Pátrajú po aktérovi mega krádeže v nitrianskej banke z roku 1996

Písmo: A- | A+

Gustáv Iker v noci 6. januára 1996 v pobočke VÚB otváral trezor. Spolu kumpánmi si odniesli  173 miliónov korún (5 mil. eur).  Vlani v októbri ho odsúdili na sedem rokov.

Zlodeji polovicu peňazí museli odovzdať mafii, zvyšnú si rozdelili medzi sebou. Bankovky nepočítali, delili ich podľa balíkov. Na jedného vychádzal podiel približne na 15 miliónov korún (497 908 eur).

Gustáv Iker
Gustáv Iker  (zdroj: PZ)

Pár mesiacov po krádeži išiel Iker na políciu a začal usvedčovať partiu. Motívom priznania bolo vraj to, že že mal v poslednej dobe neznáme telefonáty. Vydierali ho a vyhrážali sa mu likvidáciou rodiny. Neskôr pôvodnú výpoveď odvolal a ju už nezopakoval.

Prípad najväčšej krádeže peňazí sa na súdoch ťahal od roku 2002. V kauze zaznel vlani 29. októbra rozsudok. Ikera poslali za mreže na sedem rokov.

Iker je však stále na slobode. Nitrianska polícia po ňom vyhlásila pátranie. Polícia výzvu zverejnila na svojej webovej stránke.

Ďalší si už odpykávajú trest

  • Odsúdený Július Buday, ktorý čakal vonku pred bankou a dával pozor dostal podmienku 2 roky.

  • Pavel Kováč (otvoril bankový trezor) bol odsúdený na päť rokov. Do väznice nastúpil sám, stalo sa tak 29. novembra 2014.

  • Igor Sloboda, ktorý sa na akcii tiež podieľal bol odsúdený na päť rokov. Do väznice ho 8. decembra 2014 doviedli policajti.

  • Bohuš Sloboda (člen bankovej ochrany, vypol poplašné zariadenie a pustil kumpánov do bank) bol odsúdený na osem rokov. Do väznice ho 15. decembra 2014 doviedli policajti.

Mišenka je nevinný

Viliam Mišenka mal podľa obžaloby zabezpečiť ľudí na otvorenie trezoru, tým sa to však nepodarilo. Prvostupňový súd ho oslobodil. „Nevedel, o aký trezor ide, aj keď ho videl na fotografii. Skontaktoval doteraz dve neznáme osoby s G. Ikerom, a tým sa jeho úloha skončila. Neexistuje žiaden dôkaz, že by skutok spáchal,“ odôvodnil predseda senátu. Prokurátor odvolanie nepodal, rozsudok tak nadobudol právoplatnosť už v júni 2013.

Skryť Zatvoriť reklamu