ministra zdravotníctva. Chcel ho použiť ako rukojemníka pri úteku do Rakúska. Bol jedným z organizátorov leopoldovskej vzbury väzňov. Viacerí intelektuáli po Nežnej revolúcii sa zaňho postavili, akoby bol politický väzeň. Niektorí z ochrancov Roháča majú vplyv v politike, biznise, či verejnom živote. V minulosti bol obvinený aj z vraždy Roberta Remiáša, ktorý zahynul po explózii auta, prokuratúra však trestné stíhanie zastavila. Roháč bol roky na úteku. Obžalobám čelí aj v Maďarsku. Kvôli pojednávaniu ho previezli dočasne na Slovensko. Roháč požiadal súd, aby konal v jeho neprítomnosti až do právoplatného verdiktu. Senát mu vyhovel.

Rybička

Obžaloba Martinovi Kováčovi s prezývkou Rybička pripisuje členstvo v zločineckej skupine a účasť na vražde Romana Deáka z roku 1999.

Martin Kováč alias Rybička
Martin Kováč alias Rybička (zdroj: Jozef Habočík)

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu urobil vyhlásenie, ktorým sa priznal k vine.

Boss sýkorovcov Kýbel zbieral informácie o policajtoch a prokurátorovi

V inom prípade, do ktorého boli zapletení sýkorovci, Kováča zatiaľ neprávoplatne odsúdili na tri roky za nebezpečné vyhrážanie.

Vincko

Ivanovi Cupperovi alias Vinckovi prokurátor pripisuje založenie zločineckej skupiny a vraždy Piliara, Róberta Diniča a Deáka.

Ivan Cupper alis Vincko
Ivan Cupper alis Vincko (zdroj: Jozef Habočík)

„Pretože sa s niekým kamarátim, to neznamená, že by som mal byť členom organizovanej skupiny. Som nevinný,“ povedal na pojednávaní. Vypovedal, že nevraždil, pri vraždách nebol a všetko na neho hádžu svedkovia. Priznal, že je tichý spoločník v reštaurácii na Dlhých Dieloch, ktorá patrí Borbélyho bývalej družke.

Lojzo Čistič

Podľa obžaloby figuruje v prípade vraždy Házyho.

Alojz Kromka alias Lojzo Čistič je nájomný vrah. Sedí za vraždu žilinského bossa Milana Holáňa alias Gorilu a jeho ochrankára, ako aj ženy, ktorá zahynula pri streľbe na auto v Hrabušiciach. V aute zranil aj ďalších členov posádky. Už pred tým strieľal aj na mestských policajtov. Odpykáva si doživotný trest.

Alojz Kromka alis Lojzo Čistič
Alojz Kromka alis Lojzo Čistič (zdroj: Jozef Habočík)

Kromka vypovedal, že Házyho nezabil a obžalovaných v súdnej sieni nepozná. „Ku zločineckej skupine sýkorovci sa neviem vyjadriť. O existencii takejto skupiny som sa dozvedel z médií. Viem sa vyjadriť ku zločineckej skupine kajúcnici. Založil ju v roku 2010 Mikuláš Černák v ilavskej väznici,“ vyhlásil Kromka. Menoval niekdajších černákovcov a niekdajšie sýkorky, ktoré začali vypovedať, usvedčujú kumpánov a spolupracujú s políciou. „Pán prokurátor, zoberte si takých svedkov domov,“ povedal. Vyšetrovanie označil za zmanipulované. Tvrdil, že niektorí svedkovia sa priznali aj k účasti na vraždách, pri ktorých neboli, ako napríklad niekdajší parťák boosa Mikuláša Černáka - Miloš Kaštan. „Černák je už mafiánska zdochlina,“ uviedol Kromka s tým, že preto už nie je pre prokuratúru a policajtov zaujímavý. Dodal, že Kaštan je obchodník, teraz vypovedá na Lališa.

Konflikt?

Eva Mišíková obhajuje Mareka Trajtera, ktorý čelí obžalobe z objednávky vraždy Romana Deáka. Mišíková ešte ako prokurátorka riešila kauzy okolo bossa podsvetia Černáka. Výpoveď Kromku ju zaujala a chcela od neho, aby opísal vzťah medzi Kaštanom a Černákom. S jej klientom Trajterom a skutkom, ktorý podľa obžaloby spáchal, to však nemá nič spoločné...

Spolumajiteľ bandy sýkorovcov?

Skryť Zatvoriť reklamu